Šansoniérka Lucia Bujnová vystúpi na koncerte v Klariskách

Lucia Bujnová

Slovenská šansoniérka Lucia Bujnová vystúpi vo štvrtok 23. 5. 2024 o 19:00 v koncertnej sieni Klarisky v Bratislave. V hudobnom sprievode klaviristu Pavla Bodnára a violončelistky Kristíny Koneval zaznejú piesne o láske, šťastí, nádeji, ako aj známe francúzske šansóny. Koncert je organizovaný v spolupráci s BKIS.

Lucia Bujnová predstaví svoj album Po Tvojich slovách

Speváčka po úspešných koncertoch v nitrianskej synagóge, v trnavskej synagóge, v Rádiu Devín a.i., predstaví svoj album Po Tvojich slovách a pridá i viaceré francúzske šansóny v rafinovaných harmonizáciách aranžéra a skladateľa Pavla Bodnára. Spoločne zhudobnili doposiaľ nevydané 80 ročné básne trnavského rodáka pána Mikuláša Krippela.

Zdroj foto: Lucia Bujnová
Zdroj foto: Lucia Bujnová

Koncerty Lucie Bujnovej prinášajú nezameniteľnú dávku emócií a elegancie. Tentokrát v nádhernom priestore Klarisiek, ktoré sú známe svojou jedinečnou akustikou. Speváčka predstaví i zopár staronových francúzskych skladieb, ktorým dodáva prirodzenosť a uveriteľnosť. Bratislavskému publiku spoločne v triu predstavia i novú pieseň Niekedy na text Igora Grossmana.

Album Po Tvojich slovách

Album Po Tvojich slovách vyšiel na jeseň 2022. „Keď sa mi do rúk prvýkrát dostali 80-ročné básne autora Mikuláša Krippela, do očí mi udrela báseň s názvom Je jeseň. Videla som v nej pieseň, bol tam rytmus i melódia. V básni Aprílový dážď sa hovorí o túžbe po pokoji, šťastí a mieri. Ten starý text bol razom neskutočne aktuálny. Tento album tu jednoducho mal byť,“ odhaľuje pozadie vzniku albumu autorka hudby a speváčka Lucia Bujnová.

Zdroj foto: Lucia Bujnová
Zdroj foto: Lucia Bujnová

Spolupráca s vynikajúcim skladateľom a aranžérom Pavlom Bodnárom

Speváčka dlhodobo spolupracuje s Pavlom Bodnárom, popredným slovenským jazzmanom a aranžérom. Za ostatné roky spoločne odohrali desiatky koncertov či už na námestiach v Trenčíne, v Bratislave, vo V-klube, v DJZ v Prešove, v Synagóge v Liptovskom Mikuláši, v Šahách, v kaštieli v Humennom, vo Finticiach, pre Francúzsku ambasádu, Francúzsky inštitút… P. Bodnár sa hudobne podieľal aj na debutovom albume speváčky s názvom «madamebujna» en concert.

Zhudobnenie náhodne objavených básní

Texty piesní na novom albume sú miestami nečakane aktuálne a citlivo sa prihovárajú časom, ktoré dnes žijeme. Niektoré sú až terapeuticky hrejivé a empatické. „Príbeh textov je akoby vsadený do dnešného sveta a to napriek ich veku. Dostali sa ku mne vďaka môjmu susedovi Vladkovi Krippelovi, ktorý je jedným zo synov autora básní,“ vysvetľuje umelkyňa. Pán Mikuláš Krippel, autor zhudobnených básní, bol v 40-tych rokoch minulého storočia blízkym priateľom básnika Viliama Turčányho, poznali sa i s Milanom Rúfusom. „Otec sa o svoju tvorbu nikdy s nikým nepodelil. Dokonca ani s našou mamou,“ vysvetľuje syn Vladimír Krippel. Texty náhodne objavila manželka Mikuláša Krippela po jeho smrti a zostavila zbierku neuveriteľných 500 básní, ktoré čakali na zverejnenie.

Zdroj foto: Lucia Bujnová
Zdroj foto: Lucia Bujnová

Spolupráca s Petrom Cmoríkom sprievodná pieseň Olympionikov pre Paríž 2024

Lucia Bujnová spolupracovala s Petrom Cmorikom na piesni „Nezlomní„, ktorá je sprievodnou piesňou slovenských olympionikov a paraolympionikov na ich ceste do Paríža 2024. V skladbe sa autorsky a interpretačne podieľala na jej strednej, francúzskej časti.

V ostatnej dobe nahrala 6 coverov francúzskych skladieb, ktoré poslucháči nájdu na všetkých hlavných streamovacích platfromách. V decembri jej vyšiel klip Vianoce k bonusovej skladbe na albume Po Tvojich slovách. Najbližšie vystúpi v rámci BHD v Bratislave a na jeseň plánuje trio vystúpenia v Žiline, Ružomberku, Levoči a Leviciach.

O interpretke Lucii Bujnovej

Lucia Bujnová spieva francúzsky šansón, slovenský šansón, jazzovo i bluesovo ladené skladby, má blízko k ľudovej piesni. Narodila sa v Bratislave, odmalička sa venuje hudbe, najprv hre na klavíri a popri tom aj spevu sólovému i zborovému.

Študovala na francúzsko-slovenskom bilingválnom gymnáziu, neskôr na FiFUK francúzsky jazyk a históriu. V roku 2004 vyhrala súťaž Francúzska pieseň, zúčastnila sa jej medzinárodného pokračovania v Splite v máji 2005, kde získala 2. miesto. V roku 2018 vydala prvý album «madamebujna» en concert ako nahrávku jedného z jej živých koncertov s kapelou. V novembri vyšiel jej druhý album s názvom Po Tvojich slovách, kde prvýkrát predstavuje i svoju autorskú tvorbu. Lucia Bujnová spolupracovala s mnohými vynikajúcimi hudobníkmi ako Pavol Bodnár, Pavol Ruček, Štefan “Pišta” Bartuš, Milan Ruček, Pavol Bereza, Nikolaj Nikitin, Luboš Šrámek, Marián Ševčík, Juraj Kalász. Luciin hlas je zmatový, so širokým dynamickým a interpretačným rozsahom, emočne a obsahovo čitateľný. Lucia okrem kultivovaného prejavu vyniká svojou dokonalou francúzštinou, ktorej sa profesionálne venuje.

Spievala na Francúzskom veľvyslanectve pri oficiálnych podujatiach, na podujatiach organizovaných Francúzskym inštitútom. Dlhodobo sa venuje aj zborovému spevu v cirkevnom zbore na Trnávke. So svojou rodinou žije v Bratislave.

Viac o téme: #Bratislava #Klarisky #koncert #Lucia Bujnová #šansón