Pôvodný dramatický seriál Cristóbal Balenciaga bude mať na Slovensku premiéru 19. januára exkluzívne na Disney+

Lenka Tungová, Disney+

Seriál je inšpirovaný životom a odkazom španielskeho módneho dizajnéra počas jeho pôsobenia v Paríži od roku 1937.

Pôvodný dramatický seriál Cristóbal Balenciaga, ktorý je inšpirovaný životom a odkazom jedného z najikonickejších módnych návrhárov všetkých čias pôvodom zo španielskej Getarie, bude mať premiéru 19. januára 2024 exkluzívne na Disney+.

Seriál, ktorý vytvorila Lourdes Iglesiasová a 12-násobní držitelia ceny Goya, Aitor Arregi, Jon Garaño a Jose Mari Goenaga (Nekonečné zákopy), uvádza herca Alberta San Juana v úlohe Cristóbala Balenciagu, záhadného a mimoriadne talentovaného muža, ktorý sa vzoprel dobovým spoločenským konvenciám a spôsobil revolúciu vo svete módy.

Seriál Cristóbal Balenciaga sa začína v okamihu, kedy návrhár predstavuje svoju prvú kolekciu Haute Couture v Paríži v roku 1937. Návrhár zanechal úspešnú kariéru vo svojich ateliéroch v Madride a San Sebastiáne, kde obliekal španielsku elitu a aristokraciu. Návrhy, ktoré udávali trend v Španielsku, však celkom nefungujú v sofistikovanom módnom impériu, ktorý sa stal z Paríža a kde sú etalónmi Haute Couture značky Chanel, Dior a Givenchy.
Cristóbal Balenciaga, ktorého poháňa posadnutosť kontrolou vo všetkých aspektoch života, zadefinuje svoj štýl a nakoniec sa stáva jedným z najdôležitejších svetových módnych dizajnérov.


Cristóbal Balenciaga | Teaser Oficial | Estreno el 19 de enero en Disney+

V seriáli Cristóbal Balenciaga účinkuje Alberto San Juan a medzinárodné herecké obsadenie, ktoré oživuje známe postavy 20. storočia. Medzi nimi sú Belén Cuestová (Fabiola de Mora y Aragón), Josean Bengoetxea (sansebastianský obchodník Nicolás Bizkarrondo), Cecilia Solagurenová (jeho manželka Virgilia Mendizabalová), Adam Quintero (Ramón Esparza, spolupracovník), Thomas Coumans (Wladzio D’Attainville, partner a obchodný partner Cristóbala Balenciagu), Gemma Whelanová (Prudence Glynnová, novinárka pre The Times), Anouk Grinbergová (Coco Chanel), Gabrielle Lazurová (Carmel Snowová, módna riaditeľka Harper’s Bazaar), Patrice Thibaud (Christian Dior), Nine d’Ursová (modelka Colette) a Anna-Victoire Olivierová (herečka Audrey Hepburnová).

Po technickej stránke za seriálom Cristóbal Balenciaga stojí tím zložený z vynikajúcich profesionálov. Pôvodnú hudbu zložil skladateľ Alberto Iglesias, držiteľ 11 cien Goya a zároveň 19-násobný nominant na cenu Goya, štvornásobný nominant na Oscara, trojnásobný nominant na cenu Bafta a dvojnásobný nominant na Zlatý glóbus. Kostýmovou výtvarníčkou sa stala Bina Daigelerová, ktorá bola nominovaná na Oscara za hraný film Mulan od štúdia Walt Disney ako aj na cenu Emmy za kostýmy k seriálu Mrs. America. Pri výrobe a návrhu kostýmov jej sekunduje Pepo Ruiz Dorado. Javier Agirre Erauso (držiteľ ceny Goya za film Handia) je kameramanom, Mikel Serrano (držiteľ ceny Goya za filmy Handia a Akelarre) je umeleckým riaditeľom a Karmele Soler (držiteľ ceny Goya za film Koža, v ktorej žijem) je maskérom seriálu.

Seriál produkuje Xabier Berzosa prostredníctvom spoločností Moriarti Produkzioak a Irusoin. Spoločnosť Moriarti Produkzioak bola založená v roku 2001 a jej filmy sa zúčastnili na viacerých medzinárodných festivaloch a získali viac ako 450 ocenení. Patrí k nim aj 12 cien Goya, 31 nominácií na cenu Goya a dvojnásobná kandidatúra na reprezentáciu Španielska na udeľovaní Oscarov. Spoločnosť Irusoin bola založená v roku 1982 ako produkčná spoločnosť hraných, dokumentárnych a animovaných filmov. Len za päť rokov sa so svojimi poslednými tromi filmami, Loreak, Obor a Nekonečné zákopy, Irusoin dostali na čelo najvýznamnejších nominácií a ocenení filmového priemyslu v krajine.

Seriál Cristóbal Balenciaga bude mať premiéru 19. januára 2024 exkluzívne na Disney+.

Viac o téme: #Cristóbal Balenciaga #Disney+ #dráma #historický #seriál #životopisný