Dve metropoly, dva svety: Tokio a Peking
Tokio a Peking – dve pulzujúce metropoly, ktoré nemôžu byť odlišnejšie, a predsa nás obe fascinujú svojou jedinečnosťou. V japonskej metropole nás ohromí futuristická technológia popretkávaná hlbokým rešpektom k tradíciám, zatiaľ čo v čínskom hlavnom meste sa ponoríme do sveta kontrastov medzi cisárskou minulosťou a moderným komunizmom. Poďme spolu objavovať svet, kde sa samuraj stretáva s cisárom a sushi so škorpiónom na špajli.
Tokio – chaos, ktorý funguje
V Tokiu si najprv všimneme dokonalú organizáciu. Všetko tu má svoj systém – vlaky prichádzajú načas, ľudia stoja v radoch, ulice sú čisté a automatizované toalety sú bežným štandardom. Napriek obrovskému počtu obyvateľov tu vládne ticho a rešpekt. V metre nik nehovorí nahlas, nikto sa netlačí, a dokonca ani reklamy sú zväčša bez zvuku.
Uchom po mape s Viťom Chrappom – Tokio a Peking
Tokio je ale aj mestom extrémov – v jednej chvíli si dávame sushi od šéfkuchára s Michelin hviezdou, v druhej kupujeme vajíčko uvarené v automate. Po návšteve budhistických chrámov či svätyní šintoizmu sa môžeme prepnúť do sveta neónových ulíc Šibuye, kde sa mladí ľudia obliekajú ako postavy z anime. Tradícia a pokrok tu nejdú proti sebe – skôr sa dopĺňajú.
Peking – ťažoba histórie a pachuť cenzúry
Peking na nás pôsobí ťažšie. Všetko je veľké – námestia, budovy, doprava. Aj história je tu monumentálna – od Zakázaného mesta až po Veľký čínsky múr. Pocit moci cítiť z každej ulice, no s touto mocou prichádza aj prísna kontrola. Internet je cenzurovaný, západné aplikácie nefungujú, a názory sa zdieľajú šeptom.
Mesto však vie byť aj príjemne chaotické – uličky s pouličným jedlom nás lákajú vôňou grilovaného mäsa, no aj škorpiónmi na špajli. Oproti sterilite Tokia pôsobí Peking viac živelný, hlasný a surový. Tradičná čínska medicína, tanečky dôchodkýň v parkoch či kaligrafia vodou na chodníkoch sú len zlomkom toho, čo sa tu dá zažiť.
Kam sa vybrať?
Ak túžime po kultivovanom chaose s dávkou poriadku, Tokio nás pohltí. Ak nás láka politická realita premiešaná s veľkolepou históriou, Peking je jasná voľba. V oboch prípadoch však odídeme inšpirovaní, možno aj trochu šokovaní, no rozhodne obohatení o zážitky, ktoré by sme doma nenašli.
Sponzorom relácie Uchom po mape s Viťom Chrappom je Cestovná kancelária BUBO – LOVCI ZÁŽITKOV.