Uchom po mape s Viťom Chrappom – Kolumbia

Viťo Chrappa

Kolumbia patrí právom medzi najkrajšie krajiny na svete. Scenérie pre každú chuť. Zelená džungľa, vysoké Andy s lahodnou kávou, kultúra, fascinujúce pamiatky a pohodové karibské pobrežie.

Krajina je ideálnym miestom pre poznávacie zájazdy i letnú dovolenku. Nájdete tu úžasné historické dedičstvo s koloniálnymi pamiatkami a španielskymi opevneniami, posvätné indiánske miesta, nádherné karibské pláže s jemným belavým pieskom, koralové útesy, krásnu prírodu s týčiacimi sa horami a všadeprítomnými kávovými plantážami a vľúdnych miestnych obyvateľov.

Kolumbia sa rozprestiera v severozápadnej časti Južnej Ameriky. Táto rozmanitá krajina má pre návštevníkov pripravené súčasne zasnežené vrcholky Ánd i dažďové pralesy, nížiny i dlhé pobrežie. Ako jediná krajina na juhu kontinentu je obmývaná dvomi oceánmi – Atlantickým oceánom s Karibským morom a Tichým oceánom. Nerastné bohatstvo Kolumbie od pradávna lákalo hľadačov zlata. Prví Európania dorazili k brehom krajiny koncom 15. storočia. V 30. rokoch nasledujúceho storočia ju kolonizovali Španieli. Nasledovalo obdobie boja za nezávislosť.

Osemmiliónová Bogota je 3. najvyššie položeným hlavným mestom sveta. Kolumbia sa Vám hneď bude páčiť a uvidíte, že ste v jednej z najvyspelejších častí Latinskej Ameriky.

Začneme zubačkou na najsvätejší vrch Monserrate. Z výšky 3 200 m budeme mať hlavné mesto Kolumbie pod sebou ako na dlani a z vtáčej perspektívy vás zorientujeme. Južne sú chudobné štvrte, na severne bohaté, na západe pri letisku žije stredná trieda.

Ochutnáte čaj z lístkov koky? Čaj z koky nie je kokaín, no pomáha pri výškovej chorobe. Následne lanovkou dole do mesta. Okolo paláca, kde žil revolucionár Simon Bolívar, na námestie Plaza Bolívar. Toto je absolútny stred mesta. Hlavná katedrála je pre katolícku krajinu dôležitá a je najstaršou budovou námestia.


PODCAST: Uchom po mape s Viťom Chrappom – Kolumbia – Bogota, Medellín, Cartagena

Prehliadka Bogoty by nebola kompletná bez návštevy dvoch múzeí. Múzeum Botero vzdáva hold modernému maliarovi a sochárovi, kolumbijskému géniovi. Jeho “tučné” diela sa predávajú dnes za milióny. Botero je pre Kolumbiu to, čo Salvator Dali pre Kataláncov. Bogota, spoločne so San José či Johannesburgom, patrí medzi mestá zlata. Múzeum zlata je tým najlepším svojho druhu na svete. Až 55 000 artefaktov a my pre vás vyberieme tie najlepšie. Vysvetlíme si, čo je to “poporo”. Nádherné výrobky z čistého zlata. A práve to hľadali v 16. a 17. storočí dobrodruhovia, keď smerovali do bájneho Eldoráda.

Dnes máme v pláne krátku prechádzku po stopách Indiánov z kmeňa Muisca. Vojdeme do chráneného parku a pohybujeme sa v nádhernej prírode. Navštívime rekonštrukciu indiánskeho dreveného domu, odkiaľ vychádzal náčelník El Dorado k svätému jazeru. A následne pôjdeme po jeho stopách. S domorodou Indiánkou pomaly stúpame až na rímsu jazera, v ktorom sa našlo mnoho pokladov. Sme TU! Tu prebiehal rituál s náčelníkom pokrytým zlatým prachom a práve tu sa hádzali do jazera drahokamy a zlaté predmety. Tu vznikla legenda o Eldoráde a vy už viete, čo Eldorádo je.

Po obede smerujeme k ďalšej atrakcii, ktorá vám vyrazí dych. ZIPAQUIRÁ. Ak ste fanúšikom Petra Sagana a cyklistiky, tak aj meno Egan Bernal Vám určite niečo hovorí. Vedeli ste, že to je Kolumbijčan a že pochádza práve zo Zipaquirá? Egan v roku 2019 vyhral Tour de France. Sme v jeho rodisku!

Pozrieme sa na soľné bane Zipaquirá, ktoré sú miestom zázrakov. V hĺbke 120 metrov nájdeme monumentálnu katedrálu zo soli. Spustíme sa dole a tento unikát si dokonale pofotíme. Katedrála je obrovských rozmerov a my prejdeme krížovú cestu až k 20 m vysokému krížu. Krištáľové lustre, vstupy pre hriešnikov, katedrála je fascinujúca aj pre neveriacich. Práve v tejto oblasti sú aj najväčšie bane na svete na smaragdy (kameň lásky a krásy). V Zipaquire nájdete veľmi výhodné ceny.

