Szelíd: Silný a dojímavý film o sebaakceptácii a ženskej sile v hlavnej roli s Eszter Csonka

Szelíd (Neha) je maďarský film z roku 2022, ktorý režírovali Anna Nemes a László Csuja. Film sleduje príbeh Ediny (Eszter Csonka), profesionálnej kulturistky, ktorá sa pripravuje na svetový šampionát.

Pripomeňme si zaujímavý film, ktorý zaujal divákov na festivale vo Varoch aj na festivale Sundance. Edina (výborne ju stvárnila neherečka Eszter Csonka) by urobila čokoľvek, aby vyhrala svetový pohár v kulturistike. Okrem jej vlastných ambícií je jej hlavnou hnacou silou jej partner Adam (György Turós), sám bývalý špičkový kulturista, ktorý na svoju partnerku aplikuje sny, ktoré už sám nedokáže naplniť.


GENTLE [SZELÍD] Trailer – 2022 AFI European Union Film Showcase

Keďže Edina nemá peniaze na tréning a podporné lieky, je nútená prijať prácu spoločníčky v špecializovanej eskortnej agentúre… Telo (v monštróznej podobe) je pre Edinu to jediné, na čom jej záleží, aspoň v očiach jej okolia. Svet vrcholovej kulturistiky ani nepripúšťa iné hodnotenie. Rovnako ako Adam. Až letmé stretnutie so zaľúbenosťou Edine pripomenie, že má aj dušu hodnú obdivu.

„Nebolo to strašidelné, pretože v tom bolo veľa z môjho života, chvalabohu som musela byť veľa sama sebou,“ spomína Eszter na herectvo v rozhovore pre Filmhu. „Až na to, keď som predávala svoje telo, pretože vtedy som musela robiť veci, ktoré v skutočnom živote nerobím. Ale celkovo si myslím, že som dokázala byť sama sebou. Rovnako ako Edina som mala poruchu príjmu potravy, stratila som matku a žila som a stále žijem so svojím trénerom,“ prezradila o svojej úlohe vo filme Eszter Csonka.

Tu je niekoľko zaujímavostí o filme Szelíd-Neha:

• Film bol prvým maďarským filmom, ktorý bol vybraný do hlavného programu medzinárodného filmového festivalu Sundance.
• Film získal niekoľko ocenení na medzinárodných filmových festivaloch, vrátane ceny za najlepšiu réžiu na CinEast Film Festival v Luxembursku a ceny za najlepšiu herečku (Csonka Eszter) na Transilvania International Film Festival.
• Film bol natočený v autentickom prostredí maďarskej kulturistickej scény. Csonka Eszter, ktorá hrá hlavnú úlohu, je skutočná kulturistka a má za sebou úspešnú kariéru.

Szelíd je silný a dojímavý film, ktorý poskytuje nový pohľad na svet kulturistiky. Film si už onedlho budete môcť pozrieť na HBO MAX.

Viac o téme: #dráma #Eszter Csonka #HBO MAX #neha #Szelíd