Uchom po mape s Viťom Chrappom – Alpská päťka

Viťo Chrappa

Cesta pre milovníkov Álp, kvalitných služieb a krásnej prírody. Eiger, Jungfrau, Matterhorn, Monte Rosa a Mont Blanc.

Najstrmšia lanovka, najväčší vodopád. Klee, Chaplin, Chagall, Lenin, dadaizmus. Poézia v Hallstatte, Cukráreň v Zürichu, slávny most v Luzerne, najkrajšia dedinka Francúzska, Benátky Álp. Ako bonus Orlie hniezdo v nemeckom Berchtesgadene. Veľa poznania, veľa zážitkov.

Za osem dní prejdeme 2600 km naprieč rakúskymi, nemeckými, švajčiarskymi, lichtenštajnskými a francúzskymi Alpami. Nehovoriac o ďalšom čísle v kilometroch, týkajúceho sa výškových prevýšení.

BAD ISCHL, Hallstatt, Mníchov

Alpy… tak veľké a tak krásne… Opustíme ich, aby sme v regióne najkrajších rakúskych jazier nahliadli najprv do mestečka BAD ISCHL, ktoré miloval František Jozef aj Sissi. Práve tu sa manifestom Mojim národom začala písať história prvej svetovej vojny.

Pokračujeme do úžasného Hallstattu. Je taký dokonalý, že Číňania si doma postavili jeho kópiu.

Potom už vstupujeme do Nemecka. Metropola Bavorska – Mníchov. Príťažlivé staré mesto, pivárne, rozprávanie o dvadsiatych rokoch, o Oktoberfeste a najslávnejšom futbalovom klube Nemecka.


PODCAST: Uchom po mape s Viťom Chrappom – Alpská päťka

Stein Am Rhein, ZÜRICH

Prekročíme Rýn tesne pred jeho ústím do jazera Bodensee a vstúpime do Švajčiarska. Príchod do romantického mestečka Stein Am Rhein s krásne zachovaným stredovekým centrom.

Krátky presun do najväčšieho švajčiarskeho mesta ZÜRICH. V kaviarni Sprüngli, výkladnej skrini najznámejšieho výrobcu cukroviniek, ochutnáme špecialitu Luxemburgerli. Prejdeme sa po luxusnej Bahnhofstrasse až k Zürišskému jazeru. Ukážeme si, kde býval Lenin, kde vznikol dadaizmus, ale neobídeme ani kostol s nádhernými oknami od Marca Chagalla.

GRINDELWALD, BERN, VEVEY

Vstupujeme do najkrajšej časti Álp. GRINDELWALD s výhľadom na legendárne trio Mönch (4107 m), Jungfrau (4158 m) a Eiger (3970 m), kde sa na severnej stene písala história európskeho horolezectva.

Popri krásnych švajčiarskych jazerách do hlavného mesta. BERN (UNESCO) vás príjemné prekvapí. Rodisko Toblerone s najvyššou kostolnou vežou, dodnes funkčným orlojom zo 16. storočia a najväčším zvonom krajiny, no najmä s kilometrami arkád. Ukážeme si dom, kde Albert Einstein vypracoval svoju teóriu relativity a záujemcov čaká aj vynikajúca galéria ďalšieho bernského rodáka Paula Klee.

Veľa filmu, veľa literatúry, veľa hudby v stredomorskej dovolenkovej atmosfére Ženevského jazera. Vo VEVEY strávil dlhé roky v exile Charlie Chaplin, Dostojevskij tu písal svojho Idiota. V Montreux sa koná slávny jazzový festival, Vladimir Nabokov tu v hoteli strávil posledné roky svojho života, na koncerte Franka Zappu zhorelo kasíno a Deep Purple o tom následne naspievali svoj najväčší hit Smoke on the Water. Socha Freddieho Mercuryho vás už neprekvapí. Aj ten tu trávil svoje posledné roky.

Vstupujeme do Francúzska. ÉVIAN-LES-BAINS a jeho svetoznáma voda, vycipkaná YVOIRE plná kvetov s ocenením najkrajšej dedinky Francúzska a príchod do ANNECY. Dáme si na večeru raclette a budeme sa nadchýnať utešeným výhľadom na Palais d’Isle v Benátkach Álp.


PODCAST: Uchom po mape s Viťom Chrappom – Borneo, Filipíny a Brunej

CHAMONIX, AIGUILLE DU MIDI, MONT BLANC

Čaká nás slávne CHAMONIX. Fakultatívne najstrmšou lanovkou na svete na AIGUILLE DU MIDI (z 1035 m na 3842 m). Bližšie sa už k najvyššej európskej hore MONT BLANC dostanú len horolezci. Neuveriteľný výhľad. Po stopách Petra Sagana a Tour de France sa vraciame cez alpské sedlo

ZERMATT – prvá elektrická zubačka na svete vás za 33 minút vyvezie z horskej dedinky na miesto, odkiaľ sa vám naskytne výhľad na neuveriteľných 29 švajčiarskych štvortisícoviek. Najvyšší vrch Švajčiarska DUFOURSPITZE (Monte Rosa, 4634 m) aj druhý najväčší alpský ľadovec máte ako na dlani. Priamo pred vami sa v celej svojej kráse týči jedinečný MATTERHORN.

VADUZ, BERCHTESGADEN

Posledné jazerá, južné Švajčiarsko, kde sa hovorí a žije po taliansky, posledné syry a cez Rýn vstupujeme do Lichtenštajnska. VADUZ – hlavné mesto šiesteho najmenšieho štátu na svete. Vedeli ste, že v roku 2011 ste si mohli celú krajinu prenajať za 70000 dolárov na noc? Že ženy tu dostali volebné právo až v roku 1984 a aj to len najtesnejšou väčšinou v referende? Že Lichtenštajnsko uznalo Slovensko ako nezávislý štát až v roku 2009? Veľa ďalších príbehov počas prechádzky mestom.

Vstupujeme do Tirolska a cez najdlhší rakúsky cestný tunel (14 km) prichádzame do Innsbrucku so skokanskými mostíkmi od Zahy Hadid a symbolom mesta, Zlatou strechou zo 16. storočia.

Nahliadneme aj do ďalšej alpskej krajiny. Nemecké Bavorsko, BERCHTESGADEN a jeho chýrne Orlie hniezdo, sídlo postavené pre Adolfa Hitlera počas jeho hrôzovlády. Krb od Mussoliniho, originálny výťah vytesaný do skaly. Človeka pri spomienkach mrazí, príroda je však neskutočná.

Sponzorom relácie Uchom po mape s Viťom Chrappom je Cestovná kancelária BUBO – LOVCI ZÁŽITKOV

Viac o téme: #alpskapatka #Matej Bučko #uchompomape #vitochrappa