Cyberpunk 2077 – Najväčší herný prepadák?

Cyberpunk 2077 od spoločnosti CD Projekt Red je jedna z najdiskutovanejších hier tohto mesiaca. Veľká väčšina hráčov hovorí o hre negatívne. Prečo? Začnime teda od začiatku. Hra bola prvýkrát oznámená a predstavená verejnosti v roku 2012. Kto by si pomyslel, že predvídaný koniec sveta je práve myslený ako začiatok developmentu tejto hry. Hra začala svoj vývin pod tímom, ktorý pozostával z približne 500 ľudí. Na samotný vývin hry bolo vynaložených približne 330 miliónov amerických dolárov.

Hra bola počas niekoľkých rokov vývoja ocenená ako najočakávanejšia hra roka. Bolo predpokladané, že hra sa bude štýlom podobať na známy film Blade Runner z roku 1982 a bude do nej zapojený aj známy herec Keanu Reeves. Prečo teda hra dostala toľko negatívnych ohlasov od momentu vydania?

Viac ako 8 rokov vývoja, nekonečný marketing a nekonečné sľuby vytvoriť tú najlepšiu možnú hru. To sa dostalo všetkým hráčom do hlavy a aj napriek trom odloženiam vydania, nič tento „humbuk“ nezrušilo.

No prišiel deň „D“ – 10. december 2020. Hra vyzerala na starších konzolách, ako keby ju dokončili v roku 2013 a odvtedy s ňou nepohli. Toto sklamalo hráčov, ktorí nemohli zainvestovať do next-gen konzol alebo veľmi výkonných počítačov. Hra mala a doteraz aj má chyby, ktoré ju dokážu celú zničiť a hráč musí začať od začiatku. Nikto nečakal, že hra bude perfektná, ale že by po toľkých rokoch nemali vychytané také chyby, na ktoré narazilo 90% hráčov?

Hra po vydaní bola v tak zlom stave, že samotný CD Projekt Red vydal oznam, ktorý hovoril: „Ak ste so svojou skúsenosťou nespokojný alebo je pre vás hra nehrateľná, neváhajte ju reklamovať. Spolupracujeme aj so Sony aj s Microsoft v prípade reklamácií“. Toto sa im vrátilo až tak, že sa včera, 18. decembra 2020, rozhodli hru úplne zmazať z Playstation Store do odvolania, a pre všetkých, čo by chceli stále hru vrátiť, bola vytvorená stránka, kde môžu podať žiadosť.

Veľa kritikov hovorí, že CD Projekt Red si nedali vôbec záležať tak, ako hovorili a vydali hru narýchlo pred Vianocami, len aby mali čo najväčšie zárobky. Zároveň rôzny kritici hovoria, že hru vydali naschvál už tento mesiac, aby im hráči nahlásili všetky hru-ničiace chyby, aby ich oni nemuseli hľadať a do pár mesiacov ich vyhladili.

Samozrejme, žiadna hra nevyjde bez chýb alebo nejakých zaseknutí, ale po toľkých odloženiach a rokoch vývoja, by človek čakal lepší výsledok. Nemôžeme zabúdať, že CD Projekt Red je iba vývojárska spoločnosť, nie sú to žiadny bohovia herného vývoja a nikto by ich tak ani nemal brať. Ak si chceli vytvoriť cash-grab, tak sa im to podarilo. Ak chceli vytvoriť naozaj perfektnú hru, tak sa im to nepodarilo.

Uvidíme, čo nám CD Projekt Red v budúcnosti prinesie, a či znovu niekedy spravia tú istú chybu a budú svoju hru vyhlasovať za hru roka bez skoro žiadneho testovania. Rada od hráča – nekupujte si od nich hru, kým neviete, že dostanete naozaj to, čo vám sľubujú.


Cyberpunk 2077

Viac o téme: #cyberpunk2077 #hra #PC #PlayStation #Xbox