Komiksovy Flash prisiel do kin, chvali ho Tom Cruise, Stephen King aj slovenske celebrity

Svety sa zrazia, keď Barry využije svoje superschopnosti na cestovanie späť v čase, aby zmenil udalosti z minulosti. Keď však jeho pokus o záchranu svojej rodiny neúmyselne zmení budúcnosť, Barry uviazne v realite, do ktorej sa vrátil generál Zod, hrozí zničenie sveta a nie sú tu žiadni superhrdinovia, na ktorých by sa mohol obrátiť. Barryho nádejou je veľmi odlišný Batman, ktorý je už na dôchodku, a uväznený Kryptoňan, aj keď nie ten, ktorého hľadá. Aby zachránil svet, v ktorom sa nachádza, a vrátil sa do budúcnosti, ktorú pozná, Barryho jedinou nádejou je pretekať o život. Bude však prinesenie najvyššej obete stačiť na resetovanie vesmíru.

O FILME

Film Flash prenáša obľúbeného hrdinu fanúšikov z komiksového univerza DC na strieborné plátno, priamo do diania nabitého akciou, prekvapivým humorom a dušou, spolu s toľko želanou superschopnosťou ohýbať čas… a meniť minulosť! Keďže sa tu stretávajú ikonické a milované DC postavy z viacerých časových osí – Batman, Flash, Supergirl a ďalší Batman (!) – a zároveň jeden z najväčších zloduchov kánonu v podobe samotného Generála Zoda z Kryptonu, tento film vyniká ako kinematografický skvost a pozdvihuje celý žáner vďaka vízii režiséra Andyho Muschiettiho.

Postava Flasha si takéto mimoriadne zaobchádzanie viac než len zaslúži. Vytvorili ju autor Gardner Fox a ilustrátor Harry Lampert a Flash sa tak prvýkrát objavil vo Flash Comics #1 na prelome rokov 1939 a 1940 ako hrdina „rýchlejší než myšlienka“. Neskôr, keď Fox a Carmine Infantino v roku 1961 spojili sily a vytvorili komiks Flash of Two Worlds, sa Flash stal prvou komiksovou postavou, ktorá sa zahrávala s multiverzom, keď sa Barry Allen zo „strieborného veku“ vrátil v čase, aby sa stretol s Jayom Garrickom „zlatého veku“. Táto vtedy revolučná myšlienka aj dnes zapĺňa príbehy a poháňa predstavivosť.


FLASH – oficiálny trailer – v kinách od 15. júna 2023

VYJADRENIA REŽISÉRA ANDYHO MUSCHIETTIHO

O ponuke režírovať komiks: Pre mňa to bolo pod celým tým obrovským akčným dobrodružstvom o čistote emocionálneho jadra príbehu. Ten príbeh má vo svojej podstate niečo veľmi emocionálne. Je to príbeh dieťaťa a jeho matky. Bez toho by sme nemohli postaviť vôbec nič. A presne toto vo filmoch hľadám, toto oceňujem a takýto typ filmov chcem robiť. A tento príbeh má nádherné emocionálne jadro. Dosť silné na to, aby sa z neho zrodilo dobrodružstvo takýchto rozmerov.

Samozrejme, že nakrúcať film o superhrdinovi bol pre mňa návrat do detstva, lebo v tom období svojho života som bol s komiksami zžitý. Takže to pre mňa znamená veľa. Rovnako tak ma horor To spája s mojimi tínedžerskými rokmi. Túto knihu som celkom zjavne nosil vo svojom vnútri veľmi dlho. Flash ma vrátil do čias, keď som si kupoval komiksy, najmä o Supermanovi a Batmanovi, ale Flasha som takisto nevynechal. Je to pre mňa prekrásny nostalgický výlet a vdýchnuť Flashovi život bola pre mňa nádherná výzva.

O Ezrovi Millerovi (Flash): Spoznať Ezru bol neuveriteľný zážitok – po umeleckej aj kreatívnej stránke. Myslím, že to patrí medzi moje najlepšie skúsenosti, čo sa týka práce s hercom. A zistil som, že sú aj ohromný komediant, čo som teda určite nečakal. Ezra síce už podali humor Barryho Allena v predchádzajúcich filmoch, ale keďže toto je samostatný film, v ktorom sú Ezra nielen hlavným protagonistom, ale aj dvomi verziami Barryho, bola to neuveriteľná výzva. Keď sa pozeráte na Ezru, vyzerá to byť úplne ľahké. A bolo mi cťou spolupracovať s nimi a byť svedkom ich neuveriteľného talentu.

