Uchom po mape s Viťom Chrappom – Patagónia a Ohňová zem

Viťo Chrappa, Redakcia Rádio VIVA

Vydávame sa na cestu do jednej z najúchvatnejších oblastí na Zemi – Patagónie, miesta, kde sa stretáva nádherná príroda Južnej Ameriky s ľadovcami a národnými parkmi, ktoré očaria aj tých najnáročnejších cestovateľov. Naša expedícia nás prevedie rozmanitými krajinami a poskytne nám zážitky, na ktoré nikdy nezabudneme.

Cesta do Patagónie: Dobrodružstvo na konci sveta

Perito Moreno: Ľadovec plný života

Jedným z našich cieľov je Perito Moreno, považovaný za najkrajší ľadovec Argentíny. Tento obrovský ľadovec, ktorý sa neustále pohybuje a praská, ponúka nezabudnuteľné divadlo. S jeho ohromujúcou prednou stenou, vysokou 60 až 70 metrov, ktorá sa dramaticky rúca do vody, si uvedomíme silu prírody. Prejdeme sa po visutých chodníkoch, ktoré nám umožnia bezpečne obdivovať tento prírodný zázrak z rôznych uhlov. Plavba loďkou popri južnej strane ľadovca nám poskytne jedinečný pohľad na tento kolos, a tí odvážni si obujú mačky a vydajú sa priamo na ľadovec, kde zažijú jeho chladnú krásu zblízka.


PODCAST: Uchom po mape s Viťom Chrappom – Patagónia a Ohňová zem/p>

Torres del Paine: Klenot Chile

Navštívime aj Torres del Paine, najkrajší národný park Chile, ktorý nás očarí svojimi dramatickými horami a jazerami. Celodenný výlet po parku nám umožní vidieť jeho najkrajšie časti, vrátane vyhliadky nad jazerom Pehoé, odkiaľ sa nám naskytne úchvatný pohľad na Cuernos del Paine a biele Cerro Paine Grande zahalené v oblakoch. Fotografovia budú nadšení z červených Cuernos del Paine nasvietených vychádzajúcim slnkom, čo je skutočne jedinečný zážitok. Celodenný trek k vežiam masívu Paine nám ponúkne výhľady, ktoré si budeme pamätať navždy.

Ushuaia: Najjužnejšie mesto na svete

Naša cesta nás zavedie do Ushuaiy, najjužnejšieho mesta na svete, ktoré je východiskom pre plavby na Antarktídu. Ushuaia, známa ako brána do pekla, je pritom prírodným rajom. Prejdeme sa po brehoch kanála Beagle, pomenovaného podľa známej lode, na ktorej sa plavil Charles Darwin. Navštívime prístav, vojenské kasárne a bývalú väznicu, kde sa dozvieme o histórii a živote v tomto odľahlom kúte sveta. Večer si doprajeme ochutnávku preslávených krabov, ktoré patria k najlepším na svete. Objednáme si kraba, odfotíme sa s ním a potom nastanú hody, na ktoré budeme dlho spomínať.

Punta Arenas a Ohňová zem

Spoznáme aj Punta Arenas, mesto, kde žil slovenský spisovateľ Martin Kukučín. Navštívime pamätnú tabuľu Martina Kukučína a preskúmame históriu Fernãa de Magãlhaesa, ktorý pomenoval tieto oblasti Patagónia a Ohňová zem. Vydáme sa na ostrov Isla Magdalena, kde žije 150 tisíc tučniakov magellanských. Zastavíme sa aj pri ostrove plnom tuleňov a preskúmame fascinujúci svet týchto morských cicavcov.

Príroda plná života: Tučniaky, tulene a bobrie hrádze

Podnikneme výlety za tučniakmi a tuleňmi, a v prírode uvidíme bobrie hrádze. Vydáme sa po stopách Sira Francisa Drakea, Ferdinanda Magalhaesa či Charlesa Darwina a objavíme prírodné poklady ukryté na samom juhu Južnej Ameriky. Tieto výpravy nám umožnia nahliadnuť do divočiny a zažiť neobyčajné okamihy tvárou v tvár neporušenej prírode.

Santiago de Chile: Moderné srdce Južnej Ameriky

Naša cesta začína v Santiagu de Chile, jednom z najmodernejších a najbohatších miest Južnej Ameriky. Začneme pred prezidentským neoklasicistickým palácom Moneda, kde si všimneme najväčšiu vlajku Chile, ktorá je vskutku obrovská. Navštívime námestie Plaza de la Constitución, kde stojí socha Salvadora Allendeho, a prejdeme sa k metropolitnej katedrále a historickej budove pošty. Po prehliadke mesta si doprajeme typické chilské jedlo, ceviche, a nápoj pisco sour. Užívame si atmosféru svetovej metropoly s 8 miliónmi obyvateľov, kde sa stretávajú modernita a tradícia.

Výlet na pobrežie Tichého Oceánu

Celodenný výlet nás zavedie do slávnych chilských letovísk. Navštívime Valparaiso, prezývané Perla Pacifiku, ktorého historické centrum je chránené UNESCO. Toto malebné mesto slúžilo ako vstupná brána pre lode plaviace sa cez nebezpečný Magalhaesov prieliv. Fakultatívne môžeme navštíviť slávne vinice v údolí Casablanca, kde ochutnáme vynikajúce chilské vína a pripravíme sa na cestu na ďaleký juh prípitkom s carménère.

Calafate: Brána do Patagónskej divokosti

Presunieme sa na východnú stranu Ánd do Argentíny a navštívime mestečko Calafate. Patagónia vždy lákala dobrodruhov a my sa dozvieme viac o jej histórii a príbehoch. Celodenný výlet nás zavedie k ľadovcu Perito Moreno, kde sa prejdeme po visutých chodníkoch a absolvujeme plavbu loďkou popri južnej strane ľadovca. Zhora je nádherný kontrast medzi zeleným lesom, bielym ľadovcom a modrou oblohou. Ľadovec sa hýbe rýchlosťou 2 až 2,5 metra za deň, čo je obrovská rýchlosť, a jeho predná stena sa dramaticky rúca do vody. Tento prírodný zázrak, súčasť zoznamu UNESCO od roku 1981, nás ohromí svojou majestátnosťou.

Buenos Aires: Argentínska perla

Naša cesta končí v Buenos Aires, kde navštívime štvrť La Boca s farebnými domčekmi a štadiónom Diega Maradonu, moderné Puerto Madero, cintorín s hrobom Evity Perón, Ružový palác ako sídlo prezidentky a budovu parlamentu, ktorá svedčí o niekdajšom bohatstve Argentíny. Toto nádherné mesto nám poskytne dokonalú rozlúčku, plnú zaujímavých miest a zážitkov. Po prehliadke Buenos Aires nás čaká transfer na letisko a odlet domov, plní nezabudnuteľných zážitkov z našej cesty po Patagónii.

Sponzorom relácie Uchom po mape s Viťom Chrappom je Cestovná kancelária BUBO – LOVCI ZÁŽITKOV

Viac o téme: #Ohňová zem #Patagónia #Uchom po mape #Viťo Chrappa