Uchom po mape s Viťom Chrappom – Borneo, Filipíny, Brunej

Viťo Chrappa

Borneo je po Novej Guinei a Grónsku tretí najväčší ostrov na svete. Jeho územie sa rozdeľuje medzi tri krajiny – Brunej, Indonéziu a Malajziu.

Opisujú ho ako jednu veľkú botanickú záhradu. Uvidíte tam až 15 000 druhov rôznych rastlín. Najväčšou atrakciou je prales, ktorý má podľa odhadov 130 miliónov rokov. Pozrieme si aj Brunej. Je unikátnym sultanátom na severe Bornea vtesnaný medzi dve malajské provincie. Kedysi ovládal kus juhovýchodnej Ázie, no dnes patrí medzi najmenšie krajiny sveta. Krajina bohatá na ropu má za sebou svoj boom bohatstva, no nezabudla na svoje exotické korene. A záver si odletíme na Filipíny. Priehrštie nádherných pláží, ale tieto ostrovy ponúkajú aj úchvatnú históriu, kultúru, zábavu.

Kuala Lumpur, Brunej

Prvý dotyk s ázijskou modernou – Kuala Lumpur. Hypermoderné hlavné mesto Malajzie. Mesto, kde sa na jednom mieste stretáva malajská, čínska, indická aj britská kultúra. Slávne dvojičky Petronas (452 m), námestie Merdeka s obrovskou vlajkou a koloniálnou architektúrou.

Brunej – exotický mini štátik na ostrove Borneo. Nulové dane, žiadny priemysel, len samá ropa. Jeden z najzazobanejších štátov sveta s modernou architektúrou. Brunejský sultán patrí medzi najbohatších ľudí na svete, má najväčšiu zbierku áut, záľubu v póle a vrtuľníkoch. Ako narodeninové darčeky kupuje aj lietadlá.

Počas prehliadky hlavného mesta BANDAR SERI BEGAWAN uvidíme nádhernú a modernú mešitu sultánovho otca, nazrieme do múzea plného zaujímavostí o sultanáte a na miestnom trhovisku pohľadáme brunejské sladkosti, ovocie, aké sme ešte nevideli a samozrejme čo to ochutnáme. Sultán býva v obrovskom paláci a my sa na neho pôjdeme pozrieť. Po skvelom obede nás čaká návšteva plávajúcej dediny Kampong Ayer, ktorú dodnes obýva až 10% obyvateľov Bruneja. Prečo je to tak? Domy na koloch, drevené chatrče a najbohatší panovník sveta? Totálna exotika.


PODCAST: Uchom po mape s Viťom Chrappom – Borneo, Filipíny a Brunej

Borneo

Nalodíme sa na trajekt a plavíme sa po severnom pobreží Bornea až do hlavného mesta ostrovnej Malajzie – KOTA KINABALU. Ubytujeme sa a prejdeme sa mestom, ktoré Briti volali svojho času Jesselton. Vysvetlíme si prečo. Večeru strávime na vynikajúcom pouličnom markete, kde sa podáva ten najlepší streetfood Bornea.

Mesto SANDAKAN na východnej strane severného Bornea. Málo navštevované miesto je skvelým východzím bodom k návšteve unikátnej rezervácie orangutanov v Sepiloku. Pracovníci centra tu pripravujú mladé orangutany na návrat späť do voľnej prírody a my budeme mať šancu vidieť tieto krásne zvieratá v ich prirodzenom prostredí. Prečo je orangutan symbolom Bornea?

Borneo je plné unikátnych zvierat a tak sa pozrieme aj na malé medvede malajské, typické pre tieto končiny. Čo predstavoval „Pochod smrti“ a kam viedol? Aj to sa dozviete v Sandakane. Nakupovanie exotického ovocia na miestnom trhovisku a príjemný oddych.

