Tretia časť série Metóda Markovič: Hojer je už dostupná exkluzívne na Voyo.

Stanislav Čačko, MARKÍZA - SLOVAKIA, spol. s r.o.

Na svetlo sveta postupne vychádzajú ďalšie hrozné detaily z vyšetrovania

Nová šesťdielna kriminálna séria Metóda Markovič: Hojer, ktorá vznikla pod značkou Voyo Originál, mapuje príbeh dolapenia a usvedčenia jedného z najdesivejších sériových vrahov normalizačného Československa Ladislava Hojera legendárnym kriminalistom Jiřím Markovičom.

V prvých dvoch epizódach nového Voyo Originálu Metóda Markovič: Hojer boli diváci svedkami začiatku vyšetrovania prípadu. Vyšetrovatelia sa, po nájdení tela mŕtvej ženy v parku, precíznou prácou dopracovali až k menu Ladislav Hojer. Jeho dolapenie znamenalo začiatok vyšetrovania jedného z najznámejších československých sériových vrahov. Náročné vypočúvanie i rekonštrukcia prípadu však odhaľujú ďalšie nečakané a desivé skutočnosti.


Metóda Markovič | Hojer | #03 už teraz jedine na Voyo

Tretia epizóda a skvelý Petr Uhlík

Nové epizóda, ktorá je už dostupná na Voyo, nesie názov „Posledná facka“. Ladislav Hojer sa čoraz viac zbližuje s vyšetrovateľom Jiřím Markovičom a priznáva ďalšiu vraždu, tentoraz v Brne. Vyšetrovatelia mu najprv neveria, ale na svetlo sveta postupne vychádzajú hrozné detaily, ktoré všetkých šokujú. Postavu sériového vraha Ladislava Hojera bravúrne stvárňuje mladý český herec Petr Uhlík. Už na samotný kasting do tejto minisérie prišiel v úlohe, štylizovaný do Hojera, čím všetkých úplne uchvátil. Kvôli úlohe schudol 10 kíl. Práve v tejto (tretej) epizóde si s Petrom zahrala aj jeho manželka Andrea – v časti keď dievča, ktoré prežilo Hojerovo napadnutie, má pri rekognícii ukázať medzi ostatnými figurantmi na Hojera. Toto napadnuté dievča si zahrala práve Petrova manželka.

„Ladislav Hojer bol také prerastené dieťa. Mám k tej úlohe veľký rešpekt, je to ten typ, pre ktorý je človek schopný sa fyzicky aj herecky zmeniť. Mal som prístup k rôznym dokumentom vrátane videí. Tri mesiace som sa nimi predieral. Kvôli tej úlohe som schudol aj desať kíl. Snažil som sa veľa vecí pochopiť. A to, čo nás práve delí, je, že sú veci, ktoré sú totálne nepochopiteľné, pretože bol jednoducho zvrátený. Séria je jedinečná v tom, že ukazuje vzťah medzi vrahom a jeho vyšetrovateľom, ktorý prerástol až do akéhosi intímneho vzťahu, skoro ako medzi otcom a synom,“ povedal o úlohe Petr Uhlík.

Ďalšie Markovičove prípady

Do každej epizódy krimisérie je vložený aj ďalší z Markovičových uzavretých prípadov. Aj tie znamenali veľa pre jeho kariéru elitného vyšetrovateľa a ukazujú, ako sa jeho metóda vyvíjala práve v tú, ktorou bol tak špecifický. V tretej epizóde, ktorá je už dostupná na Voyo, sa okrem vyšetrovania Ladislava Hojera pozrieme aj na prípad notorického recidivistu. Po odpykaní pätnástich trestov v súhrnnej výške osemnásť rokov, nastúpil ako vrátnik na ubytovňu Železničného staviteľstva. V jej okolí potom zneužil päť desiatok dievčat vo veku od desať do sedemnásť rokov. Za to bol odsúdený na ďalších šesť a pol roka odňatia slobody.

Zaujímavosti o minisérii

Samotný legendárny vyšetrovateľ Jiří Markovič posledný rok svojho života intenzívne spolupracoval práve na príprave tejto série, ktorú tvorcovia venovali jeho pamiatke a odkazu nielen v českej kriminalistike. Už od mladosti chcel pracovať na vraždách. Tento slávny kriminalista strávil v policajnom zbore 36 rokov, z toho 13 rokov ako šéf pražskej „mordparty“. Dolapil a vyšetroval tých najznámejších sériových vrahov. Pod jeho vedením malo pražské 1. oddelenie šesť rokov po sebe stopercentnú objasnenosť vrážd. Vypracoval vysoko účinnú metódu práce s páchateľmi. Snažil sa s nimi nadviazať blízky vzťah, založený na priamom a férovom jednaní bez akéhokoľvek náznaku nadradenosti. Až do konca svojho života bol zásadne proti trestu smrti. Napriek tomu poslal na smrť najviac vrahov – celkovo osem. Ako priznal, počas nočných výsluchov zvládli vyšetrovatelia vypiť aj 14 až 15 káv. Tvorcovia série prešli dokopy viac ako 5 000 strán spisu. Herec Petr Lněnička kvôli úlohe Markoviča pribral 10 kíl.

Metóda Markovič: Hojer bola vlani na jeseň v premiére uvedená v hlavnej súťaži medzinárodného festivalu televíznej a online seriálovej tvorby Serial Killer. Po jednoznačnom rozhodnutí zahraničnej poroty ako prvá česká alebo slovenská séria v histórii festivalu vyhrala hlavnú cenu ako najlepší seriál strednej a východnej Európy.

Viac o téme: #dráma #krimi #Metóda Markovič: Hojer #Posledná facka #seriál #VOYO Original