O Michaelovi Keatonovi (Batman): Michael je ten najpohodovejší chlap na svete. Fascinovalo ho, že by si mal znova zahrať Batmana. Ja som sa veľmi tešil a myslel som si, že skúšame predať niečo, čo on nikdy neurobí, ale napokon sme zistili, že takto si to želali všetci. Keď povedal „áno“, všetkých nás to nesmierne nadchlo. A potom sme sa s ním vydali na cestu objavovania predstavivosti – skúšali sme zistiť, ako by tá postava vyzerala, aký by z nej išiel pocit po 25 rokoch, odkedy sme ju naposledy videli. Bola to veľmi zábavná výzva a on sa jej splneniu celý odovzdal. Je to taká viacvrstvová postava. Veľkým otáznikom pre nás bolo – ako by Bruce Wayne vyzeral po 25 rokoch? Tu sa naša diskusia začala a potom sme hovorili o jeho samotárskej stránke. A myslím si, že to, čo Michaela na tejto role okrem iného lákalo, bolo, že Batmana takto ešte nikdy nikto nevidel. Aká úžasná výzva, a on sa jej ujal nádherne!

Režírovať Michaela bola veľká zábava. Začalo sa to ako vždy: rozhovormi o postave, príbehu a emocionálnom oblúku. Jeho procesy som plne rešpektoval, lebo tú postavu už kedysi hral. Takže som si chcel vypočuť všetko, čo mal k tej postave povedať. Aby som tak vytvoril prostredie, v ktorom mohla diskusia plynule pokračovať. Samozrejme, že sme rozmýšľali nad tým, ako bude vyzerať život Brucea Wayna po 30 rokoch. Diskusia bola plodná a zhodli sme sa. A tak bolo. Počas nakrúcania som sa snažil veľmi mu do toho ako hercovi nezasahovať. Som prosto rád, že stvárnil Brucea a Batmana – a zvyšok už poznáte.

O práci na multiverze: Multiverzum umožňuje, aby všetky svety koexistovali bez nejakého rozporu. Rešpektujeme univerzum aj estetiku každého Batmana. Napríklad u Keatonovho Batmana to bolo o „vytvorení“ Batmana, ktorý pôsobil ako Batman ešte desať rokov potom, ako sme ho naposledy videli vo filme. Urobili sme maximum, aby sme to všetko vyvážili a vytvorili priestor pre improvizáciu, humor, akciu, dobrodružstvo. A potom pri strihu sme to všetko vrátili pekne späť na zem, zabili zopár obľúbených scén a presunuli ťažisko.

Pokiaľ ide o cestovanie v čase, príbeh pravého multiverza, to bola ozajstná výzva. Barry sa stretáva so svojím mladším ja – úplne inou verziou, ktorá neprekonala ťažkosti a prekážky, aké prekonal on. Ezra museli hrať dve úplne iné postavy. Jasné, že bolo zábavné zostavovať taký príbeh, ale technicky vzaté, problém si neuvedomíte, kým nezačnete nakrúcať. To niečo vypovedá o práci Ezru ako herca – dokázali vniesť humor do situácií, ktoré boli pre nich jedinečné.


FLASH – trailer #2 – SLOVENSKÝ DABING – v kinách od 15. júna 2023

VYJADRENIA HERECKÉHO OSADENSTVA

Ezra Miller (Flash): Na tom príbehu je niečo naozaj bazálne a ľudské. Barry žije v utrpení, snažiac sa vyriešiť problémy z minulosti. A toto je jeho cesta, cesta niekoho, kto sa odmieta vzdať nádeje, že ich dokáže vyriešiť a nájsť rovnováhu medzi svojou bezuzdnou nádejou (čo sa nám na ňom páči) a akceptáciou, vďaka ktorej bude budúcnosť možná.

Čo sa nám na Barrym páči je, že v jeho osobnosti je toho veľa, čo ho odlišuje od zvyšku gangu. Vždy sa nám páčil ako niekto, kto je zraniteľný a chýba mu sebaistota a suverenita, ktoré si so superhrdinstvom všeobecne spájame. A na Flashovi ako superhrdinovi sa nám páči, že má vlastne len jednu schopnosť – rýchlosť – ale keď sa tá spojí s jeho inteligenciou a potiahne do extrému, prináša mu množstvo ďalších schopností a možností.

Barry Allen je ako taký prístupový bod, lebo prelamuje bariéry rýchlosti svetla a tak ďalej. Takže je takým mechanizmom, pomocou ktorého môžeme zažiť a pochopiť multiverzum v rámci DC. Myšlienka multiverzity v zásade pochádza z modernej kvantovej teórie. Je to veľká súčasť toho, čo môže byť podľa ľudstva našou realitou, a to že každá iterácia nášho vesmíru existuje a táto je tá, v ktorej práve sme. Flash ako mechanizmus skúmania rôznych kvantových teórií má dlhú históriu a tento film skúma práve jednu z tých najrozšírenejších.

Andy je talentovaný režisér, ktorý dokonale rozumie emocionálnemu prvku, ale zároveň má ohromný zmysel pre humor a takisto vie, ako vdýchnuť tomuto svetu život z hľadiska vizuálnych efektov… Vďaka tomu bol pre Flasha perfektnou voľbou.

Sasha Calle (Supergirl): Hrať Supergirl bolo pre mňa absolútnou poctou. Milujem ju celým srdcom. Myslím si, že ona je iná superhrdinka. Podľa mňa je veľmi krásna a silná, ale má komplexné nuansy ako každý iný človek, hoci je to mimozemšťanka. Myslím si, že vždy budem hovoriť, že hrať ju bolo pre mňa najväčšou cťou, a mám silný pocit hrdosti a úcty, že som sa s ňou mohla stretnúť, pocítiť ju, zažiť ju.

