Objavujeme Libanon a Sýriu – krajiny s vôňou Orientu a hĺbkou histórie
Vydali sme sa na cestu, ktorá spája dychberúcu prírodu, starobylé civilizácie a kultúry, ktoré formovali celý svet. Sýria a Libanon dnes opäť otvárajú svoje brány a pozývajú nás zažiť ich jedinečné čaro. Práve tu vznikla abeceda, a Damask, najstaršie hlavné mesto sveta, dodnes žije históriou.
Libanon nás privítal v Bejrúte – meste, ktoré sa hrdo dvíha z popola a každý jeho kút dýcha orientálnou dušou aj stredomorskou noblesou. Prešli sme sa po legendárnej promenáde Corniche, ochutnali sme pistáciovú zmrzlinu, arak i špičkové víno a precítili jedinečnú atmosféru tohto miesta, ktoré je niekde medzi Nice a biblickým svetom.
Uchom po mape s Viťom Chrappom – Síria a Libanon
Cez údolie Bikáa ku chrámom bohov a vínu bohov
Z Bejrútu sme prešli cez libanonské hory do údolia Bikáa, niekdajšej obilnice Ríma. Tu na nás čakal monumentálny Baalbek s chrámom Jupitera, ktorý nás ohromil svojou veľkosťou i mystikou. V Anjare, mestečku zo 7. storočia, sme sa prešli po uliciach, kde sa čas zastavil, a ochutnali arménske vínko s libanonskou dušou. V Chateau Ksara sme objavili miesto, kde sa víno dorába už dve tisícročia, a ochutnali legendárne suché červené La Prieure.
Prístavy staroveku, kde sa zrodila abeceda
Byblos nás uchvátil svojou stredomorskou atmosférou, pomarančovníkmi a vedomím, že práve tu sa zrodila jedna z najstarších abecied sveta. Lanovkou sme sa vyviezli k soche Panny Márie z Harissy, kde sa stretáva história s kresťanskou spiritualitou.
Na juhu nás ohromili mestá Tyros a Sidon. Fenické pamiatky, križiacky hrad, starodávne mydlá a biblické príbehy na každom kroku. V Maghdouché sme sa zastavili v mariánskom pútnickom mieste, kde Panna Mária čakala na svojho syna počas jeho kázania.
Sýria: Návrat do najstaršieho hlavného mesta sveta
Z Libanonu sme prekročili hranice a vstúpili do Sýrie, kde sa vojnový prach pomaly usádza a život sa vracia. V kláštore v Sidnáji, kde sa zjavenie Panny Márie stalo legendou, sme cítili silu duchovna.
Damask nás privítal ako starý známy. Umajjovská mešita, miesto odpočinku Jána Krstiteľa, ulica Rovná z Biblie, trhoviská plné vôní a chutí, káva s kardamónom, bazáre, palác Azem… každý kameň tu rozpráva svoj vlastný príbeh.
Miesto, kde Ježišov jazyk stále znie
Nadchla nás aj Maalula – dedinka, kde sa dodnes hovorí jazykom Ježiša Krista. Tu sa čas meria vierou a tradíciami, ktoré pretrvali tisícročia. A to všetko vrcholí návštevou Cracu de Chevaliers – najzachovalejšieho križiackeho hradu sveta.
Táto cesta bola viac než len poznávací zájazd. Bola to púť históriou, vierou, kultúrou a chuťami, na ktoré tak ľahko nezabudneme.
Sponzorom relácie Uchom po mape s Viťom Chrappom je Cestovná kancelária BUBO – LOVCI ZÁŽITKOV.