Markovič a Hojer vo vlaku. Rekonštrukcia prípadu, z ktorého mrazí

Stanislav Čačko, MARKÍZA - SLOVAKIA, spol. s r.o.

Šesťdielna kriminálna séria Metóda Markovič: Hojer, ktorá vznikla pod značkou Voyo Originál a mapuje príbeh dolapenia a usvedčenia jedného z najdesivejších sériových vrahov normalizačného Československa Ladislava Hojera legendárnym kriminalistom Jiřím Markovičom, pokračuje.

Na Voyo sú už dostupné štyri časti minisérie

Štvrtá epizóda
Nekonečné vyšetrovanie začína mať vplyv aj na inak pokojný rodinný život majora Markoviča. Aby mu urobil Ladislav Hojer radosť, priznáva ďalšiu vraždu. Tentokrát vo vlaku z Prahy do Děčína. Je tak potrebné urobiť detailnú rekonštrukciu. Vyšetrovací tím sa vo štvrtej epizóde spolu s Hojerom vydáva na železnice.


Metóda Markovič | Hojer

Ďalší Markovičov prípad

Do každej epizódy krimisérie je vložený aj ďalší z Markovičových uzavretých prípadov. Aj tie znamenali veľa pre jeho kariéru elitného vyšetrovateľa a ukazujú, ako sa jeho metóda vyvíjala práve v tú, ktorou bol tak špecifický.

Vo štvrtej epizóde, ktorá je už dostupná na Voyo, sa okrem vyšetrovania prípadu Ladislava Hojera zameriame na prípad z roku 1978. Istý muž bol za krádež nákladného automobilu odsúdený na 30 mesiacov nepodmienečne. Na slobodu ho prepustili 18. septembra 1978. O štyridsať dní neskôr zavraždil svoju svokru a pokúsil sa zavraždiť svoje dve deti. Za to bol odsúdený na trest smrti, ktorý bol vykonaný 4. 11. 1980 v Pankráckej väznici. Tento muž sa rozhodol pomstiť svojej manželke za údajnú neveru tým, že sa pokúsil zavraždiť ich deti. Jiří Markovič musel vypočuť osemročného chlapca a štvorročné dievča, ktorí prežili vražedné vyčíňanie svojho otca len vďaka tomu, že po prvom útoku predstierali, že sú mŕtvi. Deti nechápu, prečo sa ich ich otecko pokúsil zavraždiť.

Keď major Markovič zostal s týmto mužom osamotený vo vypočúvacej miestnosti, pokúsil sa ho dotyčný vystrašiť tvrdením, že sa mu práve pred očami objavila rovnaká biela hmla, ktorá ho obklopila tesne pred začiatkom jeho vražedného vyčíňania. Neozbrojený Jiří Markovič musel využiť všetku svoju výrečnosť, aby zabránil prípadnému fyzickému útoku. Keď bol muž pri záverečnom výsluchu vyzvaný, aby uviedol niečo na svoju obhajobu, bezmocne rozhodil rukami a chcel, aby odkázali jeho žene, že ju mal a stále má veľmi rád.

Zaujímavosti o minisérii

Samotný legendárny vyšetrovateľ Jiří Markovič posledný rok svojho života intenzívne spolupracoval práve na príprave tejto série, ktorú tvorcovia venovali jeho pamiatke a odkazu nielen v českej kriminalistike. Už od mladosti chcel pracovať na vraždách. Tento slávny kriminalista strávil v policajnom zbore 36 rokov, z toho 13 rokov ako šéf pražskej „mordparty“. Dolapil a vyšetroval tých najznámejších sériových vrahov.

Pod jeho vedením malo pražské 1. oddelenie šesť rokov po sebe stopercentnú objasnenosť vrážd. Vypracoval vysoko účinnú metódu práce s páchateľmi. Snažil sa s nimi nadviazať blízky vzťah, založený na priamom a férovom jednaní bez akéhokoľvek náznaku nadradenosti. Až do konca svojho života bol zásadne proti trestu smrti. Napriek tomu poslal na smrť najviac vrahov – celkovo osem. Ako priznal, počas nočných výsluchov zvládli vyšetrovatelia vypiť aj 14 až 15 káv.

Tvorcovia série prešli dokopy viac ako 5 000 strán spisu. Herec Petr Lněnička kvôli úlohe Markoviča pribral 10 kíl. Metóda Markovič: Hojer bola vlani na jeseň v premiére uvedená v hlavnej súťaži medzinárodného festivalu televíznej a online seriálovej tvorby Serial Killer. Po jednoznačnom rozhodnutí zahraničnej poroty ako prvá česká alebo slovenská séria v histórii festivalu vyhrala hlavnú cenu ako najlepší seriál strednej a východnej Európy.

Viac o téme: #krimi #Metóda Markovič: Hojer #seriál #Štvrtá epizóda #VOYO Original