Supergirl nie je dokonalá hrdinka. Je to vo všetkých smeroch mimozemšťanka. Nemá domov. Prichádza niekam, kde si myslí, že nájde útočisko, ale namiesto toho ju zavrú, a to znamená veľa bolesti a utrpenia, ktorým si prechádza ešte aj na dôvažok k tomu, že prišla o rodičov a o svoju planétu. Bolo úžasné, keď som čítala scenár a pomyslela si, že toto je všetko, čo som kedy chcela hrať, a ešte oveľa viac.

S Andym sme sa úplne zhodli na tom, koľko jej ľudskosti sme chceli preskúmať a nájsť. Myslím si, že ako mimozemšťanka vníma všetko desaťkrát intenzívnejšie ako ktokoľvek iný. Desaťkrát taký tlak, desaťkrát takú bolesť, desaťkrát takú zodpovednosť, desaťkrát takú samotu. Mám šťastie a teším sa, že ľudia to v nej uvidia. Kiežby som ja ako dieťa mala niekoho ako je ona, ku komu by som vzhliadala – kiežby som ja mala takú Supergirl.

Vytváranie Supergirl si vyžiadalo veľa času, nadšenia a nápadov od kostymérov cez masky po kaskadérov, lebo kaskadérske kúsky sa na jej postave silno podpisujú. A celé to zafungovalo. Počas fotenia mojej postavy som sa spýtala Alex Byrneovej, ktorá môj kostým vytvorila, aký má pocit, či pociťuje hrdosť, či je spokojná. A ona odpovedala, že úplne. V nič lepšie už dúfať ani nemôžete, ako v to, že každý je spokojný s odvedenou prácou a s tým, ako dielo vyzerá. A ten kostým je bohovský. Milujem ho. Je v ňom poriadne drsná. Je úplne super a ten kostým je jednoducho famózny.

INFORMÁCIE O PRODUKCII

Tvorcovia pri filme Flash čerpali z dvoch kľúčových diel v rámci komiksového kánonu:
• Flash of Two Worlds (Gardner Fox a Carmine Infantino, 1961), kde Barry Allen, Flash zo strieborného veku, zistí, že rozkmitaním svojich molekúl v určitej frekvencii sa dokáže preniesť do inej verzie Zeme, v ktorej sa stretne s Jayom Garrickom, Flashom zo zlatého veku.
• Flashpoint (Geoff Johns a Andy Kubert, 2011, miniséria s piatimi číslami), kde sa Barry Allen zobudí a zistí, že jeho svet sa zmenil, ale len on jediný vidí rozdiel medzi skutočným a pozmeneným svetom.

Film sa nakrúcal 25 týždňov na viac ako 50 neuveriteľných scénach, postavených na rozľahlých pozemkoch filmových ateliérov (Warner Bros. Leavesden Studios), ako aj v niekoľkých ďalších rôznych lokalitách.

Vytvorením súdržného a moderného vizuálneho jazyka, ktorý by premostil dva zrážajúce sa svety (dizajny Antona Fursta z Batmana Tima Burtona a diela Patricka Tatopoulosa z Ligy spravodlivosti Zacka Snydera), bol poverený vedúci výpravy Paul Denham Austerberry.

Dej sa odohráva v mestách Central City aj v Gotham a vďaka rozlíšeniu dizajnu (tehly v Central City a betón v Gothame) sa vizuálne odlíšili aj tieto dve mestá, takže diváci okamžite vedia, v ktorom z nich sa dej odohráva.

Ukázalo sa, že filmovanie v Londýne bolo pre produkciu takmer vojenským cvičením, keďže musela meniť nápisy na obchodoch a zariadenia v uliciach, či dokonca celé zóny zaplniť americkými autami/nákladiakmi. Pri presúvaní sa na inú scénu sťahovala jedna celá obrovská jednotka (niekedy až takmer 400 ľudí), ktorá obsahovala návesy, nákladiaky s vybavením, kostymérňu, maskérňu, catering a ubytovanie pre hercov a štáb, pričom presun bol o to zložitejší, že bolo nutné dodržiavať protipandemické obmedzenia.

Premiéra: 15. júna 2023
Originálny názov: The Flash
Krajina pôvodu: USA
Rok výroby: 2023
Žáner: akčný, dobrodružný
Dĺžka: 144 min.
Jazyková verzia: slovenské titulky, slovenský dabing, maďarský dabing
Odporúčaná prístupnosť: tento film je nevhodný pre maloletých do 12 rokov
Formát: 2D, 2D ATMOS, 4DX, D-BOX, IMAX 2D
Réžia: Andy Muschietti
Scenár: Christina Hodson
Hrajú: Ezra Miller, Sasha Calle, Michael Shannon, Ron Livingston, Maribel Verdú, Kiersey Clemons,
Antje Traue, Ben Affleck
a Michael Keaton

Viac o téme: #akčný #continentalfilm #dobrodružný #fantasy #Flash #komiks #sci-fi