Uchom po mape s Viťom Chrappom – Sumatra

Viťo Chrappa

Indonézia nie je len miesto na jednu dovolenku. Začnite na Bali, ostrove bohov a svetovej plážovej destinácii. Pokračujte na Jávu, kde sa nachádzajú historické pamiatky Prambanan a Borobudur, a nezabudnite navštíviť sopku Bromo. Sumatra vás očarí stretnutím s orangutanmi, tradičným životom v dedinách a úchvatnou prírodou. Pre skutočných dobrodruhov je tu možnosť trekovať cez rovníkový prales a obdivovať sopky Sumatry.

Príprava na výstup na sopku Sibayak

Vyberáme sa na výstup na sopku Sibayak do vysočiny Karo, do horského mesta BERASTAGI (1300 m), ktoré je základňou pre našu expedíciu. Na trhu s ovocím si kupujeme a ochutnávame rôzne plody, vrátane menej známych ako mangosteen, marakuju, salak, papáju, mango, pitaháju, jack fruit a ďalších. Podobne ako doma, aj tu je veľké množstvo ovocia sezónneho charakteru, takže sme zvedaví, čo nám miestne farmy ponúknu. Napríklad salak, tiež známy ako „snake fruit“, je indonézske národné ovocie, ktoré má prospešné účinky pri črevných problémoch a je bohaté na beta-karotén. Zaujíma nás aj účinok ostatných ovocných druhov. Budeme si radšej dopriať čili grilovanú kukuricu, alebo sa rozhodneme pre jahody?

Trek k sopke a prieskum okolia

Z hotelu odchádzame skoro ráno a autobusom sa presúvame na úpätie sopky Sibayak. Keď je ešte tma, osvetľujeme si cestu čelovkami. Počas trojhodinového trekovania a začínajúceho svitania spoznávame divokú prírodu tohto stále činnej sopky. Naša cesta vedie cez zelenú džungľu až do pustatinatého prostredia. Sopka dáva svoju prítomnosť najavo už zďaleka: zvuky, pary, síra a charakteristické vône. Odmenou za náročný výstup je nádherný výhľad z vrcholu.


PODCAST: Uchom po mape s Viťom Chrappom – Sumatra

Obdivuhodný výhľad z vrcholu a kúpanie v termálnych prameňoch

Na vrchole čakáme na východ slnka, ktoré nám ponúka úchvatný pohľad na okolité sopky. Po zostupe sa osviežime kúpaním v termálnych prameňoch, ktoré vyvierajú zo sopky.

Obchádzka jazera Toba a stretnutie s miestnou kultúrou

Ďalej sa vydávame k ďalšiemu prírodnému zázraku – jazeru Toba. Je to najväčšie jazero Indonézie a zároveň najväčšie vulkanické jazero na svete s dĺžkou 100 km, šírkou 30 km a hĺbkou 505 m, čo ho zaradilo medzi najhlbšie jazerá na svete. V roku 2020 bolo zapísané na zoznam svetových geologických unikátov UNESCO po 9 rokoch čakania.

Cesta do Sipiroku a zastávky na cestách

Navštívime aj tradičné dediny, kde sa oboznámime s tradíciami a kultúrou Toba Batakov, ktorí kedysi boli obávanými ľudožrútmi. V dedine Ambarita klanu Siallagan obdivujeme megalitické diela v podobe kamenných stoličiek a okrúhleho stola, ktoré slúžili počas stretnutí významných členov klanu.

Prieskum exotických rastlín a zážitky zo západnej Sumatry

Opúšťame Sipirok a cez dažďový prales sa presúvame s botanickým okienkom. V záhrade plnej korenín sa dozvieme viac o rastlinách, ktoré síce poznáme podľa vzhľadu a chuti, ale nevieme, ako rastú. Máte predstavu, ako vanilka rastie a dozrieva? Rozoznáte rastlinu červeného korenia od bieleho a čierneho?

Presun do Bukittinggi a pohľad na miestnu kultúru

Prekročíme hranice severnej a západnej Sumatry a v dedinke Bonjol stojíme na magickom bode 0°, teda na rovníku. Kúpime si tričko s nápisom „I Crossed The Equator“ a pokračujeme už len po južnej pologuli. V meste Bukittinggi vstupujeme do územia minangkabauskej kultúry, kde si doprajeme večeru s miestnymi špecialitami ako „martabak“ alebo „nasi kapau“.

Posledné dojmy a rozlúčka s Sumatrou

Nachádzame sa v centre minangkabauskej matriarchálnej kultúry, kde dominuje úloha žien. Ojedinelá architektúra domov v tvare býčej hlavy je zdobená rastlinnými motívmi. Poobede sa vydáme na prechádzku okolitou prírodou a kanónmi s úchvatnými výhľadmi. Týmto krásnym spôsobom zakončíme náš pobyt na Sumatre a zároveň si užijeme rozlúčkovú večeru.

Každý ostrov v Indonézii ponúka jedinečné zážitky a pamiatky, ktoré si zaslúžia objavenie. Oslovila vás táto exotická destinácia? Tak neváhajte a dajte sa na cestu objavovať krásy Indonézie!

Sponzorom relácie Uchom po mape s Viťom Chrappom je Cestovná kancelária BUBO – LOVCI ZÁŽITKOV

Viac o téme: #Sumatra #Uchom po mape #Viťo Chrappa