Uchom po mape s Viťom Chrappom – Tour de France pre gurmánov

Viťo Chrappa

Šampanské, koňak, víno, cider, kalvados – Normandia, Bretónsko, Akvitánia. Jedinečný okruh časťami Francúzska, ktoré by mu ani nemali patriť. Hrdé, nezávislé regióny bohaté na históriu a predovšetkým raj kvalitnej gastronómie. Zistíme, ako správne kupovať šampanské, rozoznáme „fejky“, ochutnáme stáročiami overené recepty v malebnom kúte Európy, s ktorým sa v každodennom živote stretávame každý deň.

Francúzsko je populárna metropolitná krajina západnej Európy, ktorá má rušný turizmus. Ročne ju navštívia desiatky miliónov turistov. Vďačí za to širokej ponuke turistických atrakcií a svojej rôznorodosti. Francúzi radi hovoria, že v ich krajine je celá Európa. Okrem kultového Paríža môžete vo Francúzsku obdivovať mnohé krásne mestá a mestečká. Francúzsko je známe aj pôsobivými hradmi, zámkami a katedrálami. Na zozname UNESCO má Francúzsko zapísaných 39 miest. Bohaté kultúrne vyžitie a oslava umenia je súčasťou francúzskeho spôsobu života, tak ako aj svetová gastronómia.


PODCAST: Uchom po mape s Viťom Chrappom – Tour De France pre gurmánov

Remeš – Normandia, Saint-Malo na Omaha Beach – Bretónsko
Le Mont-Saint-Michel je druhou najnavštevovanejšou pamiatkou celého Francúzska a pod ochranou UNESCO. Kedysi sa sem dalo dostať len počas odlivu, keďže rekordný, až 15-metrový príliv príjazdovú cestu úplne zalieval. Dnes sa do fotogenického opátstva na skalnatom ostrove dostaneme po moste špeciálnym autobusom a následne už budeme stúpať úzkymi uličkami a kľukatými schodmi až k patrónovi opátstva, archanjelovi Michalovi.

Hodinový presun smer Saint-Malo. Prekrižujeme najdlhšiu rieku Francúzska Loiru a sme tam, v meste korzárov, ktoré Vám vyrazí dych. Saint Maleo je pomenované po mníchovi z Walesu v 6. storočí, kamenné, ohradené vysokými múrmi a tak málo navštevované… Jacques Cartier práve odtiaľto v roku 1534 objavil Kanadu a lode obchodníkov a pirátov zo Saint Malo plávali do Indie, Číny a Afriky. Bohatstvo zacítite aj v architektúre. Porozprávame si o Nantskom edikte a o Henrichovi IV. V gastronómii zasa prítomnosť mora. Atlantik je na morské špeciality lepší než Stredozemné more! Mušle na smotane, homáre, či čerstvé ustrice? Množstvo reštaurácií za mestskými hradbami láka. Aj tu máme svojho favorita. Tu ochutnáte tie najlepšie palacinky na svete. Odporúčame so slaným karamelom.

Bretónsko
Mysleli ste si, že Francúzsko poznáte? Bretónsko je absolútne iné, exotické, mystické, keltské. Čiernobiela zástava, vlastný jazyk, história samostatnej krajiny a vojvodstva, drsné podnebie, krásna príroda, iná strava, úžasní ľudia. Naučíme Vás aj podľa auta rozoznávať Bretóncov. Bretónsky vidiek, kamenné domy s bridlicovými strechami, stovky križujúcich sa cestičiek. Úžasná romantika.

Keltské rozprávky a kultúra, čary vraj fungujú dodnes. Legendy o kráľovi Artušovi, Lancelotovi, čarodejníkovi Merlinovi a lesných vílach, ktoré ste doteraz spájali iba s Britániou. Brocéliande je tajomným lesom, kde žijú netvory a stromy boli zasadené ešte rytiermi Rádu okrúhleho stola.

La Rochelle to Île-d’Aix – La Rochelle
La Rochelle – Traja mušketieri a kardinál Richelieu. Vždy rebelujúci prístav v Biskajskom zálive. História starých Galov a Rimanov. Najkrajšia radnica najväčšej krajiny západnej Európy, Quai Duperré, veže brániace vstup do prístavu. Najdôležitejšie mesto na dlhom atlantickom pobreží pre protestantov a templárov. Odtiaľto vyplávalo 18 templárskych lodí s veľkým pokladom. Tu zapustil korene kalvinizmus a hrdé mesto sa stalo baštou hugenotov.
Počas plavby na divoký ostrovček Ile d´Aix s rozlohou iba 129 hektárov oboplávame pevnosť Boyard, známu z televíznych šou.

Pocit na ostrovčeku je iný. Prejdeme si ostrov na bicykli (nenáročná, krásna trasa – stále po rovine!) a ochutnáme dary mora. Ustricová farma a ochutnávka priamo po vylovení. Alebo dáte prednosť steaku z koňa, či overenej prímorskej klasike, ktorú už tak dobre poznáte?

Cognac – Bordeaux
Krátky presun do mestečka Cognac. O tomto mestečku ste určite počuli. Položené na pútnickej ceste do Santiago de Compostella a na rieke Charente, je obkrúžené vinohradmi, ktoré dávajú šesť kvalít hrozna. V zámočkoch tu sídlia firmy ako Hennessy, Martell, Otard, Camus, Rémy Martin a pod.
My navštívime tu najstaršiu! S profesionálnym sprievodcom, enológom si ukážeme typy viníc, ako sa koňak páli, akou alchýmiou je namiešanie toho pravého moku, kde zreje. V pivniciach budeme dýchať anjelský podiel, ktorého každoročne unikne za desiatky miliónov.

Sme v oblasti, odkiaľ pochádza D’Artagnan, Cyrano a vraj aj najlepšie francúzske veľké a silné vína. Prehliadka a ochutnávka v najlepších vinohradoch Francúzska. Ťažké rozhodovanie. Dáte si k vínu foie gras (kačacia pečeň), delikatesu, ktorá pochádza práve odtiaľto? Alebo preferujete kozie syry, teľaciu pečienku a na záver armagnac, ktorý je doma tiež tu, na juhozápade?

Návrat do mesta, Námestie de la Comédie, očarujúca katedrála sv. Andreja s 321 schodmi do veže , stredoveké brány do mesta, pulzujúce nábrežie rieky Garonne s najväčším vodným zrkadlom na svete, najkrajšie a najväčšie námestie Európy, Fontána slobody a mnoho ďalšieho.

Voľný program na nákupy a ochutnávky vín. Ako čerešnička na gurmánskej torte bude odporúčaná reštaurácia s degustačným menu, ktoré bude tým správnym vyvrcholením cesty. Prečo ku každému chodu dostávate lyžičku?

Sponzorom relácie Uchom po mape s Viťom Chrappom je Cestovná kancelária BUBO – LOVCI ZÁŽITKOV

Viac o téme: #Dano Belanský #Francúzsko #uchompomape #vitochrappa