Staromestská knižnica predstavuje vydavateľstvo mamaš

Lenka Čechvalová, Staromestská knižnica

V druhej časti nového projektu Večer s vydavateľstvom, ktorý pripravilo občianske združenie Milujem knihy/Amo libris v spolupráci so Staromestskou knižnicou, sa predstaví vydavateľstvo mamaš. Podujatie sa uskutoční v stredu 25. októbra o 18.00 v Staromestskej knižnici na Blumentálskej 10/a.

Hosťami večera budú vydavatelia Alexandra Petrášová, Jozef Hyrja a Juraj Buzalka, autor knihy Postsedliaci: Slovenský ľudový protest.
Vydavateľstvo mamaš je rodinná firma a založili ju Saša Petrášová a Jozef Hyrja.

Aj keď mamaš existuje iba necelé tri roky, jej zakladatelia majú s prácou v tejto oblasti už bohaté skúsenosti – Saša v oblasti marketingu v známom vydavateľstve, Jozef ako autor i vydavateľ. Pri vzniku kníh spolupracujú so širokým okruhom priateľov a známych – oslovujú ich ako externých prekladateľov, redaktorov i grafických dizajnérov. Ich portfólio je žánrovo pestré a ako obaja priznávajú, vydávajú knihy, ktoré ich bavia – história a dejiny každodennosti, sci-fi, kulinárske detektívky a napr. aj knihy z oblasti sveta Formule 1.

Prvou pôvodnou knihou ich vydavateľstva bola Etymológia záhadná aj zábavná od Ivany Krekáňovej, druhou Postsedliaci: Slovenský ľudový protest, o ktorej sa počas októbrového Večera s vydavateľstvom môžu návštevníci porozprávať s jej autorom.

Juraj Buzalka je sociálny antropológ, pôsobí na Univerzite Komenského v Bratislave a venuje sa témam spoločenských a kultúrnych zmien a politických hnutí. V svojej najnovšej knihe Postsedliaci: Slovenský ľudový protest sa nemilosrdne pozerá na Slovákov, vecne a kriticky komentuje naše ilúzie o sebe i naše utkvelé predstavy o fungovaní sveta. Kľúčové udalosti slovenských dejín aj súčasného života glosuje s nadhľadom a oslobodzujúcim ostrovtipom.

Kniha vyšla koncom augusta, pre jej úspech sa pripravuje už druhá dotlač a počas týchto dní ju autor s vydavateľmi odprezentovali v banskobystrickom i bratislavskom Artfore, na Žilinskom literárnom festivale a v Lýceu v Modre. Turné pokračuje tento týždeň v kultúrnych centrách a kníhkupectvách v Rožňave, Prešove, Košiciach a Humennom, ambíciou je prezentovať ju aj v Brne a Prahe.
A kto sú „postsedliaci“?

Príďte sa dozvedieť na Večer s vydavateľstvom mamaš.

Cyklus Večer s vydavateľstvom umožňuje neformálne stretnutia s jednotlivými vydavateľstvami. Poskytuje priestor pre oboznámenie sa s ich históriou, portfóliom, edičnými plánmi aj príbehmi zo „zákulisia“. Súčasťou sú prezentácie aktuálnych knižných noviniek za účasti autorov, prekladateľov či vydavateľov. Cyklus vznikol vďaka finančnej podpore mestskej časti Bratislava-Staré Mesto.

Viac o téme: #mamaš #Staromestská knižnica