K Vianociam vychádzajú LP a CD reedície prvých dvoch albumov najväčšej slovenskej speváčky Mariky GOMBITOVEJ

Renáta Tomášová, Warner Music CZ

Dievča do dažďa je legendárny debutový štúdiový album najväčšej slovenskej speváčky modernej populárnej hudby Mariky Gombitovej.

Album pôvodne vyšiel v roku 1979 a spolu s Marikou ho nahrali členovia skupiny Modus (v ktorej Marika v tom čase pôsobila) a viacerí významní hostia. Autorsky album pripravili predovšetkým Janko Lehotský a Pavol Hammel (hudba) a samozrejme Marikin dvorný textár Kamil Peteraj, ktorý bol aj umeleckým producentom albumu, hoci v tej dobe to nikto takto nedefinoval. Album priniesol 13 nových pôvodných skladieb, medzi nimi aj neskorší hit 20. storočia, nesmrteľnú pieseň Vyznanie.

Na debutový album nadviazala v roku 1981 jej druhá štúdiová LP-platňa Môj malý príbeh. Mariku tu opäť sprevádza skupiny Modus, pričom jej základný autorský tím (Lehotský, Hammel, Peteraj) posilnil skladateľ Ján Lauko a ako autorka hudby sa tu po prvýkrát predstavila v troch skladbách aj samotná Marika. Zaujímavý je Marikin posun k obsahovo i výrazovo náročným, šansónovo ladeným piesňam (Cirkusový kôň, Pomätená, Môj milý), ktoré predstavujú umelecký vrchol albumu. Táto poloha je vyvážená pozoruhodnými dobovými hitmi (Deň letí, Planéta nádej) a spolu tak ukazujú Mariku ako komplexnú speváčku na začiatku jej veľkej kariéry.

„Vydavateľstvo Opus dalo Marike Gombitovej šancu, keď mala 23 rokov (jej debutový album vyšiel v roku 1979) a Marika ju dokonale využila. Opus sa k Marike vracia aj dnes a po 44 rokoch prináša obnovenú vinylovú reedíciu celej jej opusovskej diskografie. A to v čase, keď sa Marika po dlhšom čase vracia na koncertné pódiá veľkými koncertami v Prahe. Jednoducho Marika tu bola, je a bude a stále je najlepšia,“ vyjadril sa Július Kinček, riaditeľ vydavateľstva OPUS.

Zoznam piesní na LP a CD Dievča do dažďa:

 1. A1 LÁSKA
 2. A2 SEDEM TÝŽDŇOV
 3. A3 ZELENÝ MÁJ
 4. A4 NAPÍŠ
 5. A5 STUDŇA
 6. A6 NOSTALGIA
 7. A7 MARATÓN
 8. B1 KUFOR A ŠÁL
 9. B2 KRÁĽ SMIECH
 10. B3 PIESEŇ NAOPAK
 11. B4 VÝPREDAJ
 12. B5 VYZNANIE
 13. B6 EPILÓG

Zoznam piesní na LP a CD Môj malý príbeh:

 1. A1 PLANÉTA NÁDEJ
 2. A2 CIRKUSOVÝ KÔŇ
 3. A3 POMÄTENÁ
 4. A4 HVIEZDY OD KONCA SVETA
 5. A5 SVET STROMOV
 6. B1 PIESEŇ NA TISÍC A JEDNU NOC
 7. B2 MALINOVÝ DÁŽDNIK
 8. B3 DEŇ LETÍ
 9. B4 KEĎ ZAMETÚ
 10. B5 MÔJ MILÝ
 11. B6 NA ROZLÚČKU

Viac o téme: #CD #Dievča do dažďa #LP #Marika Gombitová #Môj malý príbeh #novinka #reedícia