Film „Akí sme boli“ sleduje súčasný stav sveta za sprievodu šiestich intelektuálov a vedcov

Alexander Gerst, Sylvia Earle, Matthieu Ricard

Čo si o nás budú myslieť budúce generácie v historickom kontexte? Budú sa na nás v duchu Willemsenovho odkazu ohliadať s dešpektom? Film Akí sme boli sleduje súčasný stav sveta za sprievodu šiestich intelektuálov a vedcov, ktorí sa zamýšľajú nad súčasnosťou a postulujú budúcnosť.

Volanie o pomoc, ktoré Marc Bauder inicioval v mene našej planéty, sa odráža v názve filmu, rovnako ako posmrtne publikovaná esej Rogera Willemsena z roku 2016, ktorá projekt inšpirovala. Civilizácia si totiž nekladie otázku „kto sme“, aby dokázala čítať súčasnosť a stále si predstavovať svoju budúcnosť, ale skôr otázku „kto sme boli“, ktorú si tu nostalgicky a bezradne kladie stratené spoločenstvo, ktoré sa obzerá späť do minulosti. Ale skôr, ako sa prítomnosť nevyhnutne stane minulosťou, máme ešte vzácny čas, ktorý tento film zobrazuje. Je čas vypočuť si svedectvo tých, ktorí tu a teraz trvajú na tom, že myslia a konajú tak, akoby Zem bola skorumpovaným, ale ešte nie úplne kompromitovaným systémom. A považujú ľudstvo za riešenie krízy, nielen za príčinu katastrofy.

Astronaut Alexander Gerst a morská biologička Sylvia Earleová tak robia z opačných koncov našej biosféry a poskytujú úchvatné obrazy; ekonóm Dennis Snower a budhistický mních Matthieu Ricard spájajú aktivizmus s vedeckým a duchovným výskumom; zatiaľ čo kybernetička a feministka Janina Lohová a sociológ Felwine Sarr využívajú svoje humanistické a politické úvahy na hľadanie odpovedí v nezvyčajných, ale kľúčových oblastiach.


Film Europe Media Company

Viac o téme: #akismeboli #dokumentarny #FIlmEurope