Uchom po mape s Viťom Chrappom – Ekvádor a Galapágy

Viťo Chrappa, Redakcia Rádio VIVA

Vydajme sa spolu na cestu do pestrej a zážitkami nabitej krajiny – Ekvádoru. Táto destinácia nám ponúka majestátne Andy, Tichý oceán, bohaté tradície Inkov a perlu vzdialenú asi tisíc kilometrov od brehov – súostrovie Galapágy. Čaká nás prírodné laboratórium v oceáne, kde objavíme jedinečný svet fauny a flóry. Pripravme sa na dobrodružstvo ako novodobí objavitelia, ktoré nám vezme dych.

Ekvádor: Krajina Plná Zážitkov

Naša cesta začína príletom do Ekvádoru a návštevou hlavného mesta Quito, ktoré leží na úpätí sopky Pichincha vo výške 2 800 m n. m. Spolu s naším sprievodcom Štefanom Bielikom preskúmame jedno z najpokojnejších juhoamerických miest.

Objavovanie Quita

Vydáme sa na prehliadku Námestia nezávislosti, katedrály, kostolov San Francisco a Santo Domingo, La Merced, a ochutnáme miestne gurmánske špeciality. Navštívime aj známe miesto MITAD DEL MUNDO – stred sveta, kde si môžeme postaviť nohu priamo na rovník.


PODCAST: Uchom po mape s Viťom Chrappom – Ekvádor a Galapágy

Let na Galapágy

Odtiaľ odlietame tisíc kilometrov do hlbín Tichého oceánu, kde sa nám pod nohami z tmavomodrého oceánu vynorí čierny vulkanický ostrov Baltra. Po zložitých colných procedúrach a zoznámení sa so zákonmi pre zachovanie unikátneho prostredia, prejdeme expedičným autobusom krížom cez Baltru, nasadneme na domorodú lodičku a preplavíme sa na hlavný ostrov Santa Cruz.

Príroda a Zážitky na Galapágoch

Na ostrove Santa Cruz sa vydáme na cestu džípmi cez zeleň, kde sa stretneme s obrovskými korytnačkami, ktoré tu žijú v najväčšom počte na celých Galapágoch. Ubytujeme sa, naobedujeme sa v najlepšej reštaurácii mesta a večer strávime prechádzkami po suvenírových obchodíkoch a pozorovaním žralokov v nasvietenom prístave.

Navštívime Darwinovo centrum, kde sa dozvieme o živote Charlesa Darwina a jeho objavoch na Galapágoch. Budeme mať možnosť vidieť korytnačky vrátane najslávnejšej Osamelého Georgea, a pozrieme si kostru veľryby v múzeu.

Prírodné Skvosty

Na pláži Tortuga Bay nás čaká prechádzka po bielučkom piesku, kde môžeme vidieť morské leguány plávať v mori. Tieto zvieratá, ktoré uchvátili Darwina, sú príkladom jedinečnej evolúcie na Galapágoch. Po prechádzke dorazíme k lagúne Playa Manda, kde môžeme kajakovať alebo si zaplávať v pokojnej vodičke a pozorovať morské korytnačky či plávať raje.

Pre tých, ktorí chcú zažiť ešte viac, ponúkame fakultatívne výlety na okolité ostrovy, kde si užijeme šnorchlovanie a obed na lodi. Tieto výlety nám dotvoria komplexný obraz o Galapágoch a prinesú nezabudnuteľné zážitky.

Quito a Dedinka Nono

Po návrate do Quita nás čaká prelet do malebnej ekvádorskej dedinky Nono, ktorá sa nachádza asi 30-45 minút od hlavného mesta. Tu sa stretneme s domácimi, ochutnáme suveníry od miestnych remeselníkov a vyskúšame lokálne špeciality pripravené domácimi kuchármi.

Ubytujeme sa v čistých a útulných izbách s prastarým nábytkom a prírodnými čistiacimi prostriedkami, ktoré nás spoja s duchom Ekvádora. Po prebudení sviežim ekvádorským vánkom sa vydáme na ľahkú turistiku v okolí dedinky Nono, kde nás očarí hmlový les a bohatá zeleň.

Ekoturizmus a Tradičný Život

Dedinka Nono je miestom, kde sa stretávajú Andy, džungľa a pobrežie, čo vytvára jedinečný ekosystém. Naše stretnutie s domácimi, ktorí nás privítajú s otvoreným srdcom, nám poskytne autentický obraz o ekvádorskom živote. Vyskúšame si jazdu na koňoch a objavíme krásu tejto oblasti, ktorá je spojená s rančérskym spôsobom života už od čias španielskych dobyvateľov.

Naša cesta po Ekvádore a Galapágoch nám priniesla množstvo nezabudnuteľných zážitkov. Objavili sme bohatú faunu a flóru, prežili dobrodružstvá na Galapágoch, spoznali kultúru a tradície tejto krajiny a zažili autentický ekvádorský život v dedinke Nono. Ekvádor je skutočne krajina, ktorá nám ukázala svoju jedinečnosť a krásu. Budeme na ňu spomínať ešte dlho po návrate domov.

Sponzorom relácie Uchom po mape s Viťom Chrappom je Cestovná kancelária BUBO – LOVCI ZÁŽITKOV

Viac o téme: #Ekvádor #Galapágy #Uchom po mape #Viťo Chrappa