Uchom po mape s Viťom Chrappom – Namíbia

Viťo Chrappa

Jedinečná cesta neznámou Namíbiou. Prevažne púštna krajina, na prvý pohľad prázdna a nudná, a aj tak si ju zamilujete. Stretnutie púšte s oceánom, bušmenské skalné rytiny, skamenený les, divoké pobrežie kostier, obrovské slony a dokonalé safari v Etoshi, zaujímavé kmene, ktoré ešte do veľkej miery žijú tradičným životom. Neváhajte a poďte do Namíbie!

Windhoek
Namíbia je 17-krát väčšia ako Slovensko a žije v nej o polovicu menej obyvateľov ako u nás. Kdekoľvek sa nachádzate, máte túto krajinu v podstate pre seba. Niekdajšia Juhozápadná Afrika bola nemeckým protektorátom od roku 1890 do 1915 a nemecký vplyv tu cítiť dodnes. V roku 1966 sa začala vojna za nezávislosť a v roku 1986 bola krajina premenovaná na Namíbiu – podľa púšte Namib. Nezávislosť získala v roku 1990 ako jedna z posledných krajín v oblasti. Dnes je Namíbia stabilizovanou krajinou s takmer bez-konfliktnou situáciou. Namíbia čerpá svoje bohatstvo z turizmu, ťažby diamantov a chovu dobytku.


PODCAST: Uchom po mape s Viťom Chrappom – Namíbia

Keetmanshoop
Z Windhoeku vyrazíme smerom na juh. Kvalitná a relatívne prázdna cesta vedie suchou oblasťou na hranici medzi regiónom Hardap a Kalahari. Prejdeme cez mesto Rehoboth a Keetmanshoop, aby sme si to namierili do ešte pustejšej krajiny. Ubytujeme sa na farme „pár“ kilometrov za Keetmanshoopom. Cez obrovskú farmu vedie železnica a na bývalej stanici je dnes vybudovaná lodge, kde prespíme. Majitelia Frikkie a Hilde sa starajú o farmu aj lodge. Sú to nesmierne milí ľudia, ktorí žijú v absolútnej divočine, obklopení panenskou prírodou.

Lüderitz
Opustíme Frikkieho a Hilde a prechádzame okrajom jedného z najväčších kaňonových systémov na svete. Väčší už je len Grand Canyon v USA. Prídeme na miesto, kde je najznámejšia vyhliadka, Hobas. Pokocháme sa výhľadom, prejdeme sa po okraji a posedíme v príjemnom vánku nad 600 metrov hlbokou priepasťou Fish River Canyon. Toto miesto je aj začiatkom náročného 3-5 dňového treku na dne tohto kaňonu. Pre nás to bude konečná a vydáme sa na spiatočnú cestu na asfaltku a do mesta Lüderitz.

V blízkosti mestečka Aus sa rozlieha oblasť známa ako Sperrgebiet – Zakázané územie. Je taktiež označované ako „Diamond Area 1“. Tu sa ťažia takzvané aluviálne diamanty. Tieto odolali erózií kimberlitu a ostali na povrchu zeme. Sem ich priniesla rieka Orange z centrálnej časti Juhoafrickej republiky a Atlantik ich vyniesol na breh. Tu ostali ležať na zemi a stačí ich len pozbierať… Preto je tu vytvorené miesto Sperrgebiet, kam sa verejnosť nemá ako dostať. Spoločnosť DeBeers stále kontroluje väčšinu územia a iba postupne uvoľňuje územie pre potreby vzniku národného parku.

