Podujatia v Letnej čitárni Medická záhrada od 18. do 23. júla

Mgr. Lenka Čechvalová, Staromestská knižnica

Staromestská knižnica pripravuje pre milovníkov poézie hudobno-poetické pásmo venované Maši Haľamovej, konzultácie pre seniorov, premietanie filmu s transrodovou témou, pre najmenších je pripravené divadelné predstavenie o hrdinstve. Víkend bude v znamení medzigeneračných vzťahov.

18. 7. o 17.00 – Komu dám svoju nehu
Hudobno-poetické pásmo s Evou Golovkovou a Jánom Gallovičom venované poetke Maši Haľamovej pri príležitosti jej 115. výročia narodenia. V podaní Jána Galloviča si pripomeniete tvorbu významnej poetky a spoznáte menej známe diela. V programe odznie aj niekoľko zhudobnených básní poetky v autorskom podaní Evy Golovkovej.
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

19. 7. od 10.00 do 14.00 – Pomáhame seniorom používať smartfóny a Potulná galéria
Konzultácie pre seniorov k mobilným aplikáciám v spolupráci s Digitálnou koalíciou. Naučte sa používať užitočné a obľúbené aplikácie.
Prednáškové vystúpenie Potulnej galérie spojené s koncertom Mateja Tále a tvorivými dielňami pre deti, mladých aj seniorov. Potulná galéria putuje po námestiach, školách a letných festivaloch s cieľom bojovať proti xenofóbii, extrémizmu a rasizmu. Pomáha ľuďom učiť sa kriticky myslieť. Rozlišovať hoaxy a konšpirácie od faktov, dezinformácie od pravdy, upozorňujeme na potrebu empatie k menšinám a diskriminovaným.

Program:
10.00 – 13.00 – Tvorivé dielne + výstavu umelkýň a umelcov: Luchezar Boyadjiev (BG), Ladislav Čarný, Aldo Giannotti (I-A), Daniela Krajčová, Kundy Crew, Stano Masár, Jarmila Mitríková / Dávid Demjanovič, Dan Perjovschi (RO), Tomáš Rafa, Ivana Šáteková, Dušan Zahoranský
13.00 – 14.00 – Koncert Mateja Tále

Angažovaný pesničkár Matej Tále predstaví najnovšiu tvorbu stavajúcu do kontrastu chytľavé folkové melódie a kritické texty tematizujúce historické, spoločenské a sociálne problémy. Prehovorí aj o hoaxoch, konšpiráciách a dezinformáciách.

Výtvarné tvorivé dielne predstavia Slovník dobrých vlastností inšpirovaný tvorbou Aleny Foustkovej, pečiatkovací workshop o kritickom myslení, 48 dielnu sériu omaľovániek Daniely Krajčovej – Homonymá porovnávajúci podobné, ale významom rozdielne slová v Češtine, Slovenčine, Ukrajinčine, Poľštine a Maďarčine. Pre staršie generácie je určený workshop inšpirovaný dielom Anny Witt 16+, ktorého účastníci sú pozvaní zaznamenať odpoveď na otázku: „Čo bola pre vás najdôležitejšia otázka keď ste mali 16?”

19. 7. o 18.00 – Tobi vo farbách dúhy
Premietanie filmu s transrodovou témou – emotívny príbeh o oslobodení a prijatí. Film režiséra Alexa Bakonyho v originálnom maďarskom znení so slovenskými titulkami s úpravou pre nepočujúcich. V spolupráci s festivalmi Dúhový pride a Jeden svet.

20. 7. o 16.00 – Zlatý hrdina
Divadelné predstavenie o hrdinstve v novom šate so živou hudbou. Nie vždy treba premôcť draka či nájsť stratenú princeznú. Niekedy stačí len vyniesť smeti. Účinkuje Féder Teáter, pre deti od 5 rokov.

22. – 23. 7. – SPOLU a NAPLNO
Medzigeneračné podujatie pri príležitosti Svetového dňa starých rodičov a seniorov. Čakajú Vás pohybové aktivity so študentami fyzioterapie zo Slovenskej zdravotníckej univerzity, workshopy o trávení aj o tom, ako nenaletieť podvodníkom, cestovateľská prednáška, medzigeneračné tvorivé dielne. Pre malých návštevníkov je pripravené interaktívne divadelné predstavenie s pesničkami. Oslávte sviatok starých rodičov a seniorov s celou rodinou a strávte víkend plný pohybových a tvorivých aktivít. Organizuje Kreatívny Klub Luna.