Zažite leto v Letnej čitárni v Medickej záhrade

Lenka Čechvalová, Staromestská knižnica

Užite si leto v príjemnom prostredí Medickej záhrady – obľúbená Letná čitáreň štartuje svoju 19. sezónu. Staromestská knižnica vám prinesie 40 podujatí pre dospelých aj deti. Otvorenie sa uskutoční 17. júna 2024 o 10.00 workshopom s ilustrátorkou Danielou Olejníkovou.

Letná čitáreň štartuje svoju 19. sezónu v Medickej záhrade

„Knihy nás prenášajú do rôznych svetov – už devätnáste leto sa takýmto malým ostrovom v knižnom svete stáva aj naša Letná čitáreň v Medickej záhrade. Je tu pre každého s bohatou ponukou časopisov, kníh a inšpiratívneho programu. Vitajte!,“ hovorí Matej Vagač, starosta mestskej časti Bratislava-Starého Mesta.

Takmer 80 titulov slovenských aj cudzojazyčných periodík

Letná čitáreň bude otvorená od 17. júna do 31. augusta, v pracovné dni od 10.00 do 18.00 a v sobotu od 10.00 do 14.00. V ponuke nájdete takmer 80 titulov slovenských aj cudzojazyčných periodík. Začítať sa môžete do publicistických, spoločenských a umenovedných časopisov či lifestylových magazínov o cestovaní, zdraví, bývaní a záhradkárčení. Zaujímavé tipy na čítanie získate z literárnych periodík. Malí čitatelia si tiež prídu na svoje a objavia obľúbené časopisy pre deti.

Letná čitáreň Medická záhrada
Letná čitáreň Medická záhrada

Druhá šanca pre knihy

V knižnom domčeku si vyberiete z kníh, ktoré dostali druhú šancu – ak vás niektoré z nich zaujmú, môžete si ich nechať. Prispieť knihami môžete aj vy. Dostupné bude aj WiFi-pripojenie.

„Na otvorenie Letnej čitárne v Medickej záhrade sa vždy teším, je to totiž predzvesť leta, spomalenia či príležitostí na užívanie si. Spôsobov je veľa, ale pre nás je to predovšetkým čítanie,“ uvádza Jana Slezáková, riaditeľka Staromestskej knižnice.

Letná čitáreň Medická záhrada
Letná čitáreň Medická záhrada

Pestrý kultúrny program pre všetky vekové kategórie

Na čo sa môžete tešiť? Počas 19. ročníka vás čaká pestrý kultúrny program pre všetky vekové kategórie. Cyklus Čítanie v tráve vám sprostredkuje stretnutia so slovenskými autormi – Soňou Otajovičovou, Vandou Rozenbergovou, laureátkou na cenu Anasoft litera 2024 a Jánom Púčekom. Nebude chýbať ani hudobno-poetické pásmo s gitaristkou Evou Golovkovou a hercom Petrom Weincillerom.

Obľúbený cyklus Rozprávanie o Bratislave vás zavedie do starého Prešporka. S Monikou Štefunkovou spoznáte tradičné trhy a prvé obchodné domy, Ján Vyhnánek predstaví pôvodné hotely a hostince, Julia Itin a Štefan Cipár odhalia skryté dlažby a obklady.

Letná čitáreň Medická záhrada
Letná čitáreň Medická záhrada

Konzultácie pre seniorov

Pre seniorov, ktorých trápi mobilný telefón sú určené konzultácie, na ktorých im skúsení lektori pomôžu a poradia. Deň starých rodičov a seniorov môžete s rodinou osláviť na medzigeneračnom podujatí SPOLU a NAPLNO, ktorý každoročne organizuje Kreatívny Klub Luna.

Knižné chuťovky za výhodnú cenu objavíte na burze kníh, vaše spotrebiteľské práva súvisiace s dovolenkovaním vám ozrejmia odborníci z Európskeho spotrebiteľského centra v SR, s fotografom Petrom Dvořákom navštívite Južnú Afriku, nebude chýbať ani filmové premietanie. Spoznáte príbeh staviteľskej rodiny Zacharovcov aj kultúru rôznych krajín so združením Mareena.

Najmenší návštevníci sa môžu tešiť na obľúbené divadelné predstavenia, ktoré vznikli na motívy rozprávkových kníh, tvorivé dielničky s RC Prešporkovo, zážitkové čítania, burzy knižiek a hračiek alebo premietanie animovaných filmov.

„Letné čitárne dotvárajú kolorit mesta, okrem možnosti čítať prinášajú aj množstvo tém prostredníctvom rôznorodých kultúrnych podujatí. Tak neváhajte a príďte si s nami užívať, tešíme sa na Vás v Letnej čitárni Medická záhrada!,“ uzatvára Jana Slezáková.

Služby Letnej čitárne sú bezplatné

Podujatia sa konajú vďaka finančnej podpore Fondu na podporu umenia, SK-NIC a občianskeho združenia Milujem knihy/Amo libris.
Užite si príjemný relax v tieni stromov obľúbeného parku. Letná čitáreň sa nachádza pri bráne z Poľnej ulice, jej služby môžete využívať bezplatne.

Za darované časopisy ďakujeme našim partnerom Petit Press, Slovenské literárne centrum, Slovenský filmový ústav, OZ Vlna, N Press a redakciám časopisov Bublina, Flash art Czech and Slovak Edition, Kapitál, Katolícke noviny, Rozum a Verzia.

Partnermi Letnej čitárne sú Mestská časť Bratislava-Staré Mesto, občianske združenie Milujem knihy/Amo libris, Fond na podporu umenia, SK-NIC a kaviareň Domček Medická.

Viac o téme: #Letná čitáreň Medická záhrada