Gastro – Už viete čo je to FARC, čo sú to kolumbijské kasty, ktorá je najdrahšia privátna univerzita a recept na hustú polievku ajiaco (čítaj achiáko), ktorá je národným jedlom tejto oblasti a ktorá sa varí s troma druhmi zemiakov. Pili ste už čokoládu so syrom? Džús z ovocia lulo či guanabana? Viete, že kolumbijský systém adries je jedným z najlepších na svete?

Dnes sa dozvieme, čo je to Burundanga – droga pravdy a ukážeme aj kríky a zvonovité kvety tejto drogy. Kedysi ju používali Indiáni Muisca, dnes ju sypú v baroch neskúseným turistom do nápojov. A následne do barov zájdeme. No nemusíte sa báť.

Kolumbia je rajom na zemi a my si to dnes potvrdíme. Smerujeme do centra Ánd, do miesta nazývaného Kávový trojuholník. Ak je dobrá viditeľnosť, v pozadí vidieť zasnežené vyše 5 000 m vysoké vrchy a okolo nás je tropická hustá sýtozelená príroda. Smerujeme do najkrajšej prírody Kolumbie, kde je teplota príjemnejšia v porovnaní s vysoko položeným hlavným mestom Bogota. Nasadáme do tradičných farebných džípov (Willys) z II. svetovej vojny a vyrážame do hôr, do údolia Cocora.

Údolie je známe úchvatnou prírodou, najvyššími palmami na svete a orchideami. Toto chceme vidieť! Prechádzame tropickým rajom, územím indiánskeho kmeňa Quimbaya. Najvyššia palma na svete „vosková palma“ dosahuje výšku neuveriteľných 65 až 80 m. Tieto palmy sú 2 až 3-krát vyššie než akákoľvek palma, ktorú ste videli doteraz a Vy sa ich budete dotýkať.


PODCAST: Uchom po mape s Viťom Chrappom – Jordánsko, Palestína, Izrael

Sme v regióne kávy: oficiálne sa volá „Zona Cafetera“. Všetko tu rastie lepšie, aj káva. Kolumbia pestuje zásadne arabicu, teda najkvalitnejšiu sortu a my uvidíme, ako káva rastie, ktorá je zrelá, ako sa trhá a ochutnáme tú najlepšiu kávu Kolumbie z provincie Quindio.

Z mesta Pereira sa budeme presúvať autobusom približne 6 hodín do mesta Medellín, ktoré je druhým najväčším mestom Kolumbie. Prechádzame údolím Cauca, preteká ním rovnomenná rieka a navôkol obdivujeme pohorie Ánd, ktoré sa v Kolumbii rozdeľuje na 3 masívy: Východné (Cordillera Oriental), Stredné (Cordillera Central) a Západné (Cordillera Occidental). Nachádzame sa v Južnej Amerike, vzdialenosti medzi mestami sa kvôli hornatému terénu prekonávajú o niečo dlhšie, ale vďaka našim skúseným sprievodcom vám aj tento jediný autobusový presun zájazdu uplynie rýchlejšie. Budete mať možnosť sledovať kolumbijský vidiek, porozprávame si ďalšie zaujímavosti o tejto latinskoamerickej krajine a večer sa ocitneme v Medellíne, ktorý je zaplnený nočnými klubmi a unikátnou tanečnou scénou.

Cestou ochutnáme jedlo Bandeja paisa, ktoré miloval Pablo Escobar, najlepšie kolumbijské rumy Medellín a Dictador si porovnáme s najpopulárnejším miestnym destilátom s anízovou arómou.

Na prelome storočí bol Medellín štatisticky najnebezpečnejším mestom na svete. No dnes CNN popisuje Medellín ako veľké prekvapenie, bezpečné mesto s najväčším potenciálom pre turizmus.

Medellín prešiel za posledné roky obrovskou transformáciou. Dávajú ho za príklad úspešného urbanizmu. V roku 2013 ho výskumná organizácia Urban Land Institute vyhlásila za naj­inovatívnejšie mesto sveta.

Večer prichádzame ku Karibiku. Sme v najkrajšom meste Kolumbie, v kolumbijskej Florencii. Bienvenido a Cartagena de Indias. Doteraz sme sa stretli hlavne s belochmi a mesticmi, teraz rapídne narástol počet černochov. Ako keby sme boli v inej krajine. Hory vystriedali trópy a teploty dosahujú až 30 stupňov. Hotel máme priamo pri mori, a tak sa hodíme do teplých vĺn Karibiku a doprajeme si vytúžený oddych.

Prehliadka Cartageny. Dajte si, prosím, do fotoaparátu novú kartu. Mesto je neuveriteľne fotogenické. Z Bocagrande, prezývaného “malé Miami”, sa presunieme k symbolu mesta – Torre del Reloj. Vojdeme bránou v 11 km dlhých hradbách dovnútra starého mesta a padne nám sánka. Na námestí Plaza de los Coches sa predávali otroci a doteraz sa tu jazdí na kočoch ťahaných koňmi. Presunieme sa na Plaza de la Aduana, kde bolo uložené najväčšie bohatstvo mesta. Nádherný dom piráta Francisa Drakea, ktorý mesto dobyl, no nevypálil, a tak tá nádhera pre nás ostala.

Sponzorom relácie Uchom po mape s Viťom Chrappom je Cestovná kancelária BUBO – LOVCI ZÁŽITKOV

Viac o téme: #Kolumbia #Štefan Bielik #uchompomape #vitochrappa