Uchom po mape s Viťom Chrappom – Chile, Peru, Bolívia

Viťo Chrappa

Južná Amerika sa ponáša na pestrú paletu šikovného maliara. Nájdete tam aspoň kúsok z každého odtieňa a to všetko spolu vytvára majstrovské umelecké dielo. Nepoškvrnené prírodné územia, tradície, pozostatky vzácnych kultúr a mnoho ďalších pamiatok nám ponúka dokonalý koktejl, z ktorého dnes dáme ochutnať aj vám.

Lima, Cusco, Machu Piccu
Krásna expedícia do najindiánskejších častí Južnej Ameriky. Slávne Machu Picchu a množstvo chrámov Inkov v okolí legendárneho Cuzca. Bájne jazero Titicaca a indiánsky La Paz. Vrchol programu: prechod bolívijským Altiplanom cez Salar de Uyuni do najsuchšej púšte sveta. Na záver Santiago. Môžete odolať?

Lima – Bývalá metropola španielskeho miestokráľovstva v Južnej Amerike a centrum Nového sveta. Práve odtiaľto vyrážali španielski conquistadori na ďalšie výpravy smerom na juh kontinentu. Už počas prvých metrov krásnym koloniálnym centrom pochopíte, prečo sa Lime hovorí aj mesto balkónov. Sú ich tu stovky a niektoré z nich sú naozaj umelecké vyrezávané skvosty.

Cusco – pokračujeme prehliadkou historického centra Cusca, kde môžeme na každom rohu obdivovať nepochybne majstrovskú stavebnú zručnosť starých Inkov. Námestie Plaza Mayor patrí určite k najkrajším námestiam v Novom svete. Katedrála s barokovou koloniálnou fasádou, Iglesia Compañia de Jesus (kostol Spoločnosti Ježišovej) a na kopcoch okolo nás stovky domov, ktorých svetlá po zotmení pripomínajú oblohu. Večer určite odporúčame ochutnať gurmánsku špecialitu z Ánd, morské prasiatko Cuy.

Machu Piccu – vyrážame smer Machu Picchu, jeden z vrcholných okamžikov nášho putovania. Nezabudnuteľná panoráma so štítom hory Huayna Picchu v pozadí. Miesto, kde človek cíti energiu starobylej kultúry Inkov a až odmieta uveriť, v akom dobrom stave a zachovalo.


PODCAST: Uchom po mape s Viťom Chrappom – Chile, Peru, Bolívia

Puno – jazero Titicaca, La Paz
Budeme prechádzať náhornou plošinou medzi Peru a Bolíviou, Altiplanom. Po tibetskej je to druhá najrozsiahlejšia náhorná plošina na svete. Púšť z okolia Limy vystriedali zelené scenérie, lamy, alpaky a ovce. Odísť z Peru bez svetra s lamou by bol hriech. Pomaly sa blížime k najvyššiemu bodu dnešného presunu – priesmyk La Raya. Sme vo výške 4 335m n.m. Povinná fotka s tabuľou musí byť.

Smerujeme priamo do prístavu, aby sme navštívili unikátne plávajúce ostrovy vyrobené z rákosia totora, na ktorých prežívajú zvyšky miznúcej populácie pôvodných Indiánov Los Uros. Započúvame sa do miestneho, zvláštneho indiánskeho jazyka Aymara.

Vítame možnosť dať si čaj z koky, ktorý tu podávajú v každom hoteli. Rozmýšľate, čo si dať na večeru? Je takmer povinnosť si dať rybu s názvom trucha (čítaj truča – pstruh) z jazera Titicaca.

Pokračujeme do Najvyššie položeného hlavného mesta na svete, do La Pazu. Kto to je vlastne ten Evo Morales? Prechádzame predmestím El Alto, ktoré má ale viac obyvateľov, ako samotné hlavné mesto. Tehlové domy, kam oko dovidí. A zrazu – pred nami La Paz. Mesto v údolí, v pozadí zasnežené 6 tisícové štíty. Nestačíme sa vynadívať, vidíme tu ultramoderné lanovky, ktoré sú ideálne do hornatého terénu mesta. Vedeli ste, že systém lanoviek v La Paze je najdlhší na svete? Zároveň je to jediné mesto na svete, kde lanovky tvoria nosný systém verejnej dopravy.

Pre odvážnych bubákov (klient BUBO) možnosť adrenalínového bonbónika, o ktorom budete roky rozprávať všetkým známym – absolvovanie 60km dlhého zjazdu na bicykli z výšky 4700m n.m. do výšky 1200m n.m. Zážitok, ktorý je možný iba v Bolívii!

