Uchom po mape s Viťom Chrappom – Aljaška

Viťo Chrappa

Nie je náhodou, že na poznávacích značkách majú obyvatelia Aljašky napísané „Posledná hranica“. Aljaška je poslednou pevninou pred chladnými vodami severských morí a za ňou je už iba severný pól. Krajina žije verná svojmu menu a je preplnená zvieratami a nádhernou prírodou. Každý pohľad vzbudzuje ochkanie a vždy si myslíme, že máme najkrajší záber. Chvíľu nato zistíme, že ten ďalší je ešte lepší. Sever Vás neprestane udivovať a pre milovníkov prírody je povinnosťou.

Anchorage: Brána do divočiny

Aljaška nie je pre bežného Európana úplne tradičnou dovolenkovou destináciou. Poznáme ju z filmov ako divokú krajinu plnú hôr a ľadovcov. Ak však máte radi dobrodružstvo a krásnu prírodu, tak je to určite niečo na váš „bucket list“.

Prílet do Anchorage, hlavného mesta všetkých outdoorových nadšencov a najväčšie mesto krajiny, je ako vstup do srdca divočiny. Sme v tieni ľadovcov a zasnežených hôr, v meste, ktoré je najbližšie k Aljaške. Skutočné mesto divočiny a zároveň hlavná letecká križovatka krajiny. Tu začína naša cesta objavovania divočiny.

Objavovanie pobrežia: Seward a jeho fjordy

Blízko Anchorage sa nachádza Anchorage museum s úžasnou zbierkou umenia a predmetov dennej potreby pôvodných obyvateľov Aljašky. Pokračujeme do pobrežného mesta Seward, obklopeného zaľadnenými horami a hlbokými fjordmi. Po ceste uvidíme bieluhy a symbol USA, orliaka bielohlavého.


PODCAST: Uchom po mape s Viťom Chrappom – Uchom po mape s Viťom Chrappom – Aljaška

Vnútrozemská divočina: Národný park Kenai

Následne vstupujeme do národného parku Kenai, kde sa budeme vyhliadkami dívať na ľadovec Exit, jedným z najľahšie dostupných ľadovcov vôbec. Potom nasleduje hlavná fakultatívna aktivita – plavba po národnom parku Kenai, kde uvidíme morské zvieratá a veľryby.

Stretnutie s divými zvieratami: Fairbanks a okolie

Na ďalšej časti cesty sa ocitneme v aljašskej vnútrozemskej divočine. Pozorujeme zvieratá ako losy, bobry a medvede a sledujeme majestátne pohorie Denali, najvyššiu horu severnej Ameriky.

Cesta do historických miest: Dawson City a Whitehorse

Vitajte vo Fairbanks, samotnom srdci Aljašky! Tu sa dozvieme viac o historickej Zlatej horúčke a prejdeme sa po rieke Chena. Cestou budeme hľadať zlatokopov a navštívime miesto, kde sa ešte stále ťaží zlato.

Náš ďalší zážitok je cesta cez strechu sveta, ktorá nás zavedie do zlatokopeckého mesta Dawson City. Tu sa budeme cítiť ako v 19. storočí, prežijeme spolu so zlatokopmi ich každodenný život.

Ukončenie cesty: Pamiatky a dojmy z Whitehorse*

Po návrate do modernej reality opúšťame hlavné mesto Zlatej horúčky a smerujeme do Whitehorse, hlavného mesta Yukonu. Tu sa dozvieme viac o histórii a pozrieme si miestne pamiatky a múzeá.

Na konci našej cesty ostáva spomienka na divokú a nádhernú Aljašku, ktorá nás nikdy neopustí. Je to krajina, kde príroda stále vládne a kde každý roh skrýva nové dobrodružstvá. Aljaška je skutočne poslednou hranicou, kde sa ešte môžeme cítiť slobodní ako vtáci.

Sponzorom relácie Uchom po mape s Viťom Chrappom je Cestovná kancelária BUBO – LOVCI ZÁŽITKOV

Viac o téme: #aljaška #Uchom po mape #Viťo Chrappa