Začiatok adventu v Staromestskej knižnici

Mgr. Lenka Čechvalová, Staromestská knižnica - Advent

Staromestská knižnica pripravuje niekoľko vianočných podujatí.

Etnologička Katarína Nádaská porozpráva o medovnikárstve, etnomuzikologička Jana Belišová o rómskych vianočných piesňach, výstavu vianočných papierových obrazov, deťom na Mikuláša odpustí pokuty, seniori sa zdokonalia v kritickom myslení, týždeň zakončíte na Dobrom trhu. Svojim blízkym môžete podarovať darčekový čitateľský preukaz.

4. 12. – 14. 1. 2024, Panenská 1 – Papierové Vianoce II.
Ukrajinská umelkyňa Tetyana Kyianytsy vystavuje vianočné papierové obrazy vytvorené starobylou technikou vyrezávania

4. 12. od 10.00 do 12.00, Panenská 1 – Bezpečné vyhľadávanie na internete
Prednáška Vladimíra Šnídla pre seniorov zameraná na kritické myslenie, odhaľovanie neprávd, overovanie informácií a techniky vyhľadávania v digitálnom priestore.

4. 12. o 17.00, Blumentálska 10/a – Medovnikárstvo a pernikárstvo v Uhorsku
Sladké cesty vianočného pečiva s etnologičkou Katarínou Nádaskou. Aké boli sladké cesty, ktoré priviedli medovník do Európy? Ako sa pripravovalo cesto na medovníky a prečo bolo potrebné, aby dlho zrelo? Aký bol rozdiel medzi perníkom a medovníkom? Aké úlohy spĺňal medovník na Vianoce a prečo patril medzi prvé ozdoby na vianočný stromček? Kedy dosiahli medovníky svoj vrchol vo výrobe i predaji a čo všetko sa dalo vyrobiť z medovníkového cesta? Prečo bol medovník darom lásky a prečo sa ručne pripravuje dodnes?

5. – 7. 12. – Mikulášske odpúšťanie pokút deťom
Deťom do 15 rokov budú odpustené pokuty za oneskorené vrátenie kníh.

6. 12. o 17.00, Panenská 1 – Bachtaľi Karačoňa! Šťastné Vianoce!
O rómskych vianočných piesňach s etnomuzikologičkou Janou Belišovou. Vianoce v tradičnom živote Rómov na Slovensku boli v niečom podobné a v niečom odlišné od tých slovenských. Niečo prevzaté z našej kultúry, niečo vlastné. Podobne je to s piesňami, ktoré sa viažu k obdobiu Vianoc. Sú to nielen slovenské koledy, ktoré chodili Rómovia vo vlastnom originálnom prevedení spievať sedliakom, ale aj pôvodné rómske piesne, v ktorých sa spieva o kontraste medzi slávnostnou vianočnou náladou a prázdnym stolom chudobných. Nebudú chýbať ukážky rómskych vianočných piesní*

7. 12. o 10.00, Blumentálska 10/a – Môj prvý čitateľský preukaz
Odovzdávanie čitateľských preukazov staromestským deťom narodeným v rokoch 2020 – 2023. Projekt na podporu rodinného čítania. Svoju nezáväznú účasť potvrďte na marketing@starlib.sk do 6. 12.

9. 12. od 10.00 do 15.00, Panenská 1 – Dobrý trh
Predvianočná knižná burza, výroba vianočných dekorácií z papiera, Mačka vo vreci

Knižnica pod stromček – darčekový čitateľský preukaz
Hľadáte originálny vianočný darček? Venujte rodine alebo priateľom 365 dní radosti z čítania – venujte im celú knižnicu v podobe darčekového čitateľského preukazu. Preukaz zakúpite v pobočkách na Blumentálskej 10/a, Panenskej 1 a Karadžičovej 1 alebo si ho môžete objednať e-mailom na marketing@starlib.sk

Viac o téme: #advent #Staromestská knižnica