„Kocúr Lala miluje hudbu,“ vychádza nová audiokniha rozprávky Diany Mašlejovej.

Zuzana Golianová, bARSdobrýchýr

Kocúr Lala miluje hudbu, je z Bratislavy a zrazu sa ocitne v New Yorku, vo víre muziky. Spisovateľka Diana Mašlejová napísala rozprávku o radosti z pesničiek a ich tvorby, priateľstve, ale aj o nových šanciach, ktoré by sme mali dávať životu okolo nás. Napínavý a dobrodružný príbeh má aj edukatívny charakter, deti sa môžu zoznámiť s viacerými hudobnými žánrami a okúsiť tiež, aké je to mať hudbu rád a pre hudbu žiť. Rozprávku Kocúr Lala načítal herec Robert Roth, ilustrovala ju Lucia Zednikovičová a audiokniha vychádza vo vydavateľstve Real Music House.

„Písanie o kocúrovi Lalovi som si náramne užila. Je to jeden z príbehom, ktorý som písala dychtivo, s radosťou a s ľahkosťou a skvele som sa pritom zabávala. Pevne verím, že to v audioknižke bude aj cítiť,“ hovorí autorka a ďalej dodáva, že hudba je jej láska. „Počúvam hudbu keď píšem, keď sa prechádzam mestom, keď oddychujem. Kocúr Lala je mojím literárnym vyznaním k láske k hudbe.“

V audioknihe sa nachádza viacero autorských hudobných častí so živými nástrojmi, ktoré podčiarkujú nielen atmosféru knihy, ale sprostredkúvajú detským poslucháčom kontakt so samotnými žánrami, čím ich vzdelávajú nenásilnou a príťažlivou formou. Po rozprávkach V modrej izbičke, Kráľovskí agenti a Ako sa máš, Izabela? je to jej štvrtá audiokniha.

Kocúr Lala miluje džez. A tiež svoju trúbku. Ale inak je to celkom obyčajný plyšový kocúr, ktorý býva v bratislavskom Starom meste a patrí malého chlapčekovi menom Arturko. Jedného dňa sa však rozprávkovou náhodou ocitne priamo v New Yorku, v mekke svetového džezu! Lala okamžite uteká do džezového klubu, aby si prvýkrát vo svojom plyšovom živote vypočul živý koncert. Od toho momentu sa roztáča dobrodružné a napätím pretkané koleso jeho príbehu, v ktorom stretáva množstvo nových priateľov a nevšedných tvorčekov. Medvedík čistotný Stuart, ktorý je dirigentom newyorského orchestra ho zasvätí do tajov klasickej hudby, starý spevák Robert, ktorý to už s hudbou takmer vzdal mu ukáže, akú silu v sebe skrýva obyčajná dobrá pesnička, žirafa Emily mu zase predvedie krásu opery. Kocúr Lala na svojich potulkách New Yorkom zisťuje, že nielen džez je hudba. Hudba je v srdci a je jedno akým jazykom či žánrom hovorí.

Diana Mašlejová je slovenská spisovateľka, rozprávkarka, literárna publicistka a autorka učebníc slovenského jazyka pre deti prvého stupňa základných škôl. Vydala viacero kníh pre deti, z ktorých najobľúbenejšie sú: Stratený zajko v Paríži, Stratený zajko na Islande, V modrej izbičke, Tajný cirkus či Kráľovskí agenti.

Tohto roku spustila svoj originálny online festival Cínový vojačik, venovaný detskej knihe v jej rôznych formách a významoch. Webová stránka www.cinovyvojacik.sk je prístupná pre všetkých – malých i veľkých čitateľov a keďže je online, prináša niekoľko bonusov – festival sa odohráva všade a kedykoľvek.

Audioknihu Kocúr Lala z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia; vychádza vo vydavateľstve Real Music House, ktoré počas svojej jedenásť ročnej existencie kreuje pomyselnú mapu rôznych žánrov, tvorcov, interpretov, spoluprác a aktivít rôzneho charakteru, ako sú workshopy, rozhovory, audioknihy a podobne.

Viac o téme: #audiokniha #dianamaslejova #kocurlalamilujehudbu #robertroth