Uchom po mape s Viťom Chrappom – Čína, Tibet, Nepál, India

Viťo Chrappa

Čína, Tibet, Nepál, India. Všetko krajiny, ktoré každý správny cestovateľ musí mať svojom bucket liste. Pozývame vás na cestu ktorá trvá takmer mesiac a bude tak intezívna, že na ňu nikdy nezabudnete.

Čarovný výlet po Číne, Tibetu, Nepálu a Indii: Od metropol po sväté miesta

Peking
Olympijský Peking s modernou architektúrou a najväčším námestím sveta nás uchváti svojou majestátnosťou. Prejdeme sa uličkami s čínskymi reštauráciami a nasajeme vôňu exotických špecialít. Navštívime Zakázané mesto, sídlo cisárskych dynastií, a prenesieme sa do tajomnej minulosti Číny. Ochutnáme typické pekinské jedlá a vychutnáme si čajový rituál v tradičnej čajovni.

Veľký čínsky múr
Ráno zdoláme túto impozantnú pamiatku, symbol čínskej civilizácie, a pocítime hrdosť na ľudské umenie. Poobede ochutnáme pekinskú kačku, lahôdku preslávenú po celom svete, a vychutnáme si jej jedinečnú chuť. V Letnom paláci sa prejdeme upravenými záhradami a jazierkami a oddýchneme si v pokojnom prostredí. Obdivujeme Olympijský štadión, modernú dominantu Pekingu, a modernú operu, ktorá je stelesnením umeleckého ducha mesta. Večer si užijeme plavbu loďou po jazere Kunming a obdivujeme panorámu nočného Pekingu.


PODCAST: Uchom po mape s Viťom Chrappom – Čína, Tibet, Nepál, India

Šanghaj
Supermoderným rýchlovlakom sa presunieme do pulzujúcej metropoly Šanghaj, ktorá je symbolom dynamického rozvoja Číny. Štvrť mrakodrapov, ktorá pred dvoma desaťročiami bola ryžovým poľom, nás uchváti svojou futuristickou atmosférou a energiou. Navštívme najvyššiu budovu Číny, Šanghajskú vežu, a vychutnáme si úchvatný panoramatický výhľad na mesto. Večer sa stratíme v rušných uliciach štvrti Xintiandi a ochutnáme modernú čínsku kuchyňu.

Xi’an
V Xi’ane, historickom srdci Číny, sa ponoríme do fascinujúcej histórie. Navštívime Terakotovú armádu, najväčší archeologický objav 20. storočia, a ocitneme sa tvárou v tvár tisícom mocných bojovníkov. Preskúmame starobylé hradby mesta a dotkneme sa tajomných legiend minulosti. Vychutnáme si tradičnú operu Qinqiang a zažijeme autentickú atmosféru starého Xi’anu.

Chengdu
V tomto pulzujúcom meste ochutnáme štipľavé jedlo, ktoré prebudí naše chuťové poháriky, a prejdeme sa krásnymi parkami, ktoré ponúkajú oázu pokoja. Stretneme sa s rozkošnými pandami, symbolmi čínskej fauny, a zažijeme roztomilosť týchto fascinujúcich zvierat. V Leshane nás uchváti najväčší kamenný Budha sveta, majestátny symbol budhizmu. Večer si užijeme posedenie v čajovni a ochutnáme rôzne druhy čaju z provincie S‘-čchuan.

Tibet
Letecky sa presunieme do mystického Tibetu, krajiny s dychberúcou horskou scenériou a hlboko zakorenenou spiritualitou. V Lhase, hlavnom meste Tibetu, zažijeme silnú duchovnú atmosféru a prejdeme sa okolo chrámu Džókhang, posvätného miesta pre budhistov. Navštívime palác Potala, úchvatné sídlo Dalajlámov, a dotkneme sa histórie tibetského národa. Vydáme sa na cestu do Gyantse, malebného mesta s krásnym jazerom Yamdrok, a vychutnáme si panoramatické výhľady na tibetskú krajinu. Zažijeme tibetský budhizmus na vlastnej koži a zúčastníme sa modlitieb v kláštore.

Nepál
V Kathmandu, živom a rušnom meste Nepálu, zažijeme autentickú nepálsku atmosféru na Durbar Square, historickom námestí s typickou architektúrou. V štvrti Thamel sa ponoríme do pestrofarebného kolotoča obchodov, reštaurácií a barov a nasajeme miestnu energiu. Obdivujeme Budhu v Bodnath, symbol mieru a duchovného rozvoja, a hinduistické rituály v Pašupatinath, posvätnom mieste pre hinduistov. Navštívime historické mesto Bhaktapur, ktoré je známe svojimi chrámami a pagodami, a zažijeme fascinujúcu atmosféru starovekého Nepálu. V národnom parku Chitwan sa vydáme na safari a stretneme sa s exotickou faunou a flórou. Zažijeme rafting na divokej rieke Trishuli a prekonáme adrenalínové výzvy.

India
V Indii, krajine kontrastov a farieb, zažijeme východ slnka na Gange, posvätnej rieke hinduistov, a precítime duchovnú silu tohto miesta. Navštívime Sarnath, slávne pútnické miesto budhistov, a prejdeme sa po stopách Budhu. Vlakom sa presunieme do Agry, bývalého hlavného mesta mocnej Mugalskej ríše. Mugali boli osvietení vladári a veľkolepí stavitelia. Presvedčí vás o tom fantastická Červená pevnosť alebo Taj Mahal, jeden z divov sveta a najkrajšia stavba našej planéty postavená z lásky. V Dillí sa ponoríme do rušného života a spoznáme históriu moslimov v Indii. Navštívime Sikhský chrám a charitu po indicky, Jama Masjid – najväčšiu mešitu Indie, rušnú ulicu Chandni Chowk. Najväčší a najstarší koreninový trh v južnej Ázii, kde si spoločne zakýchame a dokúpime posledné suveníry. Zažijeme pestrú paletu chutí indickej kuchyne a vychutnáme si exotické jedlá.

Naša cesta bude plná kontrastov, zážitkov a nezabudnuteľných stretnutí. Spoznáme fascinujúce kultúry, dotkneme sa histórie a prebudíme v sebe duchovna. Vrátime sa domov obohatení o nové poznatky a s úsmevom na tvári. Pridajte sa k nám na tejto dobrodružnej ceste a zažite Áziu v plnej kráse!

Sponzorom relácie Uchom po mape s Viťom Chrappom je Cestovná kancelária BUBO – LOVCI ZÁŽITKOV

Viac o téme: #Čína #India #Nepál #Tibet #Uchom po mape #Viťo Chrappa