Uchom po mape s Viťom Chrappom – Južná India

Viťo Chrappa, Redakcia Rádio VIVA

India je najfascinujúcejšou krajinou sveta, kde chaos je poriadkom. Krajina slávnych maharadžov, z ktorých éry tu dodnes stoja majestátne paláce. Tádž Mahál, mramorový symbol nehynúcej lásky, prežil stáročia. V najväčších hinduistických chrámoch sveta môžete na vlastné oči zažiť obetovanie milodarov pre miestne božstvá.

Najfascinujúcejšia krajina sveta – Južná India

Dnes nás čaká Južná India, celkom odlišná od severu. Tamil Nadu, Kerala, Karnataka, Maharaštra – exotické názvy štátov, kde nás očakávajú najstaršie hinduistické chrámy, zelená príroda a lahodná kuchyňa plná kokosového mlieka.

Mahabalipuram: Mesto Svätýň

Naša cesta začína v Chennai, odkiaľ sa presúvame do Mahabalipuramu. Toto prímorské mestečko, kedysi významný prístav, je známe svätyňami vytesanými z jedného kusu kameňa. Navštívime aj svätyňu pri morskom brehu, ktorá prežila tsunami v roku 2004 a je zaradená do svetového dedičstva UNESCO. Históriu tohto mesta nám priblíži osvieženie čerstvým kokosom alebo cukrovou trstinou.


PODCAST: Uchom po mape s Viťom Chrappom – Južná India

Kanchipuram: Mesto Tisícich Chrámov

Pokračujeme do Kanchipuramu, jedného zo siedmich svätých miest Indie, zasväteného Šivovi aj Višnovi. Chrámy ako Ekambarešvar, Kailašnat a Kamakši zo siedmeho storočia nás ohromia detailnou architektúrou. Prejdeme sa chrámom tisícich stĺpov a zažijeme neopakovateľnú atmosféru pooja rituálov.

Pondicherry a Auroville: Francúzska Klasika v Indii

V Tiruvanamalai zažijeme silu miesta, ktoré priťahuje státisíce pútnikov. Prejdeme sa gigantickým chrámovým komplexom a navštívime jeden z ašrámov. V Pondicherry, bývalej francúzskej kolónii, sa stretávajú európske kultúry s indickými tradíciami. V Auroville nás ohromí Matrimandir, zlatá guľovitá stavba určená k meditácii.

Západy Slnka v Tanjore a Trichy

V Tanjore nás čaká chrám Brahadišvár, večná pamiatka slávy ríše, s jeho 81 tonovou kupolou a monolitným býkom Nandi. V Trichy, meste spomínanom už Ptolemaiom, vystúpime na skalu s chrámom boha Ganeša a navštívime rozľahlý chrámový komplex Sri Ranganathaswami v Srirangame.

Madurai: Mesto Božieho Nektáru

V Madurai zažijeme atmosféru mesta pútnikov, žobrákov a biznismenov. Večeru si vychutnáme v reštaurácii s výhľadom na gópury – nádherne zdobené veže chrámov. Návšteva rezervácie Periyar nám umožní pozorovať divokú zver a záhrady korenia nám odhalia tajomstvá indického čaju.

Kochi: Kráľovná Arabského Mora

V Kochi, meste s bohatou históriou a kultúrnym mixom, navštívime najstarší kostol v Indii, mešity a synagógu. Pochopíme, prečo toto miesto poznali Gréci, Rimania, Arabi aj Číňania. Kochi je skutočným dôkazom neskutočnej indickej histórie.

Bangalore a Architektúra Ríše Hoysala

Naša cesta pokračuje v Bangalore, jednom z najvyspelejších miest Indie, označovanom ako Silicon Valley Indie. V Shravanabelagola nás ohromí sedemnásťmetrový monolit džinistov. V Belur a Halebid objavíme fascinujúcu architektúru ríše Hoysala a prepracovanosť chrámov, ktorá nás úplne uchváti.

Hampi: Ruiny Slávy

Celodenné prechádzanie ruinami Hampi, sídla posledného veľkého hinduistického kráľovstva južnej Indie, nám ukáže tichých svedkov niekdajšej slávy a neuveriteľného bohatstva. Prechádzame sa pomedzi obrovské balvany a nechávame sa unášať k ikonickej pamiatke – kamennému vozu vo Vitthala chráme.

Bombaj: Finále na Arabskom Mori

Naša cesta končí v Bombaji, najväčšom meste Indie, kde zažijeme úplne inú atmosféru. Slávna Chowpatty Beach, nákupy v Colabe, Veže mlčania a koloniálna architektúra nám ukážu rôznorodosť Indie. Navštívime ostrov Elephanta a rozlúčime sa s Indiou pri Bráne do Indie.

Čaro Južnej Indie

Naša cesta Južnou Indiou odhalila úžasnú rôznorodosť tejto krajiny. Od prímorských mestečiek s dávnou históriou cez starobylé chrámy a duchovné miesta až po moderné metropoly plné inovácií, každý krok priniesol nové zážitky.

India je miestom, kde sa tradícia stretáva s modernou a duchovno je súčasťou každodenného života. Každé mesto a dedina má svoj jedinečný príbeh. Naša cesta sa končí, ale zážitky a spomienky zostanú s nami navždy. Nech vás toto dobrodružstvo inšpiruje k objaveniu čara tejto fascinujúcej krajiny. Namaste!

Sponzorom relácie Uchom po mape s Viťom Chrappom je Cestovná kancelária BUBO – LOVCI ZÁŽITKOV

Viac o téme: #India #Uchom po mape #Viťo Chrappa