Uchom po mape s Viťom Chrappom – Londýn a Oxford

Viťo Chrappa

Metropola Spojeného kráľovstva Londýn je mestom ako vystrihnutým z filmu. Jedno z najnavštevovanejších miest sveta vás donúti viackrát si povedať „toto som už niekde videl/a“. Povedomé veci a pamiatky zafixované z filmov i pohľadníc sa vynárajú na každom rohu. Pred vašimi očami sa zrazu zjaví dvojposchodový červený autobus, telefónna búdka rovnakej farby či do tretice príslušník kráľovskej stráže odetý do známeho kostýmu s ešte ikonickejšou pokrývkou hlavy.

Od Westminsterského opátstva po Victoria Tower

Prevedieme vás Londýnom, najväčším mestom Európy, finančným centrom sveta a srdcom bývalého britského impéria. Dnes nás čaká deň plný objavovania a zážitkov, ktorý nám Londýn doslova vtlačí do nôh. Začneme pri Westminsterskom opátstve, nabitom príbehmi. Vstup dovnútra bude ako vstup medzi legendy. Našou sprievodkyňou bude cestovateľka Angelika Machová.

Obdivujeme hroby a pamätné tabule mnohých historických osobností ako Isaac Newton či Charles Darwin. Potom sa presunieme k britskému parlamentu a legendárnemu Big Benu. Jeho zvony sú ohromujúce. Ešte viac nás však zaujme Victoria Tower, kde bol napísaný každý anglický zákon. Prejdeme cez Westminster Bridge nad riekou Temža, ktorá sa mení pod vplyvom prílivu a odlivu Severného mora.


PODCAST: Uchom po mape s Viťom Chrappom – Londýn – Oxford

Pohodová prestávka v Mudlark Tavern a Objavovanie Shard a Tower Bridge

Naša cesta pokračuje po The Queens Walk, pešou promenádou pozdĺž Temže. Urobíme si prestávku v The Mudlark tavern, známom z filmov Harry Potter a Bridget Jones, kde si doprajeme tradičný britský občerstvenie.

Nesmieme vynechať The Shard, najvyššiu budovu v západnej Európe, a pokračujeme k Tower Bridge a pevnosti Tower, kde nás privítajú tradične oblečení beefeaters. Nevynecháme ani majestátnu katedrálu St. Paul’s a Whitehall, centrum moci s vládnymi úradmi.

Trafalgarské námestie a Kráľovské Parky: Srdce Londýna

Na Trafalgarskom námestí obdivujeme sochu admirála Nelsona a môžeme navštíviť Národnú galériu. Relax nájdeme v St. James Parku, domove pelikánov darovaných ruským veľvyslancom. Buckingham Palace, Piccadilly Circus a Leicester Square nám ukážu rôzne tváre Londýna, vrátane jeho živého pulzu.

Londýnske Metro a Večerný Covent Garden: Historické a Kultúrne Poklady

Vstúpime do Museum of Natural History, kde sa stretáva história s prírodou. Londýnske metro, najstaršie na svete, nás zavedie na Baker Street s múzeom Sherlocka Holmesa a Madame Tussauds. Večer strávime v umelom raji Covent Garden, srdci večerného Londýna.

Historický Oxford: Od Radcliffe Camera po Turf Tavern

Následujúci deň nás čaká výlet do Oxfordu, mesta s bohatou históriou a prestížnou univerzitou. Presunieme sa z Londýna a ocitneme sa v uličkách, ktorými chodili svetoznáme osobnosti. Navštívime Radcliffe Camera, Bodleian Library a Sheldonian Theatre. Christ Church College nás zaujme svojou históriou aj spojením s Harrym Potterom. Spoznáme aj ďalšie kolegy, ako Merton a Magdalen, a záver dňa strávime v študentskom pube Turf Tavern. Vrátíme sa do Londýna plní zážitkov a nových poznatkov.

Sponzorom relácie Uchom po mape s Viťom Chrappom je Cestovná kancelária BUBO – LOVCI ZÁŽITKOV

Viac o téme: #londýn #Oxford #Uchom po mape #Viťo Chrappa