Prezentácia autorskej tvorby na Listening Session
Účastníci druhého ročníka SOZA Songwriting Campu dostali možnosť predstaviť svoje skladby. V piatok 28. februára sa v priestoroch bratislavského Sundecku uskutočnila oficiálna Listening Session, počas ktorej si zástupcovia médií a hudobní dramaturgovia z významných slovenských rádií vypočuli piesne, ktoré vznikli na campe v októbri minulého roka.

Účastníci a hudobná spolupráca
Na tohtoročnej Listening Session sa zúčastnilo celkovo jedenásť ústastníkov campu, medzi nimi Karmen Pál-Baláž, Martin Harich, Nikola Barľaková, Tamara Nižňanská, Jerguš Oravec, Anika Gužáková, Bianca Macková, Angelika Kollmannová a producenti Adrián Liška a Ján Zborovjan. Slovenských umelcov doplnil Oliver Patocska z Maďarska, ktorý vďaka SOZA Songwriting Campu nadviazal spoluprácu s Karmen Pál-Baláž a aktuálne spoločne žnú úspech u maďarských susedov s piesňou Álmok.

Moderátori a očakávania do budúcnosti
Podujatie moderoval Juraj Čurný spoločne s českým hudobníkom a songwriterom Janom Vávrom, ktorý je zároveň spoluorganizátorom campu. „Verím, že piesne, ktoré sme si dnes predstavili, budeme čoskoro počuť aj z rádií či streamingových platforiem. Dnešná Listening Session nám ukázala, že na takýchto campoch vznikajú jedinečné hudobné prepojenia a častokrát sú počiatkom dlhoročných umeleckých spoluprác a priateľstiev,“ hovorí Jan Vávra.

Predstavenie nových skladieb
Zástupcovia médií a dramaturgovia z Rádia Slovensko, Fun Rádia, Europy 2 a Rádia Expres si vypočuli desať autorských skladieb. Niektoré piesne odzneli vo svojej pôvodnej podobe, napríklad skladba Fall in Line od Barbory Piešovej, ktorá ju oficiálne vydala práve v deň samotnej Listening Session. „Pieseň vznikla hneď v prvý deň SOZA Songwriting Campu v spolupráci s českým producentom Filipom Vlčekom a Norou Herskovits z Nórska. Písať na campe bola pre mňa úpne nová skúšenosť, pred ktorou som mala rešpekt, no veľmi ma inšpirovalo tvorivé prostredie a talentovaní umelci, ktorí spolu so mnou pracovali. Som rada, že som pieseň Fall in Line mohla vydať a už teraz pracujem na release ďalších piesní, ktoré sme na campe napísali,“ vyjadrila sa Barbora Piešová.

Záver druhého ročníka SOZA Songwriting Campu
Druhý ročník SOZA Songwriting Campu sa konal 14. – 18. októbra 2024 v Liptovskom Jáne a zúčastnilo sa ho 25 účastníkov z dvanástich krajín. Cieľom podujatia bolo spojiť slovenských a zahraničných skladateľov, textárov, producentov a interpretov na jednom mieste a poskytnúť im priestor na vytvorenie nových hudobných diel. Celkovo tak vzniklo 39 individuálnych hudobných diel, čo vo výsledku tvorilo takmer dve hodiny novej hudby s medzinárodnými a zároveň slovenskými parametrami.

SOZA a jej poslanie
Hlavným organizátorom podujatia bola SOZA (Slovenský ochranný zväz autorský pre práva k hudobným dielam). SOZA je občianske združenie, ktoré zastupuje autorov, upravovateľov, aranžérov hudby a textárov. Jej hlavnou úlohou je ochrana majetkových autorských práv domácich a zahraničných tvorcov a vydavateľov hudobných diel. Členskú základňu SOZA dnes tvorí viac ako 3 000 domácich autorov.
SOZA vykonáva svoju činnosť na základe oprávnenia Ministerstva kultúry a na základe 113 medzinárodných zmlúv v 125 štátoch sveta. Za každým dielom stojí autor. Za každým autorom stojí SOZA.