Rok po otvorení prichádza Novomestské divadlo s druhým predstavením

Mgr. Branislav Oprala, PhD., Stredisko kultúry Vajnorská | Novomestské divadlo

Pred rokom, 1. mája 2022, Stredisko kultúry na Vajnorskej 21 veľkovýpravnou drámou Jeruzalem Anno 1187 do života úspešne uviedlo unikátny projekt Novomestského divadla. Po roku od jej založenia prichádza novovzniknutá divadelná inštitúcia s premiérou druhého autorského predstavenia, ktoré od začiatku vznikalo na jej doskách.

„In Periculo Gens, v slovenčine Ohrozený druh, je unikátne dielo využívajúce pohyb ako hlavný zdroj komunikácie. Pohybové divadlo je menej tradičná forma divadelného prejavu, ktorá je však v zahraničí už rešpektovanou súčasťou umeleckého sveta. Diváci na Slovensku sa s ňou mohli s veľkým úspechom stretnúť napríklad v rámci festivalu Bratislava v pohybe,” hovorí scenárista a režisér predstavenia Miroslav Kožík. Jeho meno môže byť slovenskej verejnosti neznáme, rodák pochádzajúci zo slovenskej komunity v srbskej Starej Pazove má však, predovšetkým s ochotníckym divadlom, bohaté skúsenosti. Režisérske a herecké skúsenosti nadobudol angažmánmi vo viacerých divadlách a so svojimi hrami sa zúčastnil mnohých festivalov v Srbsku, Maďarsku, Slovinsku, Bosne a Hercegovine či v Iráne.

Hlavnou témou jeho divadelného diela In Periculo Gens je poukázanie na spoločensky veľmi aktuálnu tému znečistenia životného prostredia.

Práve príznačný názov Ohrozený druh podľa režiséra vyjadruje hlavnú myšlienku diela: „Všetci tvrdia, že ľudstvo svojou činnosťou ohrozuje planétu. Myslím si však, že ohrozujeme predovšetkým nás samých. Planéta bude možno vďačná, keď tu raz nebudeme. Dielom chceme v ľuďoch prebudiť otázku, či sme v tomto smere naozaj urobili všetko čo bolo v našich silách.”

Aby herci namiesto slov dokázali vyrozprávať náročný príbeh iba pohybom, trval proces skúšania predstavenia takmer rok. Podľa Kožíkových slov sa herci museli naučiť spolupracovať ako jeden celok, citlivo vnímať svoje telo a precítiť každý krok, ktorý na javisku urobia: „Zvoliť si pohyb ako hlavný spôsob komunikácie s obecenstvom je náročnejšie. Vyžaduje totiž pozornejšie sledovanie deja. Na druhej strane však necháva divákom priestor chápať príbeh individuálne, inak povedané, po svojom.”

Kožík verí, že okrem pôsobivej pohybovej stránky si z predstavenia diváci odnesú aj silný vizuálno-hudobný zážitok. Atmosféru na javisku budú totiž dopĺňať vizuálne efekty vo forme veľkoformátovej videoprojekcie Richarda Turana, spoločne s autorskou hudbou speváka, skladateľa, multi-inštrumentalistu a víťaza Česko Slovenského X-faktoru Petra Bažíka.

Premiéru In Periculo Gens si diváci budú môcť v Novomestskom divadle na Vajnorskej 21 pozrieť už v pondelok, 15. mája o 19.00.