Príďte osláviť hudbu v bratislavských uliciach. BKIS 21. júna pozýva na Noc hudby

V stredu 21. júna rozozvučí ulice Bratislavy pouličný festival Noc hudby (Fête de la Musique)

Desiatky muzikantiek a muzikantov vystúpia na viacerých miestach v centre, aby spoločne oslávili sviatok hudby hraním. Festival, ktorý má korene vo Francúzsku, sa v rovnakom dátume koná vo viac ako 120 krajinách sveta.

V jeden večer môžete objavovať nepoznané hudobné mená a zažiť žánrovo rôznorodé hudobné vystúpenia na zaujímavých miestach. Bratislava sa tak pridá k stovkám svetových miest, kde sa v deň letného slnovratu oslavuje hudba. Pouličný festival v hlavnom meste organizuje Bratislavské kultúrne a informačné stredisko (BKIS) v spolupráci so Starým Mestom, Galériou mesta Bratislavy (GMB), Múzeom mesta Bratislavy (MMB) a klubom Šafko.
Na nádvoriach aj schodoch

Noc hudby má tendenciu spájať všetky typy hudby bez hierarchie žánru. V Bratislave bude 21. júna znieť elektrické tango, jazz, reggae, indie, folk, blues aj rock. Kapely, sólo muzikantky a muzikanti zahrajú na Hviezdoslavovom či Radničnom námestí, na nádvorí Pálffyho paláca GMB, Bielej, v klube Pink Whale, či na schodoch na Klariskej. Súčasťou budú aj pouličné bubnovačky, pochodujúce orchestre a Flash Mob. Festival začína o 16:00, v uliciach bude znieť hudba do 22:00. Noc hudby oficiálne končí o 3:00 nadránom v klube Šafko. Klub je partnerom podujatia – od 21:00 v ňom budú znieť rôzne DJ sety.

Violončelistka aj africké trio

Medzižánrová violončelistka Katarína Zimová sa pohybuje od improvizácie spojenej s loopingom až po klasiku a súčasnú hudbu. Umelkyňa sa predvedie na nádvorí Pálffyho paláca GMB pod umeleckým menom Katarín Zima. V altánku na Hviezdoslavovom námestí medzi inými vystúpi africké trio žijúce a tvoriace v Bratislave, pohybujúce sa v žánri reggea – Wakanda Wision. Kapela zaznamenala veľký úspech na festivale Uprising. Elektrické tango a jazz priamo z Cordoby donesie do ulíc Duo Irrepetible. Na Noci hudby vystúpia aj The Blues Newborns, Červený Bicykel, Mattia Müller Band, The AnyOne, Straky a nálezy, Novo, Blanch, Kiero Grande Duo, Jamadan, Maribondo, Vyššie sféry, Zvuky vedomia, DJ Mario Italo, Trevor Horny / DJ Peal, DJ Wnchnz a ďalší.

Svoj koncert odohrá aj dlhoročný pouličný muzikant Pavel Kvasnica. Rodák z Čiech žije v Bratislave 8 rokov a živé hranie v uliciach je jeho živobytím. „Na Slovensku je busking mladý, ešte sa mi stáva, že niekedy za mnou prídu ľudia s jedlom a povedia mi, nech si skúsim nájsť prácu. Ťažko sa mi vysvetľuje, že toto je moja práca,“ hovorí a dodáva: „Robím prácu, ktorú nadovšetko milujem. Od ľudí dostávam perfektnú spätnú väzbu a nabíja ma to dobrou energiou.“

História Fête de la Musique

Príbeh festivalu začal pred vyše 30 rokmi vo Francúzsku. V roku 1982 uskutočnilo tamojšie Ministerstvo kultúry prieskum. Odhalil, že päť miliónov ľudí v krajine a zároveň takmer každý druhý mladý človek ovláda hru na nejakom hudobnom nástroji. Vtedajší minister preto inicioval podujatie, ktoré umožní hudobníčkam a hudobníkom prejaviť svoj talent. Vyzval obyvateľky a obyvateľov, aby hrali hudbu vonku vo svojich štvrtiach, parkoch, či verejných priestranstvách. Výsledok prekonal všetky očakávania. Hralo sa na uliciach, námestiach, dvoroch, záhradách, staniciach, námestiach a tisíce ľudí sa túlali ulicami v dobrej atmosfére až do neskorej noci. Z Fête de la Musique sa stal fenomén, ktorý prevzali viaceré mestá v Európe a postupne sa etabloval aj v Amerike, Afrike, či Austrálii.

Noc hudby je súčasťou najstaršieho a najväčšieho letného mestského festivalu – Bratislavské kultúrne leto.

Viac o téme: #Bratislavské kultúrne leto 2022 #Noc hudby