Uchom po mape s Viťom Chrappom – Srí Lanka

Viťo Chrappa

Ostrov Cejlón je jedným z najkrajších miest, ktoré môžete navštíviť. Na relatívne malom území totiž nájdete všetko, na čo si spomeniete! Srí Lanka ponúka prekrásne pláže, hory, čajové plantáže, národné parky plné zvierat, jedinečné historické pamiatky, pestrú kultúru i gastronómiu. Prevažnú časť populácie tvoria mierumilovní budhisti, a preto sa v krajine budete cítiť veľmi dobre a bezpečne!

Colombo – Anuradhapura
Tropický raj. Nielen prírodou, ale aj neuveriteľne milými a šťastnými ľuďmi. Ide o spojenie komfortného poznávania a oddychu na záver. Základom tejto cesty sú silné zážitky a preto môžete okúsiť rôzne druhy dopravy (lodičku, káričku ťahanú byvolmi, bicykel). Hotely s bazénom, pamiatky UNESCO vs. domorodá kultúra, tajomstvo cejlónskeho čaju a Budhovho zubu.

Prílet do COLOMBA, hlavného mesta ostrova. Ostrov je prezývaný aj “Perla Indického oceánu”. Transfer krížom cez sviežu prírodu trópov do najstaršieho hlavného mesta. ANURADHAPURA (UNESCO): založená v 4. storočí pred n. l. bola počas 1400 rokov hlavným mestom Sinhálska, rozlohou veľká ako dnešný Paríž.

Škoricové, ananásové plantáže, sýtozelené ryžové polia. Najlepšie banány ambulla budete zapíjať kokosovým arakom. Ruwanwelisaya vysoká 103 metrov je najkrajšia pagoda krajiny, biela, majestátna a nádherná.

Prečo sa budhisti usmievajú a sú takí šťastní? Poprechádzame sa popod korunu Sri Maha Bodhiya, najposvätnejšieho stromu budhizmu, ktorý pochádza z pôvodného stromu, pod ktorým Budha dosiahol osvietenie.


PODCAST: Uchom po mape s Viťom Chrappom – Srí Lanka

Dambulla
Aj v tento deň zažijete viac než iní. Pravý Cejlón, ktorý tu už o niekoľko rokov nebude. Usmievavých domorodcov v ich dedinkách mimo klasických turistických trás. Nasadneme na Srí Lanský taxík – drevené káry ťahané vodnými byvolmi nás privezú až k jazeru plnému lotosových kvetov. Budeme sa plaviť na domorodých lodičkách krížom až k pralesu. Uvidíme divoké slony? Ako pestujú domorodci ryžu, kokos, betel a ako pripravujú lokálny čaj?

Domčeky z prútia, hlinená pec na drevo, na oblečenie sarong a sárí. Pokoj, pokora a jednoduchý šťastný život v raji. Ako tu môžu mať tak čisto? Domorodý obed podávaný na banánovom liste je neuveriteľne chutný. Toto zažil málokto. Užívame si pohostinnosť miestnych obyvateľov. Kundate gate dumi kun. Čo takto zajazdiť si na slonovi?

Navštívime skalné chrámy v DAMBULLA (UNESCO): budhistické sochy a impresívne fresky, komplex piatich jaskýň Aja Maha Vijara, sochy Upulvana a Samana, výjavy z pekla, veľký zlatý Budha a škriekajúce opice na mangovníku.

Sigiriya – Polonnaruwa – Kandy
SIGIRIYA je ôsmy div sveta, opevnený palác kráľa Kasyapu na 183 metrov vysokom brale, súčasť svetového dedičstva UNESCO. Vystúpame až hore a budeme sa tešiť neuveriteľným výhľadom. Jedna z najkrajších scenérií, aké ste kedy videli.

POLONNARUWA (UNESCO) bola druhým hlavným mestom Cejlónu a my si ju užijeme na bicykloch. Autobus ide popri nás pre tých, ktorí bicykel nemusia. Väčšinou sa ide po rovine či mierne dole.

Zavlažovacie systémy na rozlohe 2 400 hektárov, postavené slávnym kráľom Parakrambahu, ruiny kráľovskej komnaty, citadela, lotosové kúpele, komplex Gal Vihara s kolosálnymi stvárneniami Budhu na granitovom kameni, najzachovalejšia nezrekonštruovaná dagoba na Srí Lanke. Po bicyklovaní sa osviežime čerstvým kokosovým orechom.

KANDY (UNESCO) je kráľovské horské mesto a centrum sinhálskej kultúry. Daladamaligawa je chrám Budhovho zubu, ktorý je najposvätnejším miestom Srí Lanky, miesto viery a hrdosti. Prejdeme sa záhradou a ukážeme si, ako rastú klinčeky, kurkuma či kardamon a všetky ingrediencie, z ktorých sa vyrába to najlepšie karí. Ale aj iné rastlinky od A po Z, ktoré máte doma vo svojich koreničkách. Večer si môžete vychutnať známy sinhálsky tanec či ajurvédsku masáž.

Pinnawala – Kalutara
Venujeme sa najvzácnejšej komodite z ostrova zvaného Cejlón. Čajové plantáže, na ktorých sa pestuje originálny cejlónsky čaj, čajová fabrika, malebné scenérie čajovej krajiny, vodopády, horské masívy a všadeprítomná vôňa čaju.

Sloní sirotinec v PINNAWALA na brehoch rieky Maoya bude na konci nášho poznávacieho okruhu najväčším zážitkom. Sedemdesiat rozkošných sloníkov, ktoré sa spolu hrajú a šantia. Kŕmenie, kúpanie. Poobede odchádzame na južné pobrežie na jednu z najlepších pláží ostrova, ubytovanie v štýlovom hoteli priamo na pobreží Indického oceánu.

Oddych na pobreží SRÍ LANKY v príjemnom hoteli s možnosťou fakultatívnych aktivít. Alebo dáte prednosť rannému joggingu na pláži a ničím nerušenému oddychu v teplom Indickom oceáne?

Sponzorom relácie Uchom po mape s Viťom Chrappom je Cestovná kancelária BUBO – LOVCI ZÁŽITKOV

Viac o téme: #Martin Ferenčík #Srí Lanka #uchompomape #vitochrappa