Užite si leto v Bratislave kultúrne aj v júli

Barbora Lehocká, BKIS

Hudba mladých, letné kiná, živé knižnice aj silent disco v odsvätenom kostole. V hlavnom meste aktuálne prebieha najväčší mestský festival Bratislavské kultúrne leto. Prinášame tipy na júlové podujatia, ktoré sa oplatí zažiť.

Multižánrový letný festival organizuje Bratislavské kultúrne a informačné stredisko (BKIS) v spolupráci so 14 mestskými časťami, 7 mestskými organizáciami a desiatkami kultúrnych organizátoriek a organizátorov.

Prehliadky Rande s mestom pre dospelých aj rodiny s deťmi

Dozvedieť sa čosi z histórie hlavného mesta môžete v celoročnom cykle vychádzok po Bratislave Rande s mestom. Sprievodkyne a sprievodcovia BKIS vedú prehliadky na zaujímavé témy vždy v sobotu o 17:00 pre dospelých a v nedeľu o 10:00 pre rodiny s deťmi. Počas leta pribudne ďalšia pravidelná prehliadka – spoznávať mesto budete môcť aj každú prázdninovú stredu o 17:00. Vychádzky sú bezplatné, stačí sa prihlásiť na www.bkis.sk/randesmestom. Okrem historického centra vás zavedú aj do mestských častí. V stredu 19. 7. sprievodca Ivan Chylák poodhalí históriu vzniku cintorína Slávičie údolie a v nedeľu 30. 7. sprievodkyňa Iveta Šimove predstaví deťom a ich rodičom hravý Sad Janka Kráľa.

Búranie bariér a podpora duševného zdravia

V letnej čitárni U červeného raka BKIS pripravilo tri Živé knižnice. Storytellingový projekt neziskovej organizácie Eduma prinesie príbehy 6 ľudí, ktorí čelia znevýhodneniu alebo sa konfrontujú s predsudkami a stereotypmi v spoločnosti. Na prvom z chystaných podujatí vo štvrtok 13. 7. sa dozviete, čo prežívajú a ako vnímajú život v náhradnej rodine adoptované deti, dnes už dospelé ženy a matky Dominika a Natália. Autentický príbeh o živote v chudobe vyrozpráva Marcel, polovičný Róm, vyrastajúci v generačnej chudobe. Počet miest je limitovaný, prihlásiť sa môžete prostredníctvom www.tootoot.fm.

Na rovnakom mieste BKIS spolu s Mestskou knižnicou a Ligou za duševné zdravie pripravili sériu rozhovorov s expertmi na mentálne zdravie pod názvom Diskusie pre dušu. Prvá z nich je naplánovaná na tento štvrtok 6. 7. o 18:00. Hosťom moderátora Martina Staňa bude psychológ Radovan Kyrinovič. Odpovie na otázky, čo robiť a kam sa obrátiť, keď sa necítime dobre. Predstaví Desatoro duševného zdravia, priblíži zásady relaxácie aj možnosti zvládania stresu. Diskusie budú tlmočené do slovenského posunkového jazyka a bude z nich vyhotovený videozáznam.

Piatky v Sade Janka Kráľa budú patriť hudbe mladých

Do programu tohto ročníka Bratislavského kultúrneho leta sa v rámci systému BKIS Open Call – Mladí v Sade mohli zapojiť umelci i umelkyne od 15 do 26 rokov. Organizátori vybrali zo 42 prihlášok tých, ktorí vo vybrané letné piatky dostanú priestor prezentovať sa na Kultúrnej scéne v Sade Janka Kráľa. Počas piatich letných večerov vás čaká 10 hudobných vystúpení – rôznorodé hudobné žánre i DJ sety. Na prvom z nich sa v piatok 7. 7. predstaví zoskupenie Vlado Nosal & The Avedons, ktorého môžete poznať z formácie Queer Jane. O 21:00 v ten istý večer zahrá svoj drum and bass set DR TWYNKEE. V ďalšie júlové piatky zahrajú The Anyone, Ktovie, DJ Martin Cehelský a DJ NUMA BE.

Podcast naživo, swap aj silent disco

Program Bratislavského kultúrne leta je určený všetkým vekovým kategóriám a je naozaj pestrý. „Našim cieľom je priniesť kultúru na netradičné miesta alebo netradičný program na tradičné miesta. Obyvateľky a obyvatelia si tak môžu užiť leto kultúrne a zároveň znovuobjavovať svoje mesto,“ hovorí riaditeľka BKIS Katarína Hulíková. V stredu 19. 7. v Rómerovom dome môžete byť pri živom nahrávaní podcastu Rande s mestom. Moderátor Ludwig Bagin opustí nahrávacie štúdio a spolu so svojím hosťom, sprievodcom Andrejom Grollom, sa porozpráva o bratislavskom rodákovi a osvietenskom vynálezcovi Wolfgangovi Kempelenovi.

V sobotu 22. 7. poobede pozývame obnoviť svoj šatník na swape v Klariskách a užiť si večer kultúrne na mestských hradbách. V netradičnom priestore pod Bratislavským hradom sa predstaví kapela Silky Ďžon, zahrá producent elektronickej hudby BULP, svoju ponuku predstavia bratislavskí vinári a o 20:30 vás čaká premietanie film Miluj svojho robota v spolupráci s Film Europe. V piatok 28. 7. vás čaká silent disco v koncertnej sieni Klarisky. Pravá klubová atmosféra v netradičnom prevedení na netradičnom mieste, kde si môžete vybrať z večerných setov dvoch DJov.

Všetky podujatia BKIS sú zadarmo. Aktuálny program 48. ročníka festivalu Bratislavské kultúrne leto sledujte na www.kulturneleto.sk.

Viac o téme: #BKIS #kulturneleto