Uchom po mape s Viťom Chrappom – Írsko a Severné Írsko

Viťo Chrappa, Redakcia Rádio VIVA

Poďme si prejsť zelený ostrov od Írskeho mora až po Atlantik. Nájdime si svoj Dublin, mesto ľudovej zábavy v puboch alebo ťažkých úvah Jamesa Joycea. Porovnajme si ho s Belfastom, kde leží najbombovejší hotel na svete. Je šanca, že sa dve Írska niekedy spoja? A potom do prírody. Útesy Cliffs of Moher, obrí chodník Giant’s Causeway až na polostrov Dingle. Viete, že práve kvôli tomuto polostrovu sa stal galský jazyk jedným z oficiálnych jazykov Európskej únie?

Dovolenka v Írsku: Od Írskeho mora až po Atlantik

Írsko, zelený ostrov plný histórie, kultúry a prírodných krás, nás láka svojou rozmanitosťou. Poďme spolu na cestu, ktorá nás prevedie od východného pobrežia pri Írskom mori až po divoký Atlantik na západe.


PODCAST: Uchom po mape s Viťom Chrappom – Cesta okolo sveta – 7 divov sveta/p>

Objavte Dublin: Mesto kultúry a zábavy

Naša cesta začína v Dubline, hlavnom meste Írska. Mesto je známe svojou živou atmosférou v puboch, kde sa miešajú zvuky tradičnej hudby s veselým rozhovorom miestnych i turistov. Dublin je tiež miestom, kde môžete cítiť duchov Jamesa Joycea a premýšľať o jeho literárnych dielach. Zastavme sa pri univerzite Trinity College, kde je uložený vzácny evanjeliár z Kellsu, a prejdime sa po elegantnej Grafton Street až k dublinskému hradu.

Belfast: Mesto protirečení

Po návšteve Dublinu sa presunieme na sever do Belfastu, mesta s pohnutou históriou. Navštívime múzeum Titanicu, kde sa dozvieme viac o legendárnej lodi a jej tragédii. Prejdeme sa ulicami Shankill Road a Falls Road, ktoré sú pokryté farebnými maľbami z éry The Troubles, a budeme sa zamýšľať nad otázkou, či sa dve Írska niekedy spoja.

Útesy Cliffs of Moher a Giant’s Causeway: Prírodné divy

Naša cesta pokračuje na západné pobrežie k útesom Cliffs of Moher, ktoré sa týčia do výšky 213 metrov a ponúkajú úchvatné výhľady na Atlantik. Nezabudneme navštíviť ani Giant’s Causeway, kde sa stretneme s legendami o Fionovi a jeho nešťastných láskach. Táto oblasť je známa svojimi čadičovými skalami, ktoré vytvárajú unikátny prírodný fenomén.

Sligo a Galway: Kultúrne a Historické Centrá

Vydáme sa do mesta Sligo, kde Bram Stoker napísal Drakulu. Mesto a jeho okolie nás zaujmú svojou bohatou históriou a malebnou krajinou. Potom pokračujeme do Galway, tretieho najväčšieho mesta Írska, ktoré je centrom pouličných umelcov a sídlom mnohých korporácií, vrátane Microsoftu. V Galway nás očarí aj najzachovalejší stredoveký dom Írska.

Polostrov Dingle: Krása a Jazyková Rozmanitosť

Presunieme sa na polostrov Dingle, ktorý je známy svojimi nádhernými výhľadmi na Atlantik a prispel k tomu, že galský jazyk sa stal jedným z oficiálnych jazykov Európskej únie. Navštívime 7 km dlhú Inch Beach a prejdeme sa po Slea Head Drive, najzápadnejšej ceste EÚ, ktorá ponúka fantastické výhľady na ostrovy Skellig.

Kerry a Valentia: Historické a Scénické Cesty

Naša cesta pokračuje cez oblasť Kerry a scénickým horským priechodom Conor Pass na ostrov Valentia. Tu sa nachádzal prvý telekomunikačný kábel medzi USA a Európou. Prejdeme sa po Bray Head s nádhernými výhľadmi na ostrovy Skellig a oceníme množstvo odtieňov zelenej.

Rock of Cashel, Kilkenny a Killarney: Historické Pamiatky

Históriou nabitý deň nás zavedie do Killarney, kde navštívime katedrálu Sv. Márie s nádhernými vitrážami a prejdeme sa k jazeru Leane a Ross Castle. Potom pokračujeme na Rock of Cashel, majestátne sídlo vládcov z Munsteru. Naša cesta nás zavedie aj do Kilkenny, najzachovalejšieho stredovekého mestečka Írska, kde navštívime hrad rodiny Butlerovcov a ochutnáme miestne pivá.

Záver v Dubline: Návrat do Hlavného Mesta

Našu cestu ukončíme návratom do Dublinu, kde si pozrieme povodie rieky Boyne a pamätník obetiam hladomoru. Zastavíme sa pri pamätníkoch ako Hill of Tara, kde sídlili najvyšší vládcovia Írska, a Hill of Slane, kde svätý Patrik zapálil veľkonočný oheň. Na záver si užijeme prehliadku Dublinu, prejdeme sa od mostu v tvare harfy po Temple Bar a zakončíme deň v miestnom pube.

Írsko je krajinou, ktorá ponúka nekonečné množstvo zážitkov, od rušných miest až po tiché prírodné zákutia. Cesta od Írskeho mora až po Atlantik nás obohatí o nezabudnuteľné zážitky a krásne spomienky.

Sponzorom relácie Uchom po mape s Viťom Chrappom je Cestovná kancelária BUBO – LOVCI ZÁŽITKOV

Viac o téme: #Írsko a Severné Írsko #Uchom po mape #Viťo Chrappa