Sossusvlei
Ráno sa prejdeme po prázdnych uliciach a sadneme do auta, aby sme sa mohli pozrieť zblízka na 10 kilometrov vzdialený Kolmanskop. Kedysi slávne a bohaté banícke mestečko je len mestom duchov a lákadlom turistov. Je skutočne fotogenické a návštevu si určite užijeme. Okrem toho, že bolo mestečko opustené a vyľudnené, je aj zasypané a zasypávané púšťou. Toto pridáva na fotogenickosti tohto miesta. Strávime tu približne hodinu a odchádzame po jedinej prístupovej ceste späť do mestečka Aus, kde to zvrtneme doľava, smerom na Maltahöhe. Všade naokolo sú len farmy na dobytok alebo divinu a usadlostí je tu ako šafranu. Na jednej z takýchto fariem sme sa práve zobudili. Rozhliadnete sa okolo seba a máte pocit jedinečnosti.

Oblasť Karas vymeníme za Hardap a postupujeme na sever. Vyprahnutá krajina ubieha a pozvoľna sa mení. Aj v takejto krajine však môžeme objaviť niečo výnimočné. Pokiaľ vyjde čas, zastavíme sa v dome, ktorý je postavený v štýle stredovekého hradu. Volá sa Duwisib castle a otvorený bol v roku 1909. Nikto by nič podobné práve tu neočakával. Prejdeme cez niektorý z priesmykov (neočakávajte vysoké pohoria) a dostaneme sa na okraj národného parku Naukluft.

Swakopmund
Na 45 kilometri od brány sa nachádza chronicky známa duna, Duna č.45. Je jednou z tých, na ktoré je povolený výstup a práve na ňu chodí najviac ľudí. My sa preto pohneme ešte o kus ďalej, až na samý koniec asfaltky. Po ceste budeme hľadať zvieratá, ktoré obývajú tento nehostinný kút sveta. Priamorožce, pštrosy a s trochou šťastia hyeny a šakaly. Budeme prechádzať aj pomedzi zaujímavé rastlinné útvary, ktorým sa hovorí „rozprávkové kruhy“. Nie je úplne zrejmý dôvod, prečo sa trávy správajú tak, že rastú v uzavretých kruhoch. Do roku 2014 boli známe iba miesta v tejto časti sveta, objavili sa však aj kruhy v západnej Austrálii. Na konci asfaltu presadneme do terénnych áut a po piesku prejdeme niekoľko kilometrov. Vystúpime ešte pred údolím Sossusvlei.

Swakopmund a okolie
Mys Cape Cross je 127 km od Swakopmundu a my sa doň vrátime späť. Prevezieme sa ďalej na juh do mestečka Walvis Bay a do zátoky, ktorú sezónne obývajú tisícky ružových plameniakov. Majú tu ideálne podmienky a okrem doby hniezdenia tu trávia väčšinu roka. Stretnete ich na prechádzke po promenáde v centre mesta, alebo za mestom na prírodných plážach. Sledujte ich tance a ako sa kŕmia.

Vynikajúce reštaurácie, more, skvelé nákupy, morský vzduch nám spríjemnia pobyt. Pokiaľ budete mať viac času, pozrite si napríklad múzeum kryštálov Kristall Galerie, kde majú v expozícií údajne najväčší kus kvartzového kryštálu na svete, alebo príjemné akvárium, kde uvidíte ryby a iné morské tvory žijúce v tejto časti Atlantického oceánu.

Dezolátny Damaralan
Opúšťame Swakopmund a scenéria sa mení. Aj napriek blízkosti oceánu je tu nehostinná púšť. Rastliny tu žijú iba zo vzdušnej vlhkosti, reálneho dažďa je tu pomenej. Ako sa vzďaľujeme od pobrežia, krajina s občasnými odolnými rastlinami sa začne meniť. Razom pribudnú vyššie rastliny, začne sa objavovať tráva a kríky. Hory po ľavej strane pri príchode do baníckeho mestečka Uis sa volajú Brandberg, s najvyšším vrcholom Königstein s výškou 2.573 m.n.m, čo je najvyššia hora v Namíbii. To sme sa už ocitli v krajine pôvodných ľudí, krovákov. Patria do jazykovej skupiny San a sú známi klikacími a mľaskacími hláskami. Z opačnej strany pohoria sa nachádza miesto so skalnými maľbami známe ako White Lady. V tomto pohorí rastie 350 druhov rastlín, z toho 11 je endemických a nenájdete ich nikde inde na svete. Vstupujeme do krajiny známej ako Damaraland, pomenovanej po jednom zo sanských kmeňov.