Sandakan ešte neopustíme a vyberieme sa spoznávať krásy najväčšej vápencovej jaskyne v Sabahu. Majestátna jaskyňa Gomantong, ktorá je domovom miliónov vtákov a my sa dostaneme do jej útrob.

Džungľa Borneo

Cesta naprieč Borneom, aby sme sa vrátili nazad do Kota Kinabalu. Uvidíme tak nielen mestá, ale aj fantastickú prírodu ostrova, ktorú tvorí z veľkej časti dažďový les. Kam sa stráca a prečo? Všetko okolo nás hrá bujnou zelenou farbou.

Na obed sa zastavíme na čajovej plantáži Sabah, kde si vychutnáme miestnu kuchyňu s pohľadom na čajové políčka a neďaleké hory. Tomu sa povie zážitok! Skúsime pohľadať unikátnu raflésiu a zastavíme pri horúcich prameňoch Poring Hot Springs. Okúpete sa alebo sa radšej vyberiete do korún obrovských stromov na drevený chodník? Ak budeme mať šťastie, vynorí sa z hmly aj najvyšší vrch celej Malajzie – Mount Kinabalu (4095m).

Exotické mesto KOTA KINABALU a možnosť návštevy blízkeho národného parku Tunku Abdul Rahman. Park tvorí niekoľko ostrovov a my sa na ne preplavíme loďkou tak, aby sme ich stihli niekoľko a mohli si vychutnať zaujímavé a krásne pláže spojené s kúpaním, šnorchlovaním či oddychom.


PODCAST: Uchom po mape s Viťom Chrappom – Austrália: letecký okruh

Filipíny

Filipíny! Pristávame v krajine so 7000 exotickými ostrovmi, položenými v západnom Pacifiku na rozhraní Ázie a Oceánie. Úplne iný svet ako Borneo, odkiaľ prichádzame a o chvíľku sami uvidíte rozdiely.

Cesta klimatizovanou dopravou na sever do hôr k svetoznámym terasovým ryžovým poliam v blízkosti mesta BANAUE. Výhľady na Filipínske Kordillery. Prečo sa volajú rovnako ako hory v Južnej Amerike? Sprevádzajú nás kopce, filipínske mestečká, ryžové polia a prvé ochutnávky filipínskej kuchyne.

Čaká nás prírodný div sveta – ryžové terasy v mestečku BATAD. Ľahký trek k ryžovým poliam. Nebudete veriť, že toto spravili príslušníci kmeňa Ifugao primitívnymi nástrojmi pred viac než dvomi tisíckami rokov.

Presun po krkolomnej Zig Zag Road, najvyššie položenej ceste Filipín na juh. Úchvatný zážitok a neskutočné výhľady. BAGUIO je známe ako letné, hlavné mesto Filipín a už od jeho založenia ho vyhľadávala smotánka, ktorá si užívala v príjemnej klíme v nadmorskej výške 1500 mnm. Naokolo sú borovicové lesy a priamo tu si vysvetlíme vzťahy medzi USA a Filipínami.

MANILA – hlavné mesto Filipín, desaťmiliónové veľkomesto s výstavnými štvrťami pre bohatých, ale aj slumy pre chudobu. Manila je často považovaná za druhú Havanu vďaka svojej atmosfére za múrmi koloniálnej štvrte Intramuros. Historické centrum s hlavnou katedrálou a úzkymi uličkami, ktoré Vás prenesú do čias španielskej nadvlády.

V jarnom termíne účasť na krížovej ceste a nezabudnuteľný obrad Ukrižovania Ježiša Krista! Jeden z najslávnejších náboženských obradov našej planéty a my pri ňom ani teraz nebudeme chýbať. Zimomriavky po celom tele a unikátne zábery, ktoré vám doma nebudú veriť.

Sponzorom relácie Uchom po mape s Viťom Chrappom je Cestovná kancelária BUBO – LOVCI ZÁŽITKOV

Viac o téme: #Borneo #Brunej #Filipíny #Laco Vontszemü #uchompomape #vitochrappa