Uchom po mape s Viťom Chrappom – Austrália: letecký okruh

Viťo Chrappa

Prečo je Austrália cestovateľským snom tisícok ľudí? Akonáhle raz uvidíte toto magické miesto, budete si ho pamätať navždy.

Turisti sa môžu tešiť na obrovské biele pláže, staroveké skaly, vodopády, tajomné lesy, veľké mestá a mnoho zaujímavých živočíchov a rastlín. Miestni obyvatelia sú veľmi príjemní a pohostinní ľudia, takže si dovoľujem povedať, že je to naozaj raj na Zemi. Najmenší kontinent našej planéty je nesmierne rôznorodý kúsok sveta. Krok za modernými metropolami, ktoré patria medzi svetovú špičku, sa skrýva nedotknutá divočina austrálskeho outbacku a tisícročná kultúra pôvodných obyvateľov Austrálie. V tropickej časti si pozrieme opäť úplne inú časť krajiny a cestu zakončíme kúpaním sa v Tichom oceáne pri jednom z divov prírodného sveta.

Melbourne – GREAT OCEAN ROAD

Na úvod sa patrí povedať, že Austrália je obrovská krajina. Je to zároveň samostatný kontinent, ktorý má rozlohu približne ako USA. Aj cesta zo Sydney do Perthu má podobnú vzdialenosť ako trasa z New Yorku do Los Angeles. Dobre si preto naplánuj, aké časti Austrálie chceš spoznať.

Vyhliadková jazda po pobreží po tzv. GREAT OCEAN ROAD, legendárnej ceste, postavenej v čase hospodárskej krízy, ktorá dnes patrí k najkrajším v Austrálii s cestami vinúcimi sa pozdĺž oceánu a pieskových pláží až k dvanástim apoštolom…

Sydney

Opúšťame spolkový štát Victoria a preletíme 1 000 km, ktoré oddeľujú dve najväčšie mestá v krajine a pristaneme v Sydney. Prehliadku začneme v Hyde parku, na okraji ktorého stoja aj prvé budovy, ktoré boli vybudované v novej trestaneckej kolónii. Okolo knižnice a starej nemocnice prejdeme do botanickej záhrady Royal gardens a na jej opačnom konci vyjdeme pri Opere. Ikonická stavba, ktorá preslávila Sydney a je symbolom tohto mesta.

Harbour Bridge, Bondi beach – domáci obyvatelia a turisti milujú toto mesto aj kvôli nádhernej pláži, ktorú majú doslova na dosah. Stačí len pár minút, aby ste sa ocitli v úplne inom svete plnom zábavy, slnka a vodných radovánok. Pláž Bondi je dlhá vyše kilometra, má zlatistý piesok s nádherným tyrkysovým morom, takže keď si odmyslíte blízke budovy, budete sa cítiť ako na exotickom ostrove.

The Rocks – V dávnej minulosti sa na tomto mieste nachádzalo iba skalnaté pobrežie, podľa čoho dostala táto štvrť svoje pomenovanie. Predtým tam žili pôvodní austrálski obyvatelia, od roku 1816 sa stala symbolom kolonizácie. Práve v The Rocks pristáli prví moreplavci z Európy a začali postupne stavať svoje prvé obydlia, ktorými inšpirovali aj domácich. V súčasnosti sa tam nachádza moderná oblasť Sydney, v ktorej sa stretávajú umelci a mladí ľudia objavujúci tajomstvá nočného života.


PODCAST: Uchom po mape s Viťom Chrappom – Austrália: letecký okruh

BLUE MOUNTAINS, AYERS ROCK

Smerujeme na západ. Po približne 45 minútach prichádzame do známeho parku Featherdale. Tu sa môžeme stretnúť s pôvodnými obyvateľmi Austrálie, než sem prišli prví ľudia. Koaly, kengury, kazuáre, ježury a ďalších. Niektoré sú kontaktné, a tak sa ich môžete aj dotknúť. Vo voľnej prírode to neskúšajte. O ďalšiu hodinu ďalej prichádzame do mestečka Katoomba uprostred Modrých hôr. Tieto dostali názov podľa modrastého oparu, ktorý sa nad nimi drží. Sú to čiastočky vyparujúce sa z eukalyptových lesov a spôsobujú zvláštny lom svetla.

Letíme do srdca austrálskeho Outbacku, k magickým skalám Uluru/Ayers rock, ktoré sú pre pôvodných obyvateľov Austrálie posvätnými. ULURU alebo AYERS ROCK: je inselberg, nesprávne označovaný ako monolit, päť kilometrov dlhý a viac než tristo metrov vysoký, leží takmer uprostred kontinentu. Skala, ktorá je dvakrát taká veľká ako centrálny Londýn, je lemovaná jaskyňami, ktoré slúžili na kmeňové ceremónie a ako pohrebné komory pôvodných obyvateľov Austrálie.

Darwin, Kakadu

Prelet do DARWINU na vzdialený sever Austrálie: mesto, aké nikde inde v Austrálii nenájdete. Vďaka izolácii si vytvorilo svoj vlastný životný štýl, ktorý je zmesou starej Austrálie a ázijského vplyvu. Trhoviská, pohostinní ľudia, exotická strava, horúčava. Toto je miesto, kde ešte stále žije história pôvodných obyvateľov Austrálie.

Smerujeme k rieke Adelaide, ktorá je plná krokodílov morských aj johnsonových. Morské dorastajú až do 7 metrov a sú tak najväčšími krokodílmi na svete.

Kakadu je prírodným aj kultúrnym unikátom (UNESCO). Park má obdivuhodných 200 kilometrov zo severu na juh a 100 kilometrov z východu na západ. Na severe do mora ústí Južná aligátoria rieka so svojimi prítokmi. V centrálnej časti je park zarastený hustým lesom a veľká časť je pravidelne zaplavovaná počas období dažďov.

Žije tu množstvo vtákov, ale aj miestne vačkovce. Máme šancu vidieť valabie, malých príbuzných kengúr, ale aj kengury a množstvo vtákov vrátane kakadu. Vstúpime do národného parku a pokiaľ nám to situácia s prechodmi brodov dovolí, navštívime rôzne miesta.

CAIRNS, Veľká útesová bariéra

Vitajte v Queenslande! Prilietame z Cairns ponad Arnhamskú zem. Lety majú často medzipristátia uprostred „ničoho“ a my tak možno uvidíme aj inú stránku Austrálie. Queensland, štát, ktorý je dvakrát väčší ako Texas a jeho pobrežie patrí k najdlhším na svete. Relax v Cairns, okúpeme sa v teplom oceáne na mestských plážach ako Trinity alebo Palm Cove. Dozviete sa viac o histórii tejto trestaneckej kolónie a aj to, prečo ich prezývajú banana benders.

VEĽKÁ ÚTESOVÁ BARIÉRA: celodenný výlet loďou a pozorovanie jedného z najúžasnejších výtvorov našej planéty – koralová útesová bariéra hrajúca všetkými farbami a plná života. Najväčší koralový systém na svete, ktorý sa ťahá v dĺžke viac ako 2 300 kilometrov a skladá sa z viac ako 2 900 jednotlivých útesov a 900 ostrovov.

Sponzorom relácie Uchom po mape s Viťom Chrappom je Cestovná kancelária BUBO – LOVCI ZÁŽITKOV

Viac o téme: #australia #uchompomape #vitochrappa