Večer s vydavateľstvom BRAK v Staromestskej knižnici

Lenka Čechvalová, Staromestská knižnica

Štvrté pokračovanie cyklu Večer s vydavateľstvom, ktorý organizuje Staromestská knižnica v stredu 14. februára o 18.00 na Blumentálskej 10/a, predstaví vydavateľstvo BRAK.

Hosťami večera budú vydavateľ František Malík a Jana Juráňová, prekladateľka knihy Rok magického myslenia od autorky Joan Didion.

Vydavateľstvo BRAK vzniklo v roku 2015 ako reakcia na pozoruhodné výkony v súčasnej domácej a svetovej literatúre. Prvou vydanou knihou bol preklad obrázkovej knihy Vojna, ktorá zmenila Rondo od Romany Romanyšyn a Andrija Lesiva, ocenenej prestížnou Ragazzi Award na Medzinárodnom veľtrhu detskej knihy v Bologni. Neskôr sa pridali pozoruhodné zahraničné tituly, ako zbierky próz ukrajinských spisovateľov, ilustrovaný výber poviedok Franza Kafku, preklad významného komiksu Maus, knihy súčasnej arabskej literatúry či grafické romány. Vydavateľstvo sa v posledných rokoch prostredníctvom edície ALMA zameriava aj na detských čitateľov a čitateľky.
Návštevníci sa viac o jeho histórií, portfóliu a edičnom pláne dozvedia od vydavateľa Františka Malíka.

Jednu z posledných noviniek vydavateľstva – knihu Rok magického myslenia od autorky Joan Didion predstaví jej prekladateľka Jana Juráňová. Kniha je o láske, žialení a smrti – predstavuje hlboký rez odhaľujúci štruktúru a najrôznejšie vrstvy smútku a bolesti. Šok po náhlej smrti manžela, s ktorým autorka prežila vyše štyridsať rokov v dennodennom zdieľaní nielen manželského, ale i pracovného života dvoch spisovateľov. Kniha zachytáva prvý rok po manželovej smrti, kedy autorka prežíva intenzívne spomienky, flashbacky, fantázie.
Rok magického myslenia sa stal takmer okamžite klasikou a denník Guardian ho zaradil na 2. miesto v rebríčku 100 najlepších non-fiction kníh všetkých čias.
Večer s vydavateľstvom BRAK moderuje Jana Beňová.

Cyklus Večer s vydavateľstvom umožňuje neformálne stretnutia s jednotlivými vydavateľstvami. Poskytuje priestor pre oboznámenie sa s ich históriou, portfóliom, edičnými plánmi aj príbehmi zo „zákulisia“. Súčasťou sú prezentácie aktuálnych knižných noviniek za účasti autorov, prekladateľov či vydavateľov.

Viac o téme: #knihy #podujatie #Staromestská knižnica #Večer s vydavateľstvom