So skvelými ohlasmi dorazila do kín dystopická snímka „Furiosa: Mad Max sága“

Peter Gašparík, Continental film; Redakcia Radia VIVA

Niektoré zdroje uvádzajú, že aplauz po premiére snímky Furiosa: Mad Max sága na Festivale v Cannes trval 7 minút, iné dokonca tvrdia, že bol 8-minútový. Nadšenie festivalového publika medzičasom stihli doplniť aj pozitívne ohlasy divákov a diváčok slovenskej premiéry a film z postapokalyptického sveta Šialeného Maxa si už teraz môžu pozrieť vo vojom kine aj všetci slovenskí fanúšikovia a fanúšičky. Na čo sa majú tešiť?

Najočakávanejší blockbuster posledných rokov je s určitosťou snímka „Furiosa: Mad Max sága“

Austrálsky režisér George Miller bol desaťročia považovaný za filmárskeho vizionára a akčný veľkofilm Mad Max: Zbesilá cesta z roku 2015 verejnosť utvrdil v názore, že jeho majstrovstvo stále rastie. Aj preto sa film, o ktorom sme donedávna vedeli len to, že bude tzv. prequelom Zbesilej cesty a rozpovie príbeh hrdinky menom Furiosa, stal jedným z najočakávanejších blockbusterov dekády.


FURIOSA: MAD MAX SÁGA – trailer – v kinách od 23. mája 2024

Charlize Theron vs Anya Taylor-Joy

V pôvodnej snímke stvárnila titulnú hrdinku herečka Charlize Theron, jej mladšiu verziu v aktuálnom filme hrá Anya Taylor-Joy, známa zo žánrových chuťoviek Čarodejnica, Rozpoltený či Menu. Spoločnosť jej na plátne robí Chris Hemsworth, preslávený najmú úlohou Thora vo filmových adaptáciách komiksov vydavateľstva Marvel. Spoločne sa preháňajú na rôznych dopravných prostriedkoch vyschnutou krajinou našej budúcnosti.

Mladá Furiosa je na začiatku filmu vytrhnutá z rodného Zeleného miesta mnohých matiek a padne do rúk veľkej motorkárskej skupiny, vedenej svojským Warlordom Dementom. Ten narazí na obávaného Immortana Joea a ich boj o nadvládu nad vyprahnutým územím poznačí aj osud Furiosy. Zohrá v boji dôležitú úlohu a stane sa tou hrdinkou, ktorú poznáme z filmu Mad Max. Zbesilá cesta. Bude ju to však stáť neskutočne veľa…

George Miller predstavuje svoj zámer

„Je to o dievčati, ktoré uniesli ešte ako dieťa a ktoré sľúbi, že sa vráti domov, nech to stojí, čo to stojí. A ona naozaj strávi celý život hľadaním cesty domov. Je to odysea. Cieľom odysey nie sú ani tak skutočné udalosti ako to, čo sa odohráva v duši protagonistu. Takže je to jednak o tom, čo sa stane s ňou, keď sa pokúša vrátiť domov, a jednak kým sa stane – Furiosou,“ hovorí o svojej novinke režisér a scenárista George Miller.

Tvorca zároveň dodáva, že nechcel len opakovať to, čo malo úspech v predchádzajúcom filme. Hovorí najmä o akčných sekvenciách, ktorými sa Zbesilá cesta preslávila. „Vo Furiose je, samozrejme, kopec akcie. Inej akcie. Myslím si, že keby sme len zrecyklovali, čo sme urobili v Zbesilej ceste, výsledok by bol čistý cynizmus, lebo vždy, keď vidíte zopakované niečo, čo bolo úspešné v minulosti, pôsobí to na vás ako anestetikum, otupí vás to. Musí to mať v sebe niečo veľmi svieže. Musí to byť jedinečne povedomé. Podľa mňa môžem povedať, že akcia vo Furiose je jedinečne podobná akcii v Zbesilej ceste.“

Pripravte sa na výbušnú akciu s nevtieravou štipkou humoru

Slová vizionárskeho filmára si môžu diváci a diváčky práve v týchto dňoch overiť na plátnach kín. Do tých slovenských akčný thriller Furiosa: Mad Max sága prináša distribučná spoločnosť Continental film.

Poznámka redakcie: Nenechajte si ujsť tento film na veľkom plátne! Sila burácajúcich motorov a neskutočných panoramatických záberov vás vtiahne do deja tak, že takmer ucítite pach benzínu a zrniečka všadeprítomného piesku. Charaktery hlavných postáv vás občas zmätú, pretože aj keď s určitosťou viete, komu by ste mali „fandiť“, občas takmer súcitíte aj s tou „zlou“ stranou. Pretože princíp „ži a nechaj žiť“ v ponurej dystopickej dobe nemá svoje miesto. Platí iba zásada „preži ako vieš“. Ešte jedna pikoška nakoniec… pre všetkých čo si radi počkajú na scénu po záverečných titulkoch… je tam niečo… 🙂

Viac o téme: #akčný #Continental film #dobrodružný #Furiosa: Mad Max sága #kino #sci-fi #thriller