Uchom po mape s Viťom Chrappom – Saudská Arábia

Viťo Chrappa

Jedna z najuzavretejších krajín sveta sa mení zo dňa na deň. Krajina, kde kamkoľvek sa pozriete, vidíte prastarú históriu a exotiku, ktorá nikde inde na našej planéte nie je. Krajina bez masového turizmu, ktorá svoju históriu píše už od Abraháma a Izmaela. Saudská Arábia je bezpečná krajina, ktorá prvých odvážlivcov zaručene prekvapí.

Objavovanie Saudskej Arábie

V kráľovstve Saudskej Arábie sme objavili fascinujúce poklady Arabského polostrova. Západne ju omývajú Červené more a Arabský záliv, na východe sa rozprestiera Perzský záliv. Ekonomika krajiny je postavená na rope, ktorá tvorí až 90 % príjmov z exportu. Saudská Arábia sa stala svetovým lídrom v produkcii a exporte ropy. Krajina má hlboké korene v histórii Arabského polostrova. Od pradávnych civilizácií až po dnešok hrá kľúčovú úlohu ako obchodné centrum a rodná zem islamu.


PODCAST: Uchom po mape s Viťom Chrappom – Saudská Arábia

Transformácia Saudskej Arábie

Od založenia moderného Kráľovstva Saudskej Arábie v roku 1932 sa krajina úžasne transformovala. Z púštnej oblasti sa stala moderným, dynamickým štátom s významným medzinárodným postavením. V Rijáde, hlavnom meste Saudskej Arábie, cítime pulzujúci rytmus rýchleho rozvoja. Z 30 000 obyvateľov na začiatku 20. storočia sa mesto stalo domovom pre viac ako 8 miliónov ľudí. Obdivujeme pokrok a dynamiku tohto mesta.

V Dir´aiyah, mieste vzniku wahhábizmu, cítime dych minulosti. Toto starobylé mesto, obklopené múrmi, je baštou kráľovskej rodiny Saud a svedkom histórie Saudskej Arábie. Cestujeme do vnútra tajomného Nadždu a objavujeme oázu Ushaiqer a mesto Ha´il. Tieto miesta nám približujú lokálnu kultúru a architektúru regiónu.

Historické Skvosty a Duchovné Miesta

V meste Hegra a Medíne zažívame krásu a dôležitosť historických pamiatok. Prehliadka skalného mesta Hegra nám odhaľuje poklady minulosti, zatiaľ čo v Medíne objavujeme duchovnú silu islamskej histórie. V Džidde, najkozmopolitnejšom meste Saudskej Arábie, sa stretávajú rôzne kultúry a tradície. Prechádzame sa jej historickými uličkami a ochutnávame miestne lahôdky.

Posledný deň v Džidde venujeme relaxu a oddychu, ale aj možnosti objavovať okolité poklady. Fakultatívny výlet do historického mesta Taif nám otvára ďalšie zákutia Saudskej Arábie. Na záver našej cesty sa vraciame na promenádu v Džidde, kde si užívame atmosféru tohto historického mesta. Spomíname si na všetky zážitky a poklady, ktoré sme zažili počas našej nezabudnuteľnej cesty po Saudskej Arábii.

Sponzorom relácie Uchom po mape s Viťom Chrappom je Cestovná kancelária BUBO – LOVCI ZÁŽITKOV

Viac o téme: #Saudská Arábia #Uchom po mape #Viťo Chrappa