RTVS odvysiela galavečer Slnko v sieti plný slovenských filmových hviezd.

Stanislav Čačko, RTVS

Slávnostné odovzdávanie Národných filmových cien Slnko v sieti sa uskutoční v historickej budove SND už v sobotu 9. apríla 2022. V priamom prenose ho o 20.30 h odvysiela RTVS na Jednotke. Počas večera budú odovzdané aj dve ceny Slnko v sieti za Výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre a Divácka cena Slnko v sieti, o ktorej v internetovom hlasovaní rozhodla verejnosť.

Moderátormi slávnostného programu budú Adela Vinczeová a Branislav „Bruno“ Ciberej. Tohtoročné slávnostné vyhlásenie národných filmových cien Slnko v sieti pripomenie najlepšie slovenské filmy za posledné dva roky a taktiež oslávi 100 rokov slovenského filmu. Diváci sa môžu tešiť na množstvo slovenských hereckých hviezd a tiež na špeciálne hudobné vystúpenia v sprievode orchestra SND pod dirigentskou taktovkou Michaely Rózsa Růžičkovej. Zmes piesní známych zo slovenských seriálov si pripravili Štefan Štec, Tomáš Buranovský a Martin Mihalčín z kapely Heľenine oči a zmes piesní z úspešných slovenských filmov zaspievajú Sima Magušinová, Fefe, Lasky a Lucia Gibarty z kapely Hrdza. O krásny hudobný zážitok sa postará aj Zuzana Mikulcová.

Ocenenia Slnko v sieti laureátom odovzdajú významné osobnosti slovenskej kinematografie a kultúry – Kamila Magálová, Jozef Vajda, Karol Čálik, Stanislav Štepka, Ady Hajdu, Marián Miezga, Robert Roth, Dávid Hartl, Juraj Loj, Judit Bárdos, Kristína Kanátová, Ján Jackuliak, Jevgenij Libezňuk, Zuzana Porubjaková, Michal Kubovčík, Miro Noga, Sväťo Malachovský, Csongor Kassai, Natália Germáni, Noël Czuczor či Lukáš Latinák. Národnú filmovú cenu Slnko v sieti za výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre si tento rok počas galavečera prevezmú herečka Emília Vášáryová a filmová a literárna vedkyňa Jelena Paštéková.


RTVSOfficial

RTVS ako najväčší koproducent filmov na Slovensku je hrdým partnerom Národnej filmovej ceny Slnko v sieti. „Mimoriadne sa teším, že takmer všetky filmy nominované na Slnko v sieti podporila RTVS. Uvedomujeme si našu dôležitú úlohu v slovenskej filmovej tvorbe a radi podporujeme všetkých tvorcov, pretože kvalitné audiovizuálne umenie je niečo, do čoho sa oplatí investovať a čo oceňujú početnými ohlasmi aj naši televízni diváci, ktorí si tieto filmové novinky nájdu zakaždým aj na našich obrazovkách,“ povedal generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník, ktorý zároveň počas galavečera vyhlási a odovzdá Divácku cenu. RTVS po skončení galavečera Slnko v sieti odvysiela v premiére silne emotívny príbeh, nakrútený podľa skutočných udalostí z jednej zo ženských väzníc v ukrajinskej Odese Cenzorka.

Viac o téme: #galavečer #RTVS #slnkovsieti