Tesne pred príchodom do oblasti Twyfelfontein sa nachádza múzeum pod otvorenou oblohou kmeňa Damarov. Je to obdoba našich skanzenov. Tu sa dozviete niečo o živote krovákov, uvidíte ako bývajú, čo jedia, aké liečivé rastliny používajú a ako sa bavia tancom a spevom. Zahráte si s nimi hru, ktorá riešila aj medzidedinské spory? Twyfelfontein znamená „pochybný prameň“. Miesto poznali ľudia tisíce rokov. Na jednom z miest sa zachovala vysoká hustota skalných rytín – petroglyfov. Táto skupina petroglyfov je zapísaná na zoznam UNESCO.

Palmwag
Odchádzame z Twyfelfonteinu a cestou do Palmwagu si spravíme zachádzku ku skamenenému lesu. Je to jedno z mála miest na svete, kde sa tak dobre zachovali kmene stromov, ktoré sú skamenelé. Pochádzajú z centrálnej Afriky a tu sa po desiatkach miliónov rokoch vynorili na povrch a teraz lákajú turistov z celého sveta. Prechádzka pomedzi ne je unikátny zážitok.

Opuwo
Opuwo je zaujímavé mesto, kde sa miešajú kultúry a tradiční ľudia tu prichádzajú do supermarketu alebo do banky. Dva svety sa stretávajú na malom kúsku.

Etosha
Tento národný park má rozlohu 22.300km2 a patrí medzi najpopulárnejšie safari v Afrike. Cesta povedie sprvu suchou krajinou až na hranicu s Angolou. Tu sa začne svet okolo nás zelenieť a voda bude pribúdať. Popri hranici, kade tečú aj rieky Kavango a Kunene, žije veľké množstvo ľudí. Voda = život. Krajina okolo nás bude zelená a na veľa miestach budú jazerá a jazierka, niektoré stále a niektoré dočasné.

Africká fauna je legendárna a národný park ETOSHA Vám ukáže svoje tajomstvá. Perla medzi národnými parkmi. 4.600km2 z jej 22,5 tisícovej rozlohy tvorí biela, soľná panva. Zvieratá tu majú vyhradenú väčšinu územia a vy ich nerušíte svojou prítomnosťou, ale na druhú stranu je tu zveri dosť na to, aby ste mali vynikajúce safari a videli maximum z africkej divočiny. Žijú tu všetky atraktívne zvieratá, s výnimkou byvola, krokodíla a hrocha. Vzhľadom k nedostatku vody sa im tu nemôže dariť.

Windhoek
Hoba meteorite. 50 tonový kus takmer čistého železa, ktorý tu našiel miestny farmár keď v roku 1920 oral svoje pole pluhom ťahaným volmi, je stále na svojom pôvodnom mieste. Obsahuje 82,4% železa, 16,4% niklu a 0,76% kobaltu. Dĺžku má 3 metre a hrúbku 1 meter. Počas dlhých rokov z neho návštevníci odsekávali kusy a takto z neho „zmizla“ pravdepodobne až jedna tona. Je neuveriteľné, že takáto vzácnosť je stále na svojom pôvodnom mieste, na farme, kam dopadol pred približne 80 tisíc rokmi.

Vo Windhoeku nás čaká nocľah a záverečná večera. Snívať sa nám bude o fascinujúcom svete, ktorý je tak rôznorodý a u nás o ňom tak málo vieme.

Sponzorom relácie Uchom po mape s Viťom Chrappom je Cestovná kancelária BUBO – LOVCI ZÁŽITKOV

Viac o téme: #Adriana Molnárová #Namíbia #uchompomape #vitochrappa