Uchom po mape s Viťom Chrappom – Víno Luis Vuiton

Viťo Chrappa

Koľko tvárí má táto krásna, hrdá krajina, obletovaná turistami z celého sveta? Vznešené a historické Francúzsko. Slnkom zaliata a požívačná riviéra s najkrajšími plážami Európy, voňavkáreň sveta Provensálsko, trpko-krásna Normandia so stopami 2. svetovej vojny, magické a romantické Bretónsko?

Srdcom jednej z najväčších a najľudnatejších krajín starého kontinentu s 22 kontinentálnymi a 5 zámorskými regiónmi je jeho metropola Paríž. To je príbeh sám o sebe a my vás zoberieme na cestu po úžasnom víne do oblasti Bordeaux.

Francúzske vína sú neodmysliteľnou súčasťou svetovej vínnej špičky, oceňované aj najväčšími konkurentmi z Európy a Nového sveta. Každá vinárska oblasť vo Francúzsku je unikátna svojimi geografickými, klimatickými a pôdnymi podmienkami, čo sa odráža na charaktere a kvalite vín. Okrem Francúzska nemá žiadna iná krajina produkujúca víno také množstvo rôznorodých oblastí pestovania hrozna, ktoré produkujú celú škálu vín patriacich k svetovej elite – od šarmantných šumivých vín zo Champagne, cez fenomenálne Pinot noir a Chardonnay z Burgundska, gigantické vína Bordeaux, príjemne plné vína Alsaska, noblesne korenisté vína Údolia Rhôny (Vallée du Rhone) až po sladké vína zo Sauternes.


PODCAST: Uchom po mape s Viťom Chrappom – Víno Luis Vuiton

Naša cesta sa začne v Bordeaux, meste s bohatou históriou a vínnou kultúrou, ktoré je chránené UNESCO. Navštívime dom jedného z najlepších negociantov, kde sa nám naskytne príležitosť ochutnať tisícky druhov vín a vybrať si tie, ktoré nám budú najviac chutiť.

Následne sa vyberieme na ľavý breh rieky Garone, do oblasti Margaux. Navštívime Chateau Margaux a jeho okolie, kde budeme môcť preskúmať rozličné odrody hrozna, ako sú cabernet sauvignon, merlot, malbec a ďalšie. Vrátane návštevy chateau, kde vyrábajú víno pre pána Francois-Louisa Vuittona, kde sa stretneme s riaditeľom zámku a prejdeme sa vinicami.

V Chateau Lascombes nás čaká prehliadka modernizácie tradičného vinárstva pod vedením generálneho riaditeľa Dominiqua Befyeho, ktorý nám ukáže unikátne techniky výroby vína.

Naša cesta potom pokračuje do severnejších oblastí, ako sú Saint-Julien a Pauillac, kde objavíme rozmanité vína tejto regiónu. Vína z Chateau Dauzac, prvého vegánskeho vína v regióne, budú pre nás skutočným zážitkom. Obed v tomto chateau bude jedným z vrcholov našej cesty.

Záverečná časť cesty nás zavedie na pravý breh do Saint-Émilion, kde navštívime oblasti ako Pomerol a Chateau La Gaffeliére. V týchto oblastiach budeme mať možnosť ochutnať vína s dominanciou merlotu, vrátane tých z najprestížnejších vinárstiev ako Chateau Petrus a Le Pin.

Na záver našej cesty navštívime mestečko Saint Emilion, zapísané v UNESCO, kde ochutnáme výnimočné vína z okolitých vinárstiev.

Táto cesta nám poskytne jedinečný pohľad do sveta francúzskych vín a ich výrobných tradícií. Každá oblasť, každé víno, ktoré ochutnáme, bude mať svoj vlastný príbeh a charakter, odzrkadľujúci jedinečnosť francúzskej vinárskej kultúry.

Sponzorom relácie Uchom po mape s Viťom Chrappom je Cestovná kancelária BUBO – LOVCI ZÁŽITKOV

Viac o téme: #Uchom po mape #Víno Luis Vuiton #Viťo Chrappa