Muzikál Na skle maľované je späť

Mgr. Andrea Čurná

Vypredané hľadisko STARS auditória v Bratislave včera (štvrtok, 18. mája 2023) dlho aplaudovalo v stoji po skončení prvého predstavenia Na skle maľované po korona pauze.

Potlesk si vyslúžili všetci účinkujúci Ján Slezák (Jánošík), Barbora Ďurovčíková (Anička), Zuzana Vačková (Anjel), Martin Hudec (Čert), Kristína Vrecková (Smrť), choreograf a režisér Ján Ďurovčík.

„Ja sa nedívam na predstavenie. Jediným hodnotením je to, že vidím divákov a zo zákulisia počujem, ako reagujú,“ povedal po skončení Ján Ďurovčík a dodal: „Mám z tých reakcií úžasný pocit.“ Ten pocit mali aj návštevníci v zaplnenom hľadisku. Deväť predstavení, ktoré má súbor naplánované do júna boli už pred prvým predstavením takmer vypredané, a preto sa organizátori dohodli aj na jesenných termínoch.

Jánošík, Ján Slezák, k svojej úlohe, ktorú stvárnil už viac ako päťstokrát, stále pristupuje s pokorou: „Vždy sa pri tom usmievam, keď ma niekto volá fenomén alebo legenda. Je z toho cítiť určitá nadsázka, ale aj to myslia dosť vážne. Žijem svoj normálny život a za legendu sa nepovažujem.“

Svoju premiéru v muzikáli Na skle maľované pod režisérskou taktovkou Jána Ďurovčíka mali Zuzana Vačková a Kristína Vrecková. Tie sa svojich postáv zhostili na výbornú. Rovnako tak aj ďalší herci, ktorých diváci mali možnosť vidieť. Spomeňme napríklad Erika Michálka (Navrávač), Igora Šimega (Dovrávač), Ľudovíta Jakubove známeho pod rozhlasovým pseudonymom Mravec (Žandár Rozvážny) a ďalší. Významnou zložkou predstavenia sú kvalitné výkony tanečníkov zo Slovenského divadla tanca.


STARS auditorium – Na skle maľované

Na predstavenia naplánované počas najbližšieho mesiaca ostáva už len pár voľných vstupeniek. Po letnej prestávke sa Na skle maľované vráti do STARS auditoria opäť v septembri a novembri. Vstupenky na predstavenia Na skle maľované sú v predaji na stránke STARSauditorium.sk.

Na skle maľované patrí k najúspešnejším hudobno-divadelným predstaveniam na Slovensku. Pôvodné dielo poľských autorov Katarzyny Gärtner a Ernesta Brylla sa za posledných 50 rokov dostalo na pódiá vo viacerých naštudovaniach, pričom súčet štyroch hlavných divadelných naštudovaní presahuje dvetisíc repríz. V STARS auditoriu sa môžu návštevníci a fanúšikovia tešiť na nielen tradične skvelé spevácke, herecké a tanečné výkony, ale aj na skvelé hudobné podklady, ktoré pripravil Henrich Leško a na výbornú verziu prebásnených textov, ktoré sú dielom Ľubomíra Feldeka. Divadelní kritici a muzikológovia už dlhodobo debatujú, či Na skle maľované je naozaj plnokrvný muzikál alebo „iba“ hra so spevmi a tancami. Zhoda je na tom, že najmuzikálovejšia je verzia režiséra Jána Ďurovčíka, ktorá je uvádzaná už od roku 2005.

Vstupenky na predstavenia sú k dispozícii aj v sieťach Predpredaj.sk a Ticketportal.sk.

Viac o téme: #divadlo #muzikál #Na skle maľované