Uchom po mape s Viťom Chrappom – Kanada: Západ

Viťo Chrappa, Redakcia Rádio VIVA

Kanada je krajina, ktorá dokáže každého návštevníka očariť svojou prírodnou krásou a rozmanitosťou. Rozprestiera sa na obrovskom území, kde sa striedajú nekonečné prérie, mohutné pohoria a malebné pobrežia. Naša cesta začína v jednom z najkrajších miest tejto krajiny – v meste Vancouver. Ako milovníci prírody a cestovania sa vydávame preskúmať tento fascinujúci kút sveta, ktorý nám ponúka nespočetné množstvo nezabudnuteľných zážitkov.

Vancouver – brána do kanadskej divočiny

Našu cestu začíname vo Vancouvri, kde nás bude sprevádzať cestovateľ Robo Jerga. Vyrazíme do prírody, a podľa aktuálneho počasia sa vyberieme buď na vrch Grouse Mountain s krásnym výhľadom na celý Vancouver alebo navštívime visutý most Capilano Suspension Bridge, ktorý je zavesený na lanách vo výške 70 metrov a dlhý 137 metrov.


PODCAST: Uchom po mape s Viťom Chrappom – Kanada – Západ

Prírodné divadlo Vancouvru

Prechádzka po drevených mostíkoch zavesených medzi 60 metrov vysokými jedľami bude nezabudnuteľným zážitkom. Nasledovať bude návšteva Stanley Parku, jedného z najväčších mestských parkov v Severnej Amerike, kde si prezrieme indiánske totemy a zakončíme deň prehliadkou historickej časti mesta.

Od mora k oblohe – Cesta do Whistleru

Zo srdca Vancouvru sa po diaľnici „Od mora k oblohe“ presunieme do centra zimných olympijských hier, Whistleru. Po ceste sa zastavíme na vodopádoch Shannon Falls a Brandywine Falls v oblasti indiánskeho kmeňa Squamish. Najväčším zážitkom bude olympijský Whistler s nádhernou horskou scenériou. Ak nám bude priať počasie, vyvezieme sa na horu Whistler a z nej rekordnou lanovkou Peak to Peak na vrch Blackcomb.

Cesta k Ľadovcom – Skalisté hory

Z Whistleru pokračujeme cez oblasť kmeňov Squamish, Salish a Shuswap do mesta Kamloops. Presunieme sa do národného parku Jasper, kde nás očarí fantastická horská scenéria. Zastavíme sa na sútoku riek Clearwater a North Thompson, vodopádoch Rearguard Falls a vyhliadke na Mount Terry Fox.

Prírodné poklady národného parku Jasper

V národnom parku Jasper nás čaká návšteva Maligne Lake, kde sa plavíme loďou okolo ľadovcov až k Spirit Island. Pri troche šťastia môžeme vidieť medvede, losy a ďalšie divé zvieratá. Prejdeme sa k Maligne Canyon a užijeme si prechádzku v údolí Piatich jazier.

Icefield Parkway – Cesta medzi ľadovcami

Cesta po Icefield Parkway nás zavedie k vodopádom Athabasca a najväčšiemu ľadovcu v Skalistých horách, Columbia Icefield. Zastavíme sa pri jazeru Lake Louise, kde sa odráža ľadovec Victoria. Pokračujeme cez národné parky Banff a Yoho, kde sa pokúsime zazrieť kamzíka beláka.

Zlaté Skaly – Národný Park Kootenay

Z Goldenu vyrazíme do národného parku Kootenay, ktorý spolu s NP Jasper, Yoho a Banff tvorí komplex parkov pokrývajúcich najkrajšiu časť kanadských Skalnatých hôr. Prezrieme si „maľované jazierka“ Paint Pots a prejdeme sa kaňonom Marble Canyon.

Banff – Srdce Skalnatých Hôr

Naša cesta po Ekvádore a Galapágoch nám priniesla množstvo nezabudnuteľných zážitkov. Objavili sme bohatú faunu a flóru, prežili dobrodružstvá na Galapágoch, spoznali kultúru a tradície tejto krajiny a zažili autentický ekvádorský život v dedinke Nono. Ekvádor je skutočne krajina, ktorá nám ukázala svoju jedinečnosť a krásu. Budeme na ňu spomínať ešte dlho po návrate domov.

Do Prérií – Z Banffu do Drumhelleru

Opustíme Skalnaté hory a vydáme sa do oblasti prérií, do mesta Drumheller. Navštívime provinčný park Midlands, kde uvidíme fascinujúce skalné útvary – hoodoos, kaňony Horseshoe Canyon a Horsethief Canyon, a jeden z najmenších kostolov na svete. Oblasť je tiež známa ako jedno z najrozsiahlejších nálezísk dinosaurov.

Calgary – Mesto Kovbojov a Ropného Bohatstva

Našu cestu zakončíme v Calgary, meste ležiacom na pomedzí nekonečných rovín a Skalnatých hôr. Navštívime Royal Tyrrell Museum s úžasnou zbierkou dinosaurov, prejdeme sa po nábreží rieky Bow a oddýchneme si na Princovom ostrove s výhľadom na panorámu Calgary. Objavenie ropy a zimné olympijské hry v roku 1988 priniesli mestu prosperitu a umiestnili ho na mapu sveta.

Naša cesta cez Kanadu bola naplnená nádhernými prírodnými scenériami, stretnutiami s divou zverou a objavovaním kultúrnych pokladov. Od malebného Vancouveru, cez úchvatné ľadovce a národné parky až po prérie a historické Calgary – každé miesto nám poskytlo jedinečné zážitky a spomienky, ktoré si budeme pamätať navždy.

Sponzorom relácie Uchom po mape s Viťom Chrappom je Cestovná kancelária BUBO – LOVCI ZÁŽITKOV

Viac o téme: #Kanada #Uchom po mape #Viťo Chrappa