Uchom po mape s Viťom Chrappom – Libanon

Viťo Chrappa

Čarokrásny Libanon, kde sa hory, more a kultúra stretávajú v úžasnej symbióze. Suniti, šiíti, starodávne kresťanské komunity budú po našom boku po celý čas a dozviete sa viac o ich spolužití. Spoločne sa prejdeme miestami, kde vznikla abeceda a boli položené základy dnešnej civilizácie. Nikde inde neuvidíte ich interakciu lepšie.

Bejrút: Vstup do sveta kontrastov
Naše dobrodružstvo začína v Bejrúte, ktorý svojou energiou a zložitou históriou ihneď pohltí každého návštevníka. Toto mesto, ktoré sa neustále vznáša medzi krásou a bolesťou, nám ukazuje svoje mnohotvárne tváre. Prechádzame sa popri Corniche, promenáde s výhľadom na Stredozemné more, ktorá nás privádza k hlavnej nákupnej tepne, ulici Al Hamra. Vôňa pečených mandlí a silná káva nás sprevádza a večer si vychutnávame lahodné libanonské víno.

Anjar a Baalbek: Cesta do histórie
Smerujeme cez majestátne libanonské hory do údolia Bikáa, kde našim očiam sa naskytuje pohľad na Baalbek, miesto, ktoré nás ohromí monumentálnym chrámom Jupitera. V Anjare, mestečku UNESCO, sa zastavuje čas a my sa ponárame do histórie dynastie Umajjovcov. Táto oblasť nás zoznamuje s unikátnou arménskou komunitou, a samozrejme, s ochutnávkou vynikajúceho libanonského vína.


PODCAST: Uchom po mape s Viťom Chrappom – Libanon

Byblos, Harissa, Jeita: Klenoty Libanonu
Byblos, druhé najstaršie mesto na svete, nás vítá svojou sladkou stredomorskou atmosférou. Vydávame sa lanovkou k chrámu Panny Márie v Harisse a navštívime fascinujúci jaskynný komplex v Jeite, kde na loďke spoznávame tajomstvá prírody staré milióny rokov.

Beiteddine, Al Shouf Cedar, Deir Al-Qamar: Srdce Libanonu
Cestujeme smerom na juh k zasneženým kopcom pohoria Chouf, kde navštívime palác Beiteddine, letné sídlo prezidenta. V Al Shouf, najväčšej prírodnej rezervácii, obdivujeme cédre, národný symbol Libanonu. Deir Al-Qamar nám ukazuje, ako sa v Libanone snúbi história s modernosťou, a ako rôzne kultúry a náboženstvá spolu žijú v harmónii.

Tyros, Sidon, Eshmon: Južné pobrežie plné histórie
Naše putovanie nás vedie na juh k fenickému mestu Tyros, ktoré je svedkom tisícročnej histórie. V Sidone, trvale obývanom už vyše 8000 rokov, objavujeme križiacky hrad a slávne levantské mydlá. Náš deň končí v Eshmun, kde sa približujeme k fenickej histórii a tradíciám liečenia.

Každým krokom v Libanone sme svedkami nezvyčajného spojenia histórie, kultúry a náboženstiev. Od antických ruín po moderné mestá, Libanon nás zaujíma svojou rozmanitosťou a krásou. Toto je krajina, ktorá nás učí o bohatosti spolunažívania rozličných kultúr a tradícií, a je totožná s pravou esenciou cestovania – objavovať, učiť sa a rešpektovať.

Sponzorom relácie Uchom po mape s Viťom Chrappom je Cestovná kancelária BUBO – LOVCI ZÁŽITKOV

Viac o téme: #Libanon #Uchom po mape #Viťo Chrappa