Furiosa: Mad Max sága je jednotkou v slovenských kinách

Peter Gašparík, Continental film

Tieto zaujímavosti o filme „Furiosa: Mad Max sága“ vás možno prekvapia…

Keďže predchádzajúci film série – Mad Max: Zbesilá cesta – patrí medzi najoceňovanejšie akčné filmy všetkých čias, zrejme nikoho neprekvapí, že sa jeho pokračovanie stalo jednotkou nielen v slovenských kinách, ale aj v USA, kde vďaka štúdio Warner Bros. vznikol. U nás kraľuje rebríčku so 7 792 divákmi, spoločne s predpremiérami ich má na svojom konte už 8 534. Čísla zo zámoria hovoria, že film na domácej pôde zarobil zatiaľ viac ako 25 miliónov dolárov, pričom si zo zvyšku sveta pripísal ďalších 33 miliónov.


FURIOSA: MAD MAX SÁGA – trailer 2 – v kinách od 23. mája 2024

Je všeobecne známe, že snímka sleduje príbeh Furiosy, odvážnej hrdinky, ktorú sme spoznali v predchádzajúcej časti série, no o ktorej životnej ceste sme doteraz mnoho nevedeli.

Viacero zaujímavostí o filme Furiosa: Mad Max sága ste možno tiež netušili. Napríklad, že…

Anya Taylor-Joy hrá Furiosu, vášnivú motoristku, no hoci sa kvôli filmu naučila viacero husárskych kúskov za volantom, nemá vodičský preukaz.

Furiosa: Mad Max sága / Zdroj: Continental film
Furiosa: Mad Max sága / Zdroj: Continental film

… film stavia viac na akcii ako na dialógoch a nepríliš zhovorčivá hlavná hrdinka povie počas celej stopáže približne len 30 replík.

… autorom scenára a režisérom filmu je George Miller, ktorý pred 45 rokmi postavu šialeného Maxa prvýkrát uviedol na filmové plátna. Jeho filmografia je však mimoriadne pestrá a okrem akčných veľkofilmov obsahuje aj animák Happy Feet o tancujúcom tučniakovi či rozprávku Prasiatko Babe v meste.

… okrem Chrisa Hemswortha, známeho najmä ako Thora z filmových adaptácií komiksov vydavateľstva Marvel, si vo filme Furiosa: Mad Max sága zahrala aj jeho manželka Elsa Pataky. Stvárnila hneď dve miniatúrne roly, jednu pozitívnu a jednu negatívnu. Nájdete ju v mozaike vedľajších postáv?

… snímka obsahuje epickú pätnásťminútovú akčnú scénu, označovanú ako „Stairway to Nowhere“ (Schody nikam), ktorá sa nakrúcala neuveriteľných 78 dní, pričom na pľaci zvyklo každodenne bývať okolo 200 osôb.

… v jednom zábere sa vo filme objaví aj sám Mad Max! Fanúšikom jeho cameo určite udrie do očí.

… na Festivale v Cannes filmu pri jeho svetovej premiére tlieskalo publikum viac ako 7 minút.

Nie je sa čomu čudovať, snímka sa teší výborným hodnoteniam – na portáli Rotten Tomatoes má skóre 90 % od kritikov i divákov, databáza IMDb hlási 8.0 z 10 a na Československej filmovej databáze sa Furiosa teší zo skvelého hodnotenia 82 %.

Viac o téme: #akčný #Continental film #dobrodružný #fantasy #Furiosa: Mad Max sága #sci-fi