Uchom po mape s Viťom Chrappom – Vietnam – Kambodža

Viťo Chrappa

Región juhovýchodnej Ázie je nesmierne nabitý exotikou. Kamkoľvek sa pozriete nájdete niečo fascinujúce, niečo čo vás chytí za srdce a vy viete, že prísť sem bolo tým najlepším rozhodnutím. Vietnam je krajina, ktorá má všetko od nádhernej prírody, perfektného jedla, chrámov, atmosféry cez turbulentnú históriu. V spojení s Kambodžou dostanete však unikátnu cestu plnú pokladov, ktoré vyšperkuje slávny Angkor Wat. Ešte váhate?

Hanoj
Žiadne vietnamské mesto sa nedá porovnať s Hanojom. Leží na severe krajiny na brehu Červenej rieky a vo svojich útrobách ukrýva fascinujúci svet starobylých uličiek či trhovísk, ktoré sa tu miešajú s vôňou vonných tyčiniek zapálených v nejednom chráme. Prirátajme si do toho šarm, ošarpaných, koloniálnych budov, ktoré tu po sebe nechali Francúzi a dostanete tak unikátnu zmes, že sa odtiaľto nikomu nebude chcieť odchádzať.

Privítajú Vás milióny motoriek, plagáty s komunistickými heslami a ruch, o akom ste ani nesnívali. Naše prvé kroky vedú do starého mesta k jazeru Hoan Kiem, ktoré je jeho symbolickým stredom. Stred jazera je považovaný za stred Hanoja.

Vedeli ste, že Hočimin vôbec nechcel mať mauzóleum? Prezrieme si skromný domček, v ktorom strýčko Ho býval, a veľký luxusný Zyl, v ktorom sa vozil. Kto bol Ho či min?


PODCAST: Uchom po mape s Viťom Chrappom – Vietnam a Kambodža

Halong bay- HUE – HOI AN
HA LONG (UNESCO): plavba po zátoke a jej nádherných ostrovčekoch. Pol dňa sa budeme plaviť v tomto zázraku prírody medzi skalnatými Dračími zubami originálnou vietnamskou džunkou. Prechádzame okolo tých najznámejších skál trčiacich z tyrkysovej vody pokojnej ako zrkadlo.
Miestnou aerolinkou odlietame z Hanoja do cisárskeho mesta Hue. HUE: cisárske mesto (UNESCO), ktoré si napriek vojne zachovalo svoju unikátnosť. Tušili ste, že aj Vietnamci majú Zakázané mesto a je krajšie než to v Pekingu? Prejdeme cez Poludňajšiu bránu – tak, ako chodili Mandaríni, slony a samotný cisár a následne prejdeme sieňami a palácmi, kam mohli vstúpiť iba konkubíny a eunusi. Umelé jazierko, kde cisár rybárčil, umelý ostrov, kde lovil tigre, čajový altánok, cisársky trón.
HOI AN (UNESCO) je veľké prekvapenie. V anketách o najimpresívnejšie mesto vždy porazí Hanoj aj Saigon. Romantické mesto čínskych, japonských, portugalských, holandských, anglických a francúzskych obchodníkov s výnimočnou atmosférou. Odtiaľto sa šíril francúzsky vplyv do Vietnamu a sem prichádzal čínsky porcelán, čaj, jadeit a otroci. Hoi An bol zároveň zástavkou Hodvábnej cesty.

MRAMOROVÉ HORY – NHA TRANG – Saigon
Odchádzame z Hoi An a smerujeme opäť na sever. MRAMOROVÉ HORY: hovorí sa, že práve tu je najkrajšia príroda Vietnamu. Päť posvätných hôr pomenovaných po základných taoistických elementoch (voda, drevo, oheň, kov, zem).
Príchod na krásne pláže a zaslúžený oddych v letovisku NHA TRANG, kde sa s nami budete cítiť ako v Rio de Janeiro. Pred 40 rokmi tu odpočívali americké jednotky, teraz si tu odpočinieme my.
Prelet do hlavného mesta južného Vietnamu. SAIGON: prosím, pripútajte sa. Prehliadka vietnamskej Osaky, kde je biznis náboženstvom. Najväčšie mesto Vietnamu s miliónmi motoriek. Ubytovanie v srdci mesta kúsok od rušnej ulice Bui Vien a fascinujúceho trhu Ben Thanh. Katolícka katedrála Notre Dame, nádherná koloniálna pošta, opera, novootvorené Vincom Centrum, na ktoré sú v Saigone hrdí.

Sajgon a vojna
Výlet do Cu Chi tunelov, kde pochopíme, prečo Vietnamci vyhrali každú vojnu. 200 km podzemných tunelov. Zmestíme sa? Ako chutí tapioka, na ktorej prežil Vietcong? Silné múzeum vojny s tými najznámejšími fotografiami, ale aj ukážkou väznice, tigrími klietkami a gilotínou. Dnes si vysvetlíme tri indočínske vojny. Vietnamci porazili v druhej polovici 20. storočia Francúzsko, USA aj Čínu.
Nebudete veriť, že ste v socialistickej republike! V parkoch mesta sa tancuje večer tango, ráno sa cvičí tai chi. Mesto plné kontrastov. V luxusných obchodoch alebo na nočných trhoch minieme posledné milióny dongov.

Kamobdža – Sangkor wat
Náročnejšia cesta kvalitným prenajatým autobusom k úžasnému chrámu Angkor Wat. Po moste cez majestátny Mekong a príchod do hlavného mesta PHNOM PENH. Prehliadka Paríža Indočíny.
Tuol Sleng (S 21) je múzeum zločinov Červených Kmérov, kde si povieme o pohnutej histórii Kambodže a o Pol Potovi, ktorý vyvraždil tretinu národa.
Východ slnka nad Angkor Watom. Symbol krajiny, najväčšia náboženská stavba sveta, ktorú nájdete na vlajke Kambodže.

Sponzorom relácie Uchom po mape s Viťom Chrappom je Cestovná kancelária BUBO – LOVCI ZÁŽITKOV

Viac o téme: #Kambodža #Martin Lipinský #uchompomape #Vietnam #vitochrappa