Neha! v októbri vyráža netradičné turné. Prečítajte si o Radikálne nežnej tour 2023

Ženská vokálna skupina Neha! v októbri zaspieva svoje energické viachlasné aranžmány tradičných piesní z celého sveta na nezvyčajných miestach – v rómskych osadách.

„Veľmi sa nás dotkla Radikálne ľudská tour, s ktorou pred pár rokmi prišla punková kapela Rozpor. Oslovili sme chalanov, či by sme sa k nim mohli na ďalší ročník pridať, no nakoniec sme, takpovediac, prevzali štafetu. Nie sme len speváčky, ale aj aktivistky, keďže na koncertoch a vo verejnom priestore často upozorňujeme na potrebu nehy ako hodnoty a nevyhnutnosti nežnejšieho prístupu k sebe samým, k ostatným ľuďom a k okolnostiam v našich životoch,” opisuje pozadie projektu speváčka Belinda Rašner.


Neha!

V rámci jedného októbrového týždňa navštívi Neha! 3 osady na východnom Slovensku. Okrem koncertov pripravuje vokálna skupina aj aktivity, kde sa môžu obyvatelia osád podeliť o svoju radosť z hudby. „Pokúsime sa vytvoriť atmosféru prijatia, kde sa môžeme od seba navzájom niečo naučiť, k niečomu inšpirovať. Nechceme len tak prísť do osady a zaspievať naše piesne. Možno to znie banálne, ale mienime načúvať čomukoľvek, čo s nami budú obyvatelia chcieť zdieľať. To považujeme za radikálne nežné – prísť do komunít na okraji našej spoločnosti a našu rovnoprávnosť vyjadriť jednoduchým činom – počúvaním,” dopĺňa Belinda.

Odvážne speváčky sa však neobmedzujú len na rómske osady. V stredu 11. 10. 2023 zahrajú koncert v prešovskej Christianii a vo štvrtok 12. 10. 2023 v košickej čajovni Čavango. „Rozhodli sme sa do programu tour zaradiť aj známe kultúrne podniky, aby sme podporili myšlienku, že umenie nepozná hranice spoločenských vrstiev, alebo etník, patrí všade a každý má naň právo. Zároveň chceme zdieľať naše zážitky z osád ľuďom, ktorí žijú v mestách blízko nich, no z rôznych dôvodov s nimi nikdy neboli v kontakte.”

Viac o téme: #koncerty #Neha! #turné