Speváčka Jana Kozáková so skupinou MUKATADO oslavujú 22 rokov vydaním nového albumu “Krajina”

Andrea Turčina, ALL ABOUT MUSIC, s. r. o.

Nový album hudobnej skupiny Mukatado – Krajina vychádza po 6 rokoch a je výnimočný svojim čistým a autentickým zvukom bez použitia samplerov či iných digitálnych úprav.

Doska vychádza pod hlavičkou vydavateľstva PJ RECORDS nesúc v sebe posolstvo pripomenutia si hodnôt ako sú ľudskosť, prajnosť, empatia, no nájdete v nej aj silný ekologický odkaz. S albumom vychádza pilotný singel Voda živá, ktorý spolu s videoklipom udáva “čistú” atmosféru celého albumu.

„Album je teda pripomenutím toho čo je pre mňa nesmierne dôležité a to je ľudskosť. Poslednú dobu som mala pocit, že na to častokrát zabúdame. Stále som si kládla otázku, kedy som najšťastnejšia a prišla som na to, že vtedy keď môžem súznieť s druhými ľuďmi, keď dochádza k pochopeniu, či už súhlasnému alebo nesúhlasnému, ale proste cítite rovnakú vlnovú dĺžku. Piesne sa teda dotýkajú ľudských hodnôt, tém nad ktorými je vhodné sa občas zamyslieť. Bol to v podstate dvojročný rozhovor so sebou samou, ktorý sa transformoval a uzrel svoju podobu v textoch, ktoré dal na papier textár a producent Peter Dobrík,” dodáva speváčka.


Mukatado – Voda živá

Novinka sa podľa slov speváčky Jany Kozákovej bude od predchádzajúcej tvorby kapely značne líšiť, ale určite v nej nájdete aj nejaké spojitosti s predlošlou tvorbou. K nahrávaniu si Jana pozvala popredných slovenských jazzmanov aj vokalistky z bansko-bystrickej opery.

„Niektoré vokalistky mi povedali, že majú pocit, ako by tie piesne mali na neterapeutické účinky a to som vlastne aj chcela dosiahnuť, aby ste sa pri počúvaní proste cítili dobre. Ak sa mi to podarilo budem rada. Texty sa dotýkajú tém ako emócie, vzťahy a prepojenie ľudí samotných a ľudí s prírodou. Sú to moje spevové linky, ktoré mi zneli v hlave a za pomoci kolegov sa nám ich podarilo dostať von a zaznamenať.”

Zvuk albumu mal na starosti producent Peter Dobrík z nahrávacieho štúdia PJ SOUND STUDIO. „Album sme sa rozhodli nahrať bez použitia samplerov či iných digitálnych zvukov. Používali sme staré mikrofóny a nástroje,” dodal producent.

Na nosiči sa nachádza 10 autorských skladieb s nádychom bluesu, jazzu a soulu. Jedným z vrcholov albumu je podľa členov kapely skladba Krajina, kde ide i fúziu vážnej a jazzovej hudby s prvkami soulu, v ktorej speváčka spieva o vzťahu človeka a Krajiny. Na albume si môžete vypočuť aj zaujímavých mladých hostí: David Oláh – husle, Michaela Poláková – priečna flauta, Ondrej Cibula – klarinet, Anton Benedek – perkusie. Aranažmány sláčikových nástrojov vypracoval producent Peter Dobrík a v skladbe Kódy – Dalibor Cibuľa, ako začínajú mladý aranžér.

„S piesňami mi veľmi pomohol Peter Dobrík a jazzový pianista Klaudius Kováč, ktorí sú aj spoluautormi skladieb. Klaudio ma v podstate previedol harmonickým spektrom mojich nápadov a tým mi umožnil skladby doviesť tam, kde som potrebovala. Rytmickú sekciu na albume som zverila do rúk renomovaným jazzmenom – Petrovi Solárikovi – bicie nástroje a Róbertovi Raganovi Jr. – basová gitara, ktorí mi pomohli nájsť správne tempá a posadiť piesne do skvelých groovov. Zborové vokály a sláčikové party mi produkoval a zaranžoval Peter Dobrík, ktorý zároveň nahral na albume aj gitary.

Pre mňa je album Krajina zatiaľ môj najintímnejší a najkrajší album, aký som doposiaľ nahrala. Priala by som si, aby mal liečivé účinky a priniesol do našich životov viac lásky a pochopenia, ktoré sa nám akosi pomaly vytráca z našich životov pod tlakom doby a udalostí, ktoré sa dejú vo svete a u nás doma,” dodáva speváčka.

Viac o téme: #album #Jana Kozáková #Krajina #MUKATADO #novinka