RTVS si pripomenie 100. výročie narodenia hereckej legendy Jozefa Kronera v televíznom aj rozhlasovom vysielaní

20. marca 2024 uplynie presne 100 rokov od narodenia hereckého velikána Jozefa Kronera. Túto výnimočnú osobnosť slovenskej kultúry si RTVS pripomenie v televíznom aj rozhlasovom vysielaní nielen zlatou televíznou klasikou, ale tiež množstvom rozhlasových hier a reportáží počas marca.

Herecké majstrovstvo Jozefa Kronera na RTVS

Jednotka
Jednotka si osobnosť Jozefa Kronera pripomenie počas dvoch nedieľ. 17. marca popoludní ponúkne divákom zlatú klasiku – satirickú komédiu Statočný zlodej podľa divadelnej hry Ivana Stodolu Jožko Púčik a jeho kariéra. Hlavnú úlohu Jožka Púčika stvárnil práve Jozef Kroner. Neskôr večer, po Dueli šampiónov, odvysiela Jednotka prvé dve časti filmovej ságy Tisícročná včela.

V nedeľu 24. marca popoludní sa diváci môžu tešiť na ďalšiu zlatú klasiku – príbeh dvoch priateľov a správcov vysokohorskej chaty Stratená dolina. Neskôr večer, po Dueli šampiónov, bude na Jednotke pokračovať filmová sága Tisícročná včela treťou a štvrtou časťou.

Muž, ktorý vedel lietať / Zdroj: RTVS

Dvojka
Herecké majstrovstvo Jozefa Kronera si Dvojka bude pripomínať po celý týždeň od pondelka 18. marca do piatka 22. marca v predpoludňajšom slote archívnej dramatiky o 10.00 h, v rámci ktorého postupne uvedie dramatizáciu poviedky Jozefa Kronera Jakubove uniformy (18.3.), televíznu inscenáciu poviedky z knihy Jozefa Kronera „Neobyčajný testament“ s názvom Jubileum (19.3.), muzikál Martina Ťapáka Neďaleko do neba (20.3.), televízne inscenácie Omladnutie (21.3.) a Vietor v starých stromoch (22.3.).

Statočný zlodej / Zdroj: RTVS

100. výročie narodenia Jozefa Kronera vyvrcholí na Dvojke v deň nedožitého jubilea – v stredu 20. marca. Popoludní o 16.30 h sa diváci môžu tešiť na špeciál denného magazínu Regina. Banskobystrickí tvorcovia relácie ponúknu mimoriadne živé vysielanie priamo z kysuckej obce Staškov – rodiska Jozefa Kronera. Celovečerný program otvorí o 20.10 h portrét zo série Radosť zo života. O 20.35 h bude nasledovať vzácnosť z archívu Slovenskej televízie – trikový televízny film z r. 1965 podľa poviedky Karla Čapka Muž, ktorý vedel lietať, ktorý bol odvysielaný iba raz, na Vianoce 1966. Prvá repríza práve na storočnicu J. Kronera však bude obnovenou premiérou, nakoľko diváci budú môcť sledovať tento výnimočný titul vďaka digitálnej retuši po prvýkrát v novej kvalite a vo vysokom rozlíšení. Na obrazové korekcie dohliadala legenda slovenského kameramanstva Stanislav Doršic. Neskôr večer odvysiela Dvojka oscarový Obchod na korze (o 20.55 h) a televízny film Kým kohút nezaspieva (o 23.00 h).

Stratená dolina / Zdroj: RTVS

RTVS :24
RTVS :24 sa bude 100. výročiu narodenie Jozefa Kronera venovať v stredu 20. marca počas celého dňa v rámci relácie Aktuálne :24.

Program venovaný 100. výročiu narodenia Jozefa Kronera bude pokračovať aj na Rádiu Slovensko, Rádiu Devín, Rádiu Regina, Rádiu Regina Stred, Rádiu Regina Západ, Radiu Slovakia International, Rádiu Junior Rádio a Rádiu Litera.

Viac o téme: #100.rokov narodenia #filmy #Jozef Kroner #relácie #RTVS