Salar de Uyuni, LAGUNA COLORADA
Lúčime sa s La Pazom a čaká nás nočný presun bolívijskou krajinou do mestečka Uyuni v dĺžke cca 10 hodín (môže sa meniť od aktuálnej situácie na ceste, počasí, atď.) Práve nám začína tá skutočná, expedičná časť cesty, na ktorú ste sa tak tešili. Presúvame sa na samotný salar a čaká nás vyvrcholenie programu – Salar de Uyuni – biela soľná planina, najväčšia svojho druhu na svete, vo výške 3650 m. 10 miliárd soli okolo Vás. Nič podobné ste doteraz nevideli! Bizarná krajina na vychutnanie ktorej potrebujete tie najkvalitnejšie okuliare. Odraz slnka je tu niekoľkokrát silnejší ako na snehu.

Začíname náš presun cez Altiplano. Je to náhorná plošina medzi Peru a Bolíviou, druhá najrozsiahlejšia na svete (po tibetskej). Nehostinné prostredie vo výške viac ako 4000m n.m. Prichádzame až k Laguna Colorada, lagúne, ktorá mení svoju farbu a ktorá je zároveň vstupnou bránou do prírodnej rezervácie Andskej fauny a flóry Eduardo Avaroa (vstup do rezervácie máte v cene). Sme uprostred divej prírody.


PODCAST: Uchom po mape s Viťom Chrappom – Kostarika – Pacifik a Karibik

Atacama
Máme namierené totiž ku gejzírom Sol de la mañana (ranné slnko) a tie sú najkrajšie pri východe slnka, ako už názov napovedá. A čo tak raňajky po horúcom kúpeli? Ležať v termálnej vode, keď sa všetko naokolo prebúdza, je naozaj zážitok. Preto majte poruke plavky a uterák! Krásne scenérie všade naokolo. Zastavujeme pri Dalího púšti. Máte pocit, že ste to už videli na Dalího obrazoch? A bol tu Salvador Dalí niekedy, aby sa inšpiroval? Pokračujeme, čakajú na nás lagúny, ktoré patria k najkrajším na Altiplane. Laguna verde, v preklade Zelená lagúna priamo pod majestátnou sopkou Licancabur. Prečo je zelená? Laguna blanca, Biela lagúna, kde urobíme určite jedni z tých najkrajších záberov.

Vitajte v Chile, najmodernejšej krajine Južnej Ameriky. Postupne schádzame až do nadmorskej výšky 2500m n. m. do najsuchšej púšte sveta Atacama. Tu vraj nikdy neprší.

Vyšliapeme si na Duna Mayor, obrovskú piesočnú dunu, odkiaľ uvidíme magické, dych berúce scenérie. Púšť a v pozadí zasnežené niekoľkotisícové štíty Ánd. Prudko fotogenické. Prejdeme sa aj po hrebeni duny?

Vraciame sa do hotela, berieme batožinu a smerujeme na letisko, do mesta Calama, vzdialeného približne 100 km. Calama je centrum ťažby medi v severnom Chile

Santiago de Chile
Budíme sa v hlavnom meste a dnes nás čaká prehliadka. Moderné „európske“ mesto, ktoré Vám bude pripomínať Madrid alebo Barcelonu. Zároveň je živou spomienkou na kultúrne, politické a sociálne zmeny, ktoré sa v krajine udiali. Začíname pri prezidentskom paláci, ktorý je známy pod názvom La moneda. Práve tu sa uskutočnil vojenský puč vedený generálom Augustom Pinochetom. Kto to bol Pinochet?

Veľmi pekné námestie so vzácnymi chilskými palmami. Metropolitná katedrála, historická budova pošty, aj jazdecká socha zakladateľa Pedra de Valdivia. Neďaleko odtiaľ sa nachádza Mercado Central, trhovisko, kde každý deň privážajú čerstvé ryby. Tichý oceán je vzdialený iba 80 km od Santiaga a ryby, ktoré tu pripravujú v miestnych reštauráciách, sú naozaj výborné. Cez mestský park Parque Forestal, okolo Národného múzea výtvarných umení sa dostaneme do umeleckej štvrte Pío Nono. Kaviarničky, vinárne, galérie, nájdete tu všetko. Prichádzame priamo ku lanovke na vrch Cerro San Cristobal vysoký 850 metrov. Okrem sochy Panny Márie vysokej 22 metrov ponúka aj krásne výhľady na celé mesto. Dáme si kávičku a užívame si Santiago pod nami a majestátne Andy v pozadí.

Sponzorom relácie Uchom po mape s Viťom Chrappom je Cestovná kancelária BUBO – LOVCI ZÁŽITKOV

Viac o téme: #Bolívia #Chile #Ivana Ďurčová #Peru #uchompomape #vitochrappa