Uchom po mape s Viťom Chrappom – Kostarika / Pacifik a Karibik

Viťo Chrappa

Pura Vida – vulkány, Pacifik a Karibik. Tri najkrajšie časti Kostariky. Vitamín D priamo pod kožu na vulkánoch Strednej Ameriky. Výplach dutín slaným roztokom pri lekciách surfu alebo potápania na slnečných plážach Pacifiku. Okysličenie pľúc na karibskom pobreží čerstvým kyslíkom z “Amazónie Kostariky” v Tortuguero. Pura vida vibes a naučíte zbožňovať latino. To je prírodný klenot Kostarika.

Kostarika je malý a dokonalý raj v Centrálnej Amerike, kde všetky chodníky vedú k vodopádom, sopkám, plážam ukrytým pred húfom turistov, aj do nekonečnej džungle so stovkami druhov vtákov, leňochmi, opicami a tapírmi. Kostarika je dokonalý zážitok pre milovníkov prírody, a pre tých cestovateľov, ktorých už preplnené ulice New Yorku či Bangkoku nudia. Kostarika je tropické dobrodružstvo naprieč horami, riekami, kávovými plantážami, okorenené temperamentom Centrálnej Ameriky a ochutené výbornými lokálnymi špecialitami. Dlhý let cez 7 časových pásiem a Vitajte v raji! Po prílete sa preladíme do režimu Pura Vida za pomoci typického jedla Gallopinto, ktoré zalejeme zarosenou Coronou. Kostarika jednoznačne stojí za to.

Sadáme do autobusu a prechádzame nádhernou krajinu ku Karibiku.. Vulkány, džungľa aj jazerá. Kde začať? Ideme postupne. Prichádzame do oblasti Tortuguero, kam turizmus ešte našťastie nedorazil. Už touto cestou môžeme pozorovať opice aj leguány. Aha krokodíl! alebo je to kajman? Tortuguero je skutočné prírodné divadlo.

Safari z kanoe. Nasadáme na našu loďku a blúdime lagúnami a riečkami prepletenými medzi pobrežím a džungľou. Tortuguero je národný park, ktorého názov je odvodený od korytnačiek – Tortugas. Jeho viac ako 300km² je obľúbeným miestom pre kladenie vajíčok karety zelenej od júla do októbra. Niektoré z nich sa vyliahnu a dostanú späť do mora. No niektoré sa stanu potravou pre miestne predátory, hlavne leguány. Okrem korytnačiek sa tu dá veľmi veľa vidieť a robiť. Medzi najpopulárnejšie aktivity sú safari z loďky.

Tu uvidíme aj opice, papagáje, žabky, plazy a hlavne zlatučkých pomalých usmievavých leňochov. Niet sa kam ponáhľať, sme pri Karibiku, to by sme sa od nich mohli dnes naučiť. Mnohí lokálni Ticas to už pochopili a sú na ich vlne. Východná Kostarika je odlišná aj kultúrne. Je tu cítiť Karibik: mañana tempo, vplyv angličtiny a hudba reggae tu prúdi ľudom v krvi. Čo je to vlastná tá „mañana“? Skúsime ju spoločne pochopiť.


PODCAST: Uchom po mape s Viťom Chrappom – Kostarika – Pacifik a Karibik

Dnes a presunieme sa do magického sveta vulkánov. V Kostarike je 5 aktívnych vulkánov: Poás, Irazú, Arenal, Rincón de la Vieja a Turrialba. V súťaži krásy však vyhráva Arenal, pod ktorým strávime najbližšie dni. Sme v národnom parku Arenal, ktorý je ideálnym miestom na spoznanie rozmanitosti a krásy kostarickej prírody. Dymiace vulkány, bujná vegetácia v najzelenšom možnom odtieni, ktorá ukrýva obrovskú biodiverzitu. Uvidíme aj lávové polia? Arenal to je prírodné dobrodružstvo, dychberúce zážitky a dramatický adrenalín. Čo nás z toho pohltí ako prvé?

Buď zvolíme túru, alebo sa dohodneme na jazde na prenajatých bicykloch. Fotoaparáty musíte mať stále po ruke, lebo z každého nového uhla sa zdajú tie vulkány ešte krajšie. Každý videl zábery z nekonečných mostov visiacich na lanách ponad džungľu. Aj my sa nimi prejdeme a po náročnom dni si ešte zregenerujeme svaly aj mysle v termálnej rieke uprostred prastarého lesa. V podvečerných hodinách sa vrátime do hotela poctivo unavení a nadšení z dnešného dňa.

Skúsite zipline v džungli? Je to možno tá najpopulárnejšia atrakcia Arenalu. Spustiť sa po dlhých lanách vysoko nad džungľou. Stojí to za to! Navštívime ešte aj kakaové plantáže, kde sa dozvieme zaujímavú históriu tohto zázračného redbullu indiánov. Viete, že ho z Brazílie priniesli a kultivovali prvý krát práve stredoamerickí indigenas? Ochutnáme to najčerstvejšie kakao a čokoládu. Posilnení sa prejdeme džungľou a budeme hľadať leňochov a opice ukryté v stromoch.

Lúčime sa s vulkánmi a prechádzame naprieč krajinou popri jazere Laguna de Arenal a smerujeme na pobrežie Pacifiku. Čaká nás azúrové more, piesok ako hladká múka. Počuli ste o tzv. modrých zónach sveta? Sú to miesta, kde sú ľudia zdravší, šťastnejší a dožívajú sa vyššieho priemerného veku. Takýchto miest je na svete iba 5. Patrí medzi nich aj polostrov a oblasť Nicoya, na ktorom sa nachádza aj pobrežie, kde budeme tráviť naše dni na pláži. Zdravému životu tu vraj prispieva čistý vzduch, minerálne zloženie vody, slnečné dni, prirodzená lokálna potrava a dobré vzťahy medzi ľuďmi. Sme tu správne!
Palmy sa vlnia, piesok je horúci a more nas ťahá k sebe. Obklopení z jednej strany oceánom a z druhej džungľou. Ideme šnorchlovať, potápať sa alebo si zaveslovať v člne? Chcete niekto skúsiť surf? Teraz je ten správny čas. Najkrajší šport na svete.

Kostarika je stvorená na adrenalín a šport. Výber rôznych pláži od tých, z ktorých sa budú tešiť profíci aj z tých, ktoré sú vhodné pre začiatočníkov. Najprv sa zoznámime so zakladnými pravidlami bezpečnosti a slušného správania sa vo vode – surférsku etiketu. Po terórii rozcvička, navoskujeme surfy a ideme na to. Prvé pokusy o jazdu na vlne, prvé výplachy dutín slaným roztokom za neustalého doplňovania vitamínu


PODCAST: Uchom po mape s Viťom Chrappom – Irán a Perzská ríša

Po pláži nám padne dobre prieskum plážovej gastronómie, kde sa miešajú chute mora a trópov. Už máte dosť exotických chutí? Tak to sa môžete spoľahnúť, že tu najdete aj špičkovú pizzu, dobré espresso, remeselné pivo alebo vegánsky burger.

môžeme požičať si e-bike a vyraziť na prieskum vnútrozemia. Podarí sa nám v najzelenšej džungli Ameriky opäť nájsť nejakého leňocha visiacého zo stromu? Plavky berieme samozrejme so sebou, pretože pláže na nás číhajú na každom kroku. Ak sme sa nechali opantať kúzlom surfu, tak môžeme ísť do vln znova. Ak chceme spoznávať prírodu, zájdeme na pláž pozrieť sa, kde kladú korytnačky vajíčka a naučíme sa rozdiely medzi jednotlivými druhmi, ktoré žijú tu a ktoré žijú na karibskej strane ostrova. Po osviežení z čerstvo otvoreného kokosu sa vraciame na základňu doplniť energiu prostredníctvom voňavých tacos.

Leňochy, Najpomalšie a možno aj najroztomilejšie zvieratká na svete v Kostarike nájdete na každom kroku. Alebo skôr na každom strome. Je ich tu veľa, je im tu dobre, a vôbec im nebude vadiť, ak sa s nimi odfotíš. Nezabudni ale vypnúť blesk, ani tebe by sa to nepáčilo!

Ako každá krajina, aj Kostarika má svoje chute. Najpopulárnejšie sú jedlá s ryžou, a miestni milujú aj fazuľu. Kostarické raňajky sú tradične – vajíčka, fazuľa, exotické ovocie a sem-tam aj nejaká klobáska. Ak sa zamiluješ do pikantnej chuti, natrafil(a) si na Lizano Salsa dip. Kostarika produkuje aj najkvalitnejšiu kávu, banány a čokoládu. Skvelý tip na darček namiesto gýčovej magnetky.

Šťastní ľudia- Kostarika je už roky najšťastnejšou krajinou sveta. Krajina je extrémne pokojná (okrem vulkánov), a v roku 1949 sa dokonca zbavili aj armády. Kdekoľvek prídeš, privítajú ťa s veľkým úsmevom a ty si Kostariku užiješ presne tak, ako si ju užívajú aj jej obyvatelia. Pura Vida!

Kostarika je destinácia číslo jedna, ak ide o ekoturizmus. V mestách nájdeš len pár turistov, v krajine sa všetko točí okolo prírody a zážitkov v divočine. Ak hľadáš ubytovanie, vyberte si takzvané „ecolodges“, ktoré nájdeš kúsok od menších či väčších miest, a priamo v prírode. V Kostarike sa môžeš prechádzať týždne a nezanechať veľkú ľudskú stopu.

Sponzorom relácie Uchom po mape s Viťom Chrappom je Cestovná kancelária BUBO – LOVCI ZÁŽITKOV

Viac o téme: #Irán #Perzská ríša #Tomáš Kubuš #uchompomape #